لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۹

مجلهٔ تایم: گروه طالبان در تلاش است تا اقتصاد افغانستان را بهبود بخشد


تصویر آرشیف: مجله تایم چاپ ایالات متحده

مجلۀ تایم

  • مجلۀ تایم چاپ امریکا با توجه به تماس های اخیر بین ایالات متحده و طالبان می نویسد که یک هیئت امریکایی با مقامات ارشد طالبان در ازبکستان ملاقات کرد که با وخامت بحران بشری در افغانستان، در مورد تلاش های آزادسازی حدود ۳.۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی این کشور گفتگو کند .


به نوشتۀ تایم، توماس ویست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و برایان نلسن معاون وزیر خزانه داری ایالات متحده در امور تروریزم و اطلاعات مالی، رهبری هیئت امریکایی را بر عهده داشتند .

مجلۀ تایم می افزاید، این نشست تازه ترین دور مذاکرات بین دو طرف است، زیرا ادارۀ بایدن به دنبال ایجاد میکانیزمی است که به افغانستان اجازه میدهد تا از ذخایر بانک مرکزی خود استفاده کند و در عین حال دسترسی طالبان را به این بودجه محدود می سازد .

به نوشتۀ تایم، گروه شبه نظامی طالبان همچنان در تلاش است تا اقتصاد افغانستان را بهبود بخشد، اقتصادی که با خروج ایالات متحده از این کشور و تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشته، با تحریم های بین المللی و رکود مواجه شده است .

مجلۀ تایم می افزاید، از یکسال به اینسو افغانستان، کمک های بین المللی را که بیش از ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می داد، از دست داده و چندین بار هم از سازمان ملل متحد درخواست حمایت کرده، می گوید که میلیون ها تن در افغانستان با گرسنگی شدید روبرو هستند .

جو بایدن رئیس جمهور امریکا در سال جاری فرمان اجرایی را امضا کرد تا بخشی از دارایی "دافغانستان بانک" تحت کنترل طالبان در ایالات متحده، برای کمک به مردم افغانستان استفاده شود .

مجلۀ تایم می نویسد، ادارۀ توسعه بین المللی ایالات متحدۀ امریکا در ماه گذشته اعلام کرد که حدود ۵۵ میلیون دالر به افغانستان کمک خواهد کرد، تا با آسیب دیدگان زلزله قدرتمند اخیر که در نتیجۀ آن بیش از ۱۰۰۰ تن کشته شدند، مساعدت کند .

روزنامۀ له پرنسه لاتینا

  • روزنامۀ امریکایی له پرنسه لاتینا که به زبان هایی اسپانیایی و انگلیسی نشر می شود، هم به گفتگو های اخیر بین ایالات متحده و طالبان در مورد رهایی دارایی منجمد شدۀ افغانستان در امریکا، پرداخته است .


روزنامه می نویسد که قبل از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در سال ۲۰۲۱ میلادی، دارایی"د افغانستان بانک" در خارج از این کشور حدود حدود ۹ میلیارد دالر امریکایی بود که

از جمله حدود ۷ میلیارد دالر آن در ایالات متحدۀ امریکا و باقی در کشورهای دیگری مانند سوئیس، جرمنی و امارات متحده عربی نگهداری می شود .

روزنامه له پرنسه لاتینا می افزاید، این درحالیست که به گفته سازمان ملل متحد، افغانستان با یک فاجعه بشری گسترده روبرو است که عمدتاً به دلیل منجمد شدن بودجه و کمک های خارجی با افغانستان در واکنش به غصب قدرت توسط طالبان بوده که تحریم های بین المللی بر آنها وضع شده و با گذشت حدود یکسال از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان، هنوز هیچ کشور جهان هم حکومت آنها را به رسمیت نشناخته است.

XS
SM
MD
LG