لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۲ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۵۴

مراسم سوگواری ماه محرم؛ شیعیان در کابل: تهدیدات احتمالی امنیتی نگران کننده است


آرشیف

امروز یکشنبه برابر است با دوم ماه محرم. با آغاز این ماه شیعیان افغانستان نگران تهدیدهای احتمالی امنیتی در جریان مراسم مذهبی‌شان هستند.

نگرانی آنان در حالی بیشتر شده که صبح امروز یک خانه در منطقۀ شیرپور کابل هدف راکت قرار گرفت. مسئولان وزارت داخلۀ حکومت طالبان گفتند که این رویداد تلفاتی نداشته است.

یک تن از شهریان کابل که نمی‌خواهد به دلیل آنچه که تهدیدات امنیتی عنوان می‌کند نامش در گزارش گرفته شود، به رادیو آزادی گفت: "متاسفانه خبر شدیم که راکت خورده، آغاز محرم است و ما شیعه‌ها مراسم های‌مان را می‌گیریم و به همین دلیل خیلی نگران کننده است."

یک تن دیگر از شیعیان که در ساخت سقاخانه در محل زند‌گی‌اش سهم گرفته می‌گوید، با وجود هر گونه تهدید آنان متعهد به برگزاری مراسم‌های مذهبی‌شان در دهۀ محرم هستند.

یک سقاخانه در کابل
یک سقاخانه در کابل

او افزود که حکومت طالبان تا کنون در برگزاری مراسم‌های مذهبی‌شان برای آنان مزاحمت ایجاد نکرده و افراد حکومت طالبان روز گذشته برای برگزار کنندگان مراسم‌های مذهبی محرم و به منظور شناسایی آنان فورم توزیع کردند: "باز هم هرقسمی که باشد مردم مراسم مذهبی، مراسم امام حسین را نادیده نمی‌گیرد، هیچ وقت هم از این گذشتنی نیستند. در هر وقت و زمان در هر تهدیدی که باشد مردم از این کار دست کشیده نمی‌توانند که به (قیمت) جانش باشد، به مالش یا هر چیزی که باشد."

در سال‌های گذشته مراسم مذهبی اهل تشیع در ماه محرم در افغانستان هر از گاهی هدف حملات انتحاری و انفجاری قرار می‌گرفت و به همین دلیل حکومت پیشین مردم را در تأمین امنیت مراسم‌های شان سهیم می‌کرد.

اکنون شماری از شیعیان چنین توقعی را از حکومت طالبان دارند.

"اسلحه بدهند در مسجدها که خود مردم امنیت بگیرند، بسیار ما نگران هستیم از انتحار و انفجار."

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان از تامین امنیت مراسم های مذهبی اهل تشیع به همکاری مردم خبر می‌دهد.

یکی از حملات خونین به مراسم محرم، حملۀ خونین سال ۱۳۹۰ بر زیارت ابوالفضل در کابل بود که بیش از ۵۰ کشته و ۱۵۰ زخمی برجای گذاشته بود.

XS
SM
MD
LG