لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۲۵

نشنل انترست: افغانستان تحت حاکمیت طالبان "جهنم کرهٔ زمین" است


تعدادی از روزنامه های جهان

روزنامهٔ گاردین

  • روزنامه بریتانیایی گاردین به محدودیت بر آموزش دختران از جانب حکومت طالبان در افغانستان تمرکز کرده است.

به نوشته روزنامه، یک مقام طالبان گفته که اگر محدودیت بر آموزش دختران بالاتر از صنف ششم ادامه یابد، این اقدام باعث وضع محدودیت بر آموزش بانوان در پوهنتون ها نیز خواهد شد.

گاردین به نقل از مولوی احمد تقی سخنگوی وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان نوشته که گفته است، اگر دختران از لیسه ها در افغانستان فارغ نشوند، محصلان دختر نیز در پوهنتون ها وجود نخواهند داشت.

او ابراز امیدواری کرده که وزارت معارف حکومت طالبان پالیسی ای را برای بازگشایی مکتب های دخترانه روی دست گیرد.

یک منبع نزدیک به طالبان که بنابر حساسیت موضوع خواسته نامش گرفته نشود، به روزنامه گفته که اگر محدودیت ها بر تحصیلات عالی دختران در افغانستان رفع هم شود، مقام های طالبان می خواهند تا آموزش زنان در پوهنتون ها تنها در بخش های صحی و تربیه معلم محدود بماند.

در ادامه آمده که سال گذشته طالبان دختران صنف دوازده را ارتقاء دادند تا آنها بتوانند در آزمون کانکور سهم گیرند اما به نوشته گاردین، پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، آزمون کانکور برگزار نشده است.

نشریه نشنل انترست

  • نشریه نشنل انترست از افغانستان تحت حاکمیت طالبان با عنوان "جهنم کره زمین" نام برده است.

به نوشته نشریه، ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان "یوناما" در گزارشی ده ماهه ای که در باره وضعیت افغانستان در جریان ماه جولای منتشر کرد، از موارد گستردۀ نقض حقوق بشری پس از حاکمیت دو باره طالبان خبر داد.

اشرف حیدری نویسنده مطلب به این باور است که یوناما در این گزارش نتوانسته ارزیابی و تحلیل سازمان ملل متحد را در مورد احیای رابطه طالبان با شبکه القاعده برجسته کند.

به باور او، اعضای شبکه القاعده در بخش های از جنوب و شرق افغانستان حضور دارند.

نویسنده نشنل انترست به این باور است که حضور دوباره شبکه القاعده در افغانستان بدون حمایت مستقیم طالبان ممکن نبود.

طالبان به کشورهای همسایه، منطقه و جهان اطمینان داده اند که از خاک افغانستان خطری متوجه شان نخواهد بود٬ اما برخی از کشورها، با توجه به حضور گروه های تندرو مثل شاخه ولایت خراسان وابسته به داعش در افغانستان، به اطمینان بخشی طالبان به دیده شک می نگرند

XS
SM
MD
LG