لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۲۵

دیده‌بان حقوق بشر از ادامهٔ محاکمه های صحرایی طالبان در افغانستان نگران است


 سازمان نظارت از حقوق بشر
سازمان نظارت از حقوق بشر

پس از آن که طالبان سه نفر را در ولایت ننگرهار در محضر عام شلاق زدند٬ سازمان دیده‌بان حقوق بشر از ادامه محاکمات صحرایی طالبان ابراز نگرانی کرده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر با نگرانی میگوید که محاکمات صحرایی طالبان هنوزهم ادامه دارد و مجازات خود سرانه درحق متهمان صادر می شود.

این نگرانی بعد از آن ابراز شد که سه نفر به اتهام داشتن روابط نا مشروع در ننگرهار درمحضر عام شلاق زده شدند.

فرشته عباسی بازرس بخش افغانستان این سازمان نا وقت روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که این روش نه تنها اینکه در ذات خود نقض فاحش حقوق بشر است بلکه زمینه را برای نقض های دیگر حقوق بشری مهیا می سازد.

طالبان به روز یکشنبه دو زن و یک مرد را در ولایت ننگرهاردر محضر عام شلاق زدند

" اتفاقی که اخیرا درننگرهار رخ داده یکی از موارد بازداشت های غیرقانونی نیروهای طالبان در ولایات افغانستان است.نگرانی کُلی در چنین موارد معمولا این است٬ کسی که متهم قرار می گیرد وبعد از آن مجازات می شود هیچ نوع پروسه قانونی را طی نمی کند."

فرشته عباسی بازرس بخش افغانستان سازمان حقوق نظارت از حقوق بشر
فرشته عباسی بازرس بخش افغانستان سازمان حقوق نظارت از حقوق بشر


خانم عباسی به فرمان هفته گذشته رهبری طالبان ملا هبت الله آخند زاده نیز اشاره کرد که در آن عدم تطبیق قوانین ساخت بشر دستور داده شد وگفته شد که همه فیصله ها باید در چوکات شریعت صورت گیرد.

یک اعلامیه مقام ولایت طالبان درننگرهار میگوید که محکمه شهری روز یکشنبه دو مرد ویک زن را که بدون محرم با آنها دریک خانه زندگی می کرد وبعد از تحقیق واعتراف به جرم زنا هریک به ۳۹ شلاق محکوم کرد وفیصله درحق آنها درمحضر عام عملی شد.

محکمه شهری نیز در اعلامیه خود یاد آور شد که متهمان درآغاز انکار کردند ولی سپس اعتراف کردند.

هنوز روشن نیست که متهمان تحت چه شرایطی اعتراف کرده اند. ولی قبلا گزارش های از موارد متعدد گرفتن اعتراف جبری از متهمان توسط طالبان نشر شده است.

XS
SM
MD
LG