لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۳۹

جو بایدن: ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده در کابل هدف قرار گرفت و کشته شد


ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده

دو روز بعد از حمله بر منطقه شیرپور کابل امریکا اعلان کرد که در اینجا رهبر شبکه القاعده ایمن الظواهری را هدف قرار داده است.

رئیس جمهور جو بایدن چند ساعت قبل در قصر سفید گفت رهبر تروریستان دیگر در جهان نیست: "ایالات متحده با موفقیت حمله هوایی را در کابل، افغانستان انجام داد که در نتیجه آن امیر القاعده ایمن الظواهری کشته شد. شما می‌دانید که ظواهری یکی از نزدیکان اسامه بن لادن بود. او همیشه با بن لادن بسر می‌برد در وقت حمله ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ بر امریکا او رهبر شماره دوم القاعده به حساب می‌رفت. او عمیقاً در این حمله شامل بود. او در این حمله که در نتیجه آن ۲۹۷۷ نفر کشته شد مسئول بود. او از ده ها سال حملات بر ضد امریکایی ها را طرحریزی می‌کرد."

الظواهری تبعه مصر بود و در سال‌های اخیر چندین بار آوازه کشته شدن وی نشر شد. ‌

بعد از حمله ماه سپتمبر سال ۲۰۰۱ بر امریکا الظواهری یک هدف بزرگ برای امریکا بود و بر سر او ۲۵ میلیون دالر جایزه تعیین کرده بود.

الظواهری بعد از ماه می سال ۲۰۱۱ که بنیان گذار القاعده اسامه بن لادن از سوی امریکا در پاکستان کشته شد، رهبری این شبکه را به عهده گرفت.

در ماه گذشته در یک گزارش ملل متحد گفته شد که الظواهری بیعت خود را به رهبر طالبان ملا هبت الله تجدید کرد.

رسانه های امریکایی از قول مقامات این کشور نوشته اند که حمله بر الظواهری روز یکشنبه نهم اسد ساعت شش و ۱۸ دقیقه صبح توسط طیاره بی پیلوت انجام شد.

طالبان این حمله را محکوم کرده و آنرا سرپیچی از اصول بین‌المللی و تخطی واضح از موافقتنامه دوحه خوانده اند.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده
جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در یک اعلامیه گفته است که در آغاز چگونگی حمله معلوم نبود ولی بعد از تحقیقات استخباراتی معلوم شد که این یک حمله طیاره بی پیلوت امریکایی بود.

در اعلامیه طالبان آمده است که این گونه تخطی ها، تکرار تجربه های ناکام ۲۰ سال گذشته می‌باشد و به نفع امریکا، افغانستان و منطقه نیست.

طالبان می‌گویند که حمله بر یک خانه مسکونی انجام شده، اما این را نه گفته اند که کی در این خانه زندگی می‌کرد.

بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان ظاهراً این دومین حمله هوایی امریکایی‌ها بر کابل می‌باشد.

سال گذشته در جریان تخلیه از افغانستان در ماه اگست قوای امریکا یک حمله هوایی را در نزدیکی میدان هوایی کابل انجام دادند.

در آغاز مقامات امریکایی گفته بودند که افراد مسلح داعش را هدف قرار دادند، اما بعداً معلوم شد که در این حمله ده عضو یک خانواده کشته شده است.

XS
SM
MD
LG