لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۹

یک مقام امریکایی: مقام‌های بلند پایۀ طالبان از محل زیست ایمن الظواهری خبر داشتند


یک نیروی امنیتی حکومت طالبان در نزدیک خانۀ در منطقه شیرپور شهر کابل که در آن رهبر شبکه القاعده هدف قرار گرفت، ایستاده است.

یک مقام امریکایی به شرط افشا نشدن نامش هنگام دادن معلومات به رسانه ها از طریق خط تلفون در مورد چگونگی کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده گفته است که الظواهری صبح روز یکشنبه زمانی توسط راکت "هیل فایر" هواپیمای بی‌سرنشین امریکایی هدف قرار گرفت که روی "برندۀ" پناه گاهش برآمده بود.

تاریخ ۹ اسد روز یکشنبه زمانی که گزارش‌ها از اصابت راکت بر یک منزل مسکونی در منطقه شیرپور شهر کابل منتشر شدند، سخنگویان حکومت طالبان گفتند که این برخاسته از فرود آمدن یک راکت بوده و تلفاتی در پی نداشته است.

عبدالنافع تکور سخنگوی وزارت داخله حکومت طالبان به روز یکشنبه در پیامی که به رسانه‌ها ارسال شده گفته: "منزل که مورد حمله راکتی قرار گرفته کسی در آن حضور نداشت به همین دلیل تلفات هم ندارد."

پس از آن ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان نیمه شب دوشنبه تایید کرد که و گفت که این رویداد برخاسته از حملۀ یک هواپیمای بی‌سرنشین امریکایی بر این منطقه بوده است.

مجاهد این حمله را محکوم کرد خلاف اصول بین الملل خواند.

خبرگزاری اسوشیتد پرس نیز به نقل از این مقام امریکایی نوشته است خانه‌یی که به روز یکشنبه هدف قرار گرفت منزل یکی از دوستان نزدیک سراج الدین حقانی بود.

پنج منبع آگاه در مورد عملیات یاد شده به اسوشیتد پرس گفته است که حمله انجام شده در منطقه شیرپور از سوی سی.آی.ای پلان و برنامه ریزی شده بود.

اما رئیس جمهور بایدن به روز سه‌شنبه در سخنرانی‌اش بدون اینکه نام از سی.آی.ای ببرد از اداره‌های استخباراتی امریکا به خاطر انجام این حمله تشکری کرد.

اسوشیتد پرس نوشته است که در مورد عملیات یاد شده هیچ نوع معلومات با طالبان شریک نشده بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام امریکایی نوشته است که حکومت طالبان از دو روز به اینسو در اطراف منزلی که در شیرپور مورد حمله قرار گرفت کمر بند امنیتی ایجاد کرده و به خبرنگاران اجازه نزدیک شدن به محل را نمی‌دهند.

یک مقام بلند پایه طالبان به خبرگزاری رویترز گفته است که الظواهری پیش از این در هلمند بود اما زمانی که سال گذشته در ماه اگست که کابل به دست طالبان سقوط کرد او نیز به کابل آمده بود.

مارک میلی رئیس کمیته لوی درستیزان امریکا
مارک میلی رئیس کمیته لوی درستیزان امریکا

پس از کشته شدن الظواهری مارک میلی رئیس کمیته لوی درستیزان امریکا گفته است که القاعده باز هم در جستجوی انسجام دوباره بود و این شبکه از طالبان احساس خطر نمی‌کند.

این را قصر سفید نیز گفته است که الظواهری هنوز هم برای امریکا یک تهدید بزرگ بود و افرادش را برای حملات بر اهداف استراتیژیک امریکایی رهنمایی می‌کرد.

این مقام امریکایی در کنفرانس تلفونی به رسانه گفته که الظواهری برای مردم امریکا، منافع امریکا و امنیت ملی امریکا یک تهدید فعال بود، پس به همین دلیل کشتن او به شبکه القاعده یک ضربه محکم است و برفعالیت‌های این گروه نیز تاثیر خواهد کرد.

این مقام امریکایی که نخواسته نامش گرفته شود گفته است که کشته شدن الظواهری در کابل این پرسش را به میان میاورد که آیا طالبان در کابل برایش پناه داده بودند؟

زیرا به گفته او، مقام‌های بلند پایه حکومت طالبان از این مسئله خبر بودند که الظواهری در پایتخت کابل زندگی می‌کند.

این مقام بلند پایۀ امریکایی این را نیز گفته است که پیدا کردن محل سکونت الظواهری نتیجه ادامه فعالیت‌های مبارزه با هراس افگنی امریکا بود، زیرا به گفته او ایالات متحده امریکا امسال این را دریافت که زن، دختر و کودکان الظواهری در یک منطقه امن کابل انتقال شده اند و سپس معلومات این را نشان داد که خود الظواهری نیز به آن جا آمده است.

به گفته این مقام امریکایی، رئیس جمهور بایدن در دو ماه گذشته به مقام‌های حکومت خود تاکید داشت که
معلومات استخباراتی‌شان را دقیق و یقینی کنند و مقام‌های مسئول امریکایی در ماه‌های می و جون در این مورد به بایدن پی‌هم معلومات می‌دادند، که بالاخره در اولین روز ماه جولای استخبارات امریکا پیشنهاد انجام عملیات را مطرح کرد و بایدن هم به تاریخ ۲۵ ماه جولایی اجازه انجام عملیات را داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام امریکایی یاد شده نوشته که الظواهری پیام‌های ویدیویی خود را در همین خانه ثبت می‌کرد که پس از مرگش هم منتشر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG