لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۲ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۵۸

رئیس جمهور اوکراین اظهارات صدراعظم سابق جرمنی را تأسف‌بار خواند


ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

رئیس جمهور اوکراين می‌گوید جای تاسف است که یک تعداد از رهبران سابق کشورهای اروپایی برای روسیه کار می‌کنند.

ولودیمیر زلنسکی بعد از آن در این مورد سخن گفت که گیرهارد شرودر صدراعظم سابق جرمنی در مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ملاقات کرده و از او خواست که جنگ اوکراین را از طریق مذاکره حل کند.

زلنسکی شب گذشته گفت روسیه هم اکنون نمایندگان مختلف را فعال می‌سازد و آنها وظیفه دارند که طرح‌های را مطرح کنند که گویا به گفته او دولت تروریستی روسیه خواهان مذاکرات می‌باشد.

گیرهارد شرودر که از دوستان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه حساب می‌شود گفته که هفته گذشته در مسکو با پوتین ملاقات کرده است.

زلنسکی گفته که جای تاسف است که رهبران سابق کشورهای بزرگ با وصف ارزش‌های والای اروپایی با کشوری کار می‌کنند که بر علیه این ارزش‌ها جنگ را شروع کرده است.

زلنسکی افزود اگر روسیه واقعاً می‌خواهد جنگ را به پایان برساند به جنوب اوکراین قوای بیشتر احتیاطی نمی فرستاد و در خاک اوکراین از ساختن قبرهای دسته جمعی مردم ملکی دست بر می‌داشت.

آرشیف - گیرهارد شرودر صدراعظم سابق جرمنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
آرشیف - گیرهارد شرودر صدراعظم سابق جرمنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

شرودر صدراعظم سابق جرمنی قبل از این در مورد بحران انرژی در اروپا که با آغاز حمله روسیه بر اوکراين شروع شد اظهار نگرانی کرده و از پوتین خواسته بود که این وضیعت را چگونه می‌بیند و در باره فعال شدن پایپلاین گاز "نورد ستریم دو" چه فکر می‌کند؟‌

رسانه های جرمنی همچنان از قول شرودر نوشته اند که می‌گوید موافقتنامه اوکراین، روسیه، ترکیه و ملل متحد در رابطه با باز کردن راه صادرات غله اوکراین اولین پیروزی می‌باشد و می‌تواند بشکل تدریجی راه را برای یک آتش بس باز کند. زلنسکی بلافاصله این سخنان را رد کرد.

کرملین در مورد ملاقات پوتین و شرودر گفته است که طرفین در مورد موانع اخیر در راه صادرات گاز روسیه به اروپا که روسیه مسئول آن خوانده می‌شود، صحبت کردند. مسکو گفته است در صادرات گاز آن بخاطری کاهش آمده که یکی از توربین‌های انتقال گاز خراب شده و باید ترمیم شود. جرمنی گفته است که حاضر است توربین را بفرستد اما روسیه تا حال اسناد درست را نفرستاده است.

گیرهارد شرودر که از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۵ صدراعظم جرمنی بود و بعد از آن به حیث رئیس بورد شرکت بزرگ دولتی نفت روسیه "روس نفت" تعیین شد بر حمله روسیه بالای اوکراین انتقاد کرده اما از اعتراض بر پوتین که دوست نزدیکش می‌باشد خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG