لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۴۶

ابراز آماده‌گی مسکو برای گفتگوهای دیپلوماتیک در بارۀ مبادلۀ زندانیان


بیرق‌های امریکا و روسیه

وزیر خارجۀ روسیه می‌گوید که مسکو آماده است با واشنگتن از مجرای دیپلوماتیک در بارۀ مبادلۀ زندانیان گفتگو کند.

سرگی لاوروف این سخن را یک روز پس از آن گفت که محکمۀ در روسیه بریتنی گراینر ستارۀ بسکتبال امریکا را به اتهام قاچاق مواد مخدر به ۹ سال و شش ‌ماه زندان محکوم کرد.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده این حکم را غیر قابل قبول خوانده است.

لاوروف در حاشیۀ نشست انجمن کشور های جنوب‌شرق آسیا در کمبودیا امروز گفت که کشورش آماده است در مورد مبادلۀ زندانیان با امریکا در چهارچوبی که روی آن رؤسای جمهور روسیه و ایالات متحده توافق کرده بودند، بحث کند.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه
سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه

پیش از این، انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا و لاوروف در ۲۹ ماه جولای در مورد پیشنهاد مبادلۀ زندانیان که به‌گفتۀ بلینکن شامل گراینر و پاول ویلان عضو پیشین نیروهای بحری امریکا می‌شود، گفتکو کرده بودند.

ویلان در روسیه به اتهام جاسوسی در سال ۲۰۲۰ به ۱۶ سال زندان محکوم شد، اتهامی‌که او رد می‌کند.

در گزارش‌های خبری به نقل از منابع امریکایی گفته شده که روسیه می‌خواهد در بدل این دو امریکایی، شهروند روسی ویکتور بوت شخصی‌که در خرید و فروش اسلحه دخیل بود از زندان در امریکا رها شود.

حُکم نه‌ونیم سال زندان به بریتنی گراینر بازیکن حرفه‌ای بسکتبال زنان امریکا، هم‌تیمی های او و ورزشکاران در سرتاسر جهان را خشمگین ساخته است.

بانو گراینر ۱۰ روز فرصت دارد که در برابر این حکم، استیناف‌خواهی کند کاری‌که وکیلش گفته خواهند کرد.

این ستارۀ بسکتبال امریکا در جلسۀ محکمه در شهر خیمکی در نزدیک مسکو از قاضی خواست که با صدور حکمی سنگین به زندگی‌اش پایان ندهد.

بریتنی گراینر بازیکن حرفه‌ای بسکتبال زنان امریکا
بریتنی گراینر بازیکن حرفه‌ای بسکتبال زنان امریکا

سفارت امریکا در مسکو حُکم محکمه را ناکامی در تحقق عدالت توصیف کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در شرایطی‌که روابط واشنگتن و مسکو در پر تنش‌‌ترین دوران پس از جنگ سرد قرار دارد، رئیس ‌جمهور ایالات متحده به شدت زیر فشار قرار گرفته تا شهروندان امریکا زندانی در روسیه را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG