لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۱۰

سازمان عفو بین الملل گزارش تازه یی درمورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان منتشر می‌کند


تصویر آرشیف : مردان و زنان در یکی از جاده های شهر کابل
تصویر آرشیف : مردان و زنان در یکی از جاده های شهر کابل

سازمان عفو بین الملل تا دو روز دیگر گزارشی را در مورد افغانستان نشر می کند.

قرار است که این گزارش تحت عنوان "حاکمیت طالبان، یک سال خشونت، عدم معافیت و وعده های نادرست" در روز یک سالگی بازگشت طالبان به قدرت نشر شود.

در تویتی که از سوی سازمان عفو بین الملل روز (۲۱ اسد) نشر شد، آمده است که سند ها و ارزیابی اش را از تخطی های حقوق بشری و خشونت های که طی یک سال گذشته در افغانستان و تحت حاکمیت طالبان رخ داده، به اشتراک می گذارد.

سمیرا حمیدی کمپاینر بخش افغانستان در سازمان عفو بین الملل نا وقت روز جمعه (۲۱ اسد) به رادیو آزادی گفت که وضعیت بشری در افغانستان تحت حاکمیت طالبان، نگران کننده است، به ویژه برای زنان و دختران.

" ما واقعاً شاهد وضعیت بحرانی حقوق بشر در افغانستان بودیم. از آزادی بیان گرفته تا کار، مشارکت سیاسی و حضور اجتماعی زنان و همچنان حق حضور و دسترسی دختران به مکتب. ما امروز می بینیم که طالبان در یک سال گذشته نه تنها اینکه، به وعده های که داده بودند، وفا نکردند بلکه آنها فشار بیشتر وارد کردند و نقض بیشتر حقوق بشری را انجام دادند."

سمیرا حمیدی کمپاینر بخش افغانستان در سازمان عفو بین الملل
سمیرا حمیدی کمپاینر بخش افغانستان در سازمان عفو بین الملل
گزارش سازمان عفو بین الملل تحت عنوان "حاکمیت طالبان، یک سال خشونت، عدم معافیت و وعده های نادرست" منتشر می شود

در عین روز، رامز الاکبروف هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان، با ابراز نگرانی از وضعیت اقتصادی افغانستان گفت که نقش زنان و دختران در جامعه، برای بازسازی اقتصادی این کشور خیلی مهم است.

حکومت طالبان که همواره به خاطر حقوق بشر مورد انتقاد شماری از نهاد ها و کشور ها قرار داشته، بار ها تاکید کرده است که برای زنان و دختران بر اساس شریعت حق می دهد.

اما جامعه جهانی، تعامل با طالبان را مشروط بر رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان، قطع رابطه با تروریزم بین المللی و ایجاد حکومت همه شمول می داند.

طالبان گفته اند، هر سه این شرط ها را پذیرفته اند اما با این هم، در حدود یک ساله گذشته، هیچ کشوری از جهان گام به سوی به رسمیت شناختن حکومت طالبان نبرداشته است.

XS
SM
MD
LG