لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۶

گزارش: حاکمیت طالبان در یک سال گذشته برای افغان‌ها دردناک بوده است


دو نیروی حکومت طالبان در بخشی از شهر کابل

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که طالبان آن را لغو کرده و بیرون از افغانستان فعالیت می‌کند، در گزارش سالانۀ خود که امروز منتشر شد، نوشته است، حاکمیت طالبان در یک سال گذشته برای افغان‌ها در همه زمینه‌ها دردناک بوده است.

این کمیسیون گفته است که طالبان در یک سال گذشته تمام قوانین بشردوستانۀ بین‌المللی را زیر پا گذاشته، برخی نظامیان و مقامات حکومت قبلی را شکنجه، کشته و یا از کار برکنار کرده اند. بر اساس گزارش این کمیسیون، طالبان حقوق سیاسی، مدنی، اجتماعی و انسانی افغان‌ها به ویژه دختران و زنان را سلب کرده و محدودیت و سانسور بر آزادی بیان نیز افزایش یافته است.

طالبان که قبلاً این کمیسیون را لغو کرده بودند در این مورد چیزی نگفته اند، اما گفته اند که تحت حاکمیت آنها، حقوق همه افغان‌ها محفوظ است.

گزارش این کمیسیون دارای سه بخش است و در مورد تلفات غیرنظامیان نوشته شده که از ۱۵ آگست سال ۲۰۲۱ تا حال، ۱۵۲۰ غیرنظامی کشته و ۱۱۰۶ تن زخمی شده اند.

این کمیسیون می‌گوید که آزادی بیان در افغانستان محدود شده و سانسور آن افزایش یافته و بسیاری از خبرنگاران شغل خود را از دست داده اند.


این گزارش می افزاید که ۲۲ تن از خبرنگار دستگیر، ۲ تن زخمی و ۴ خبرنگار محلی تحت حکومت طالبان شکنجه شده اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که حکومت طالبان آن را لغو کرده، طالبان را نیز به نقض حقوق بشر متهم می‌کند و می‌گوید که پس از به قدرت رسیدن، بر خلاف قوانین بین المللی بشردوستانه، ۲۶۲۶ نفر را کشته و زخمی کرده اند.

یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که در این مدت ۳۰ تن به شمول ۹ زن توسط طالبان محاکمه شده و ۲۵ تن دیگر به شمول ۱۱ زن و دختر خودکشی کرده اند.

این کمیسیون می‌گوید که طالبان در یک سال گذشته ۶۳ تن از جمله ۴ خبرنگار، ۱۹ نظامی نظام پیشین، ۲۱ غیرنظامی و تعدادی دیگر را پس از زندانی کردن شکنجه و دوباره از بند آزاد کرده اند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان که بیرون از افغانستان فعالیت می‌کند نیز طالبان را به مهاجرت اجباری مردم متهم کرده و می‌گوید که هزاران خانواده را مجبور به جابجایی در مناطق مختلف کرده است.

اما طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

باهوس: طالبان سیاست نابرابری را در پیش گرفته و افغانستان را از سایر نقاط جهان جدا کرده اند.

از سوی دیگر سیما باهوس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس بخش زنان این سازمان در سخنرانی خود به مناسبت یک سالگی بازگشت طالبان به قدرت گفت که طالبان همچنان به نقض حقوق زنان در افغانستان ادامه داده و هر روز آنها شاهد وخامت اوضاع زنان و دختران در افغانستان بوده اند.

بانو باهوس افزوده که طالبان سیاست نابرابری را در پیش گرفته و افغانستان را از سایر نقاط جهان جدا کرده اند.

سیما باهوس سیاست طالبان را در قبال دختران و زنان افغان تهدید آمیز خوانده و از آنان خواسته تا هر چه زودتر مکاتب دخترانه را باز کنند و به زنان اجازۀ کار و مشارکت سیاسی بدهند و هرنوع خشونت علیه زنان را پایان دهند.

حکومت طالبان تا کنون در مورد اظهارات سیما باهوس چیزی نگفته است.

XS
SM
MD
LG