لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۱۵

سازمان ملل برای زلزله زده‌گان پکتیکا و خوست خانه اعمار می‌کند


تخریبات ناشی از زلزله اخیر در ولسوالی سپیره ولایت خوست
تخریبات ناشی از زلزله اخیر در ولسوالی سپیره ولایت خوست

کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان برای زلزله‌گان پکتیکا و خوست خانه اعمار می کند.

نمایندۀ UNHCR در افغانستان ماه گذشته در جریان دیدار از پکتیکا گفته بود، آنان بخاطر ساخت این خانه‌ها ۱۴میلیون دالر اختصاص داده اند.

به اساس این طرح در ولایات خوست و پکتیکا ۲هزار و ۳۰۰ خانه در مناطق زلزله زده اعمار می شود.

نمایندۀ کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در افغانستان می‌گوید، ۲هزار این خانه ها در ولسوالی‌های گیان و برمل پکتیکا و ۳۰۰ خانه دیگر هم در ولسوالی سپری ولایت خوست ساخته می‌شوند.

این خانه‌ها که برای زمستان زلزله‌زده‌گان در نظر گرفته شده، ۱۴میلیون دالر برای ساخت آن‌ها اختصاص داده شده است.

لیونارد زولو، نمایندۀ UNHCR در افغانستان در جریان دیدن از مناطق زلزله زده گفته" UNHCR پیش از این کمک‌های اضطراری به زلزله‌زده‌گان را آغاز کرده و اکنون آنان می‌خواهند در بخش سرپناه با خانواده‌های نیازمند کمک کنند."

پیش از این سازمان ملل برای زلزله زده گان کمک های نقدی نیز توزیع کرده است. اما مردم میگویند که به سرپناه ضرورت فوری دارند
پیش از این سازمان ملل برای زلزله زده گان کمک های نقدی نیز توزیع کرده است. اما مردم میگویند که به سرپناه ضرورت فوری دارند

به اساس معلومات مسئولان کمیشنری عالی سازمان ملل، سروی نخست برای ساخت سرپناه در این سه ولسوالی انجام شده و اکنون شرکت قرارداد کننده کار ساخت و ساز را شروع کرده است.

مسئولان وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان، هفتۀ پیش به رادیو آزادی گفته بود، سروی خانه‌های مذکور ماه پیش انجام شده و کار ساخت آن‌ها روز جمعه شروع شده است.

اما شماری از باشند‌گان مناطق زلزله‌زده می‌گویند، هنوز هم سنگ تهداب این خانه‌ها گذاشته نشده است.

عقل خان زدران و شریف الله گیانوال به رادیو آزادی گفتند، هوا در مناطق آنان در حال سرد شدن است و آنان هراس دارند که به دلیل سردی هوا انسان‌های زیادی از بین بروند.

یکی از باشنده گان ولایت خوست: اگر خانه ها تا زمستان ساخته نشود٬ امکان دارد که تعدادی از باشنده گان این مناطق از سردی هوا تلف شوند

"اول خو خواست ما این است که کار ساخت خانه‌ها را زودتر شروع کنند، چونکه زمستان نزدیک است و اینجا زیاد برف می‌بارد، از حکومت خواست ما این است که به ساخت سرک توجه کند چونکه سرک نیست و بخاطر نبود سرک بسیار شهید دادیم".

"سردی نزدیک است و گذراندن زمان در خیمه بسیار سخت است. کمی بعد هوا اینجا آنقدر سرد می‌شود که گذراندن زند‌گی دشوار می‌شود. ما از جهانیان می‌خواهیم که کار ساخت این خانه ‌را در زودترین فرصت شروع کنند و خانه‌ها ساخته شوند."

حدود دو ماه پیش به اثر زلزله در ولسوالی‌های گیان و برمل پکتیکا و سپری خوست بشمول زنان و اطفال حدود ۱ هزار تن کشته شدند و دوبرابر این رقم زخمی شدند و خانه‌های شماری از باشندگان این مناطق نیز تخریب شد.

تخریبات ناشی از سیلاب های اخیر
تخریبات ناشی از سیلاب های اخیر

از سوی دیگر سیلاب زده‌گان هفتۀ روان از حکومت طالبان و نهادهای کمک‌رسان بین‌المللی می‌خواهند که در ساختن سرپناه آنان را کمک کنند.

از این میان عبیدالله و شریف به رادیو آزادی گفتند:

"به اثر سیلاب‌ها مشکلات ما بسیار زیاد است، از موسسات همکار می‌خواهیم که سیلاب زدگان را در بخش مواد غذایی و سرپناه کمک کنند".

"به اثر سیلاب‌های اخیر خانه‌های ما تخریب شده، خواست ما از جهانیان این است که به کمک‌های خود ادامه دهند و به آسیب دیدگان سرپناه بسازند."

در ماه گذشته در کنار تخریب شدن صدها خانه در نتیجۀ زلزله در ولایات خوست و پکتیکا، سیلاب‌های دو هفته اخیر در ۲۰ ولایت افغانستان هزاران خانه دیگر را هم تخریب کرده است.

ادارۀ هواشناسی افغانستان به تاز‌گی از احتمال ریزش باران‌های شدید و جاری شدن سیلاب در ۱۹ ولایت شمال شرقی افغانستان هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG