لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۱۸

امریکا: در جستجوی عاملین رویداد خونین سال گذشته در میدان هوایی کابل هستیم


تصویر آرشیف: محل رویداد خونین در نزدیکی دروازه آبی میدان هوایی کابل

وزارت امور خارجه امریکا می گوید که جستجو برای یافتن کسانی ادامه دارد که در ماه اگست سال گذشته به میدان هوایی کابل حمله کردند.

در بیانیه‌یی که وزارت امور خارجه امریکا به نقل از انتونی بلینکن وزیر امور خارجه آن کشور منتشر کرده، آمده است که آنان به دنبال به عدالت کشا نیدن کسانی هستند که در ۲۶ اگست سال گذشته ۱۳ امریکایی و ۱۷۰ افغان را کشتند.

وی این خبر را به مناسبت نخستین سال کشته شدن ۱۳ نظامی امریکایی که در حمله در میدان هوایی کابل کشته شدند، بیان کرد.

برخی از افغان‌هایی که در این حمله زخمی شده اند نیز خواستار مجازات عاملان این حمله هستند.

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ ایالات متحده
انتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ ایالات متحده

یک جوان ۲۲ ساله افغان که سال گذشته در حمله میدان هوایی کابل به شدت زخمی شد٬ هنوز هم از صدمات همان رویداد رنج می برد.

اوکه نمی خواهد نام اش در گزارش ذکر شود٬ می‌گوید پیش از این در اردوی افغانستان خدمت می‌کرد.

وی می گوید که قصد خروج از افغانستان را داشته است اما غافل از این که نه تنها اراده اش برای رفتن به نتیجه نمی رسد، بلکه ماه‌ها وی از پا می‌افتد.

«وقتی انفجار رخ داد چشمانم را بستم، دو روز بعد در بیمارستان بودم، هنوز حالم خوب نیست، اگر یکی دو نفر کمکم کنند، می توانم کمی راه بروم، اما به سختی می توانم نیازهایم را برآورده کنم. سه ماه گذشت کاملاً فلج شده بودم.»

در رویداد خونین میدان هوایی کابل ۱۳ نظامی امریکایی و ۱۷۰ تن از افغانها کشته شدند

ده ها خانواده افغان دیگر نیز مانند این جوان از این رویداد ناراحت اند٬ اما ایالات متحده می‌گوید که آنان همچنان به دنبال عاملان این رویداد هستند.

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ ایالات متحده در بیانیه‌یی که ناوقت روز جمعه منتشر شد، گفت که آنان از محاکمه عاملان رویداد میدان هوایی کابل دست بردار نیستند.

آقای بلینکن گفت: "ما هرگز از تعقیب کسانی که این حمله را انجام دادند دست نخواهیم کشید. ما از نزدیک با شرکای خود برای یافتن و دستگیری آنها همکاری می کنیم."

آقای بلینکن گفت که ایالات متحده تلاش می کند تا از طریق دیپلماسی اصولی و اقدامات دیگر، افغانستان دوباره به پناه‌گاه هراس افگنان بین المللی تبدیل نشود.

حمله انتحاری در ۲۶ اگست سال ۲۰۲۱، درست ۱۰ روز پس از تسلط مجدد طالبان بر افغانستان در نزدیک دروازۀ میدان هوایی کابل در جریان تخلیۀ افغان‌ها توسط نیروهای خارجی، صورت گرفت. مسوولیت حمله را شاخه خراسان گروه داعش به عهده گرفته بود.

XS
SM
MD
LG