لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۲۳

یک مقام ملل متحد: صبر افغان‌ها در برابر بحران بشری در این کشور لبریز شده است


آرشیف - توزیع نان خشک رایگان به افراد بی بضاعت در کابل
آرشیف - توزیع نان خشک رایگان به افراد بی بضاعت در کابل

رامز الاکبروف، معاون نمایندگی سیاسی و هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته است، صبر افغان‌ها در مورد بحران بشری در افغانستان تمام شده است.

آقای الاکبروف در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک که امروز دوشنبه منتشر شد، گفته که افغانستان کشور فقیری است و وضعیت بشری در این کشور روزبه‌روز بدتر می‌شود: "افغان‌ها چندین سال است که شاهد جنگ و درگیری بوده اند: مردم پس انداز ندارند، وضعیت بانکی بسیار بحرانی است و در چهار سال گذشته دو سال متوالی خشک‌سالی رخ داده است، مردم را مجبور به فروش اعضای بدن خود و فرزندان‌شان کرده است."

هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانه در افغانستان افزود، در حال حاضر نزدیک به ۲۰ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند، اما به گفته وی، تعداد افرادی که در این کشور از فقر رنج می‌برند، ۲۵ میلیون نفر است.

یکی از افراد متاثر از بحران بشری در افغانستان انارگل باشنده ولسوالی ژری ولایت قندهار است.

او از یک خانوادۀ یتیم پنج نفره مراقبت می‌کند؛ خانواده‌ای که پیدا کردن یک وعده غذا برای آنها بسیار دشوار است: "برای این از خانه بیرون می‌روم که چیزی پیدا کنیم، برای صبح یا شام چیزی بخریم. هیچ نمی‌رسد. ما از دولت چیزی نگرفته‌ایم، هیچ چیز برای ما نداده اند."

آرشیف - یک خانوادۀ فقیر در افغانستان از روی ناداری اسباب خانه اش را در شهر به لیلام گذاشته است
آرشیف - یک خانوادۀ فقیر در افغانستان از روی ناداری اسباب خانه اش را در شهر به لیلام گذاشته است

پس از به قدرت رسیدن دوبارۀ طالبان، بحران بشری در افغانستان به اوجش رسیده است و در کنار آن حوادث طبیعی در افغانستان، زندگی افغان‌ها را بدتر کرده است.

این یکی دیگر از چالش‌هایی است که مردم را نگران کرده و مستقیماً زندگی آنها را تحت تأثیر قرار داده است.

در کنار این آخرین بررسی بانک جهانی نشان داد که پس از بحران سیاسی در افغانستان، فعالیت‌های اقتصادی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و سکتور خصوصی نیز به شدت متضرر شده است.

یافته‌های این نظر سنجی نشان می‌دهد که بسیاری از تاجران در حال حاضر با کمبود تقاضا برای کالاهای خود در بازار مواجه هستند و مجبور به کاهش فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود و همچنین اخراج شماری از کارکنان خود هستند.

همۀ این مشکلات به بازار کار در افغانستان نیز آسیب وارد کرده و همین امر باعث شده تا افغان‌ها روزبه‌روز در دسترسی به مواد اساسی مورد نیاز شان با مشکل مواجه شوند.

هر چند حکومت طالبان در گذشته ادعا کرده که بحران بشری در افغانستان به سطح نیست که در گزارش های سازمان های بین‌المللی نشر می‌شود، اما به تازگی ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان خواستار ادامه کمک های بشردوستانه ملل متحد برای مردم افغانستان شده است.

XS
SM
MD
LG