لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۱۱

هفت کشور صنعتی جهان در مورد تعین قمیت نفت روسیه اقدام می‌کنند


تصویر آرشیف: رهبران هفت کشور بزرگ صنعتی جهان

هفت کشور صنعتی بزرگ جهان موسوم به گروه هفت ، وعده کردند که در بارۀ تطبیق سقف قیمت نفت روسیه به طور فوری گام بردارند.

گروه هفت این اقدام را به عنوان بخشی از پاسخ واحد به تهاجم روسیه به اوکراین روی دست می گیرد.

جی هفت روز جمعه گفت، هدف طرح تعیین قیمت نفت روسیه که روی آن خیلی بحث شده است محروم کردن روسیه از در آمد مورد نیاز برای اجرای عملیات نظامی است.

کاهش قیمت انرژی در بازار های جهان هدف دیگر این اقدام خوانده شده است.

به دنبال نشست روز جمعه در جرمنی ، مقام های گروه هفت بر تعهد مشترک برای تطبیق اقدامات علیه مسکو به دلیل تهاجم ناموجه اش علیه اوکراین٬ بار دیگر تاکید کردند.

تصویر آرشیف: مخالفت اروپایی ها به ویژه اوکراین در زمینه عدم خرید نفت و گاز از روسیه
تصویر آرشیف: مخالفت اروپایی ها به ویژه اوکراین در زمینه عدم خرید نفت و گاز از روسیه

اعضای جی هفت گفتند که بر اساس توافق ، به حمل و نقل دریایی نفت روسیه در صورتی اجازه داده خواهد شد که به قیمت نازل خریداری شود و یا تا سقفی که ائتلاف بین المللی آن را تعیین کند.

زلینسکی: حفاظت از اوکراین ، حفاظت از تمام اروپا و همه جهان دموکراتیک است.

گروه هفت شامل ایالات متحده ، کانادا ، فرانسه ، جرمنی ، بریتانیا ، ایتالیا و جاپان گفته است که برای نهایی کردن اقدامات کار خواهد کرد اما کدام چارچوب زمانی ارائه نکرده است.

برای اینکه تعیین سقف قیمت نفت روسیه تاثیر قابل ملاحظه داشته باشد ، باید توسط اتحادیۀ اروپا هم به اجرا گذاشته شود. این اتحادیه برای این کار به توافق همه ۲۷ عضوش نیاز دارد. برخی از کشور های عضو اتحادیۀ اروپا با نزدیک شدن زمستان تمایلی به خطر انداختن منابع انرژی داخلی ندارند.

ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین
ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین

ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین٬ به تاریخ ۲ سپتمبر در سخنرانی شبانه اش از طرح جی هفت برای اِعمال محدودیت بر خرید نفت روسیه استقبال کرد.

زلینسکی گفت، همیشه به همه یادآوری می کند که حفاظت از اوکراین ، حفاظت از تمام اروپا و همه جهان دموکراتیک است.

پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین ، عرضه ای انرژی روسیه مختل شد و با این ، قیمت ها در سراسر جهان افزایش یافت ، مشکلاتی را به ویژه در کشور های فقیر به میان آورد و به اقتصاد جهان صنعتی ضربه زد.

گروه هفت گفته است که تعیین قیمت نفت روسیه تاثیر جنگ آن کشور را بر قیمت انرژی در جهان به خصوص در کشور های که درآمد پایین یا متوسط دارند کاهش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG