لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۱۱

تدریس در برخی از مکاتب ثانوی و لیسهٔ دختران در پکتیا آغاز شده است


تصویر آرشیف جنبه تزئینی دارد

شماری از باشندگان و مقامات محلی طالبان در پکتیا تائید می کنند که چندین مکتب دختران بالاتر از صنف ششم در این ولایت گشوده شده وتدریس درآن ادامه دارد.

آنها می گویند که این تصمیم ازسوی مدیران این مکاتب گرفته شده وکدام دستوری ازسوی وزارت معارف دراین خصوص صادر نشده است.

هاشم خیل هاشمی استاد دارالمعلمین و یکی از باشندگان ولسوالی چمکنی پکتیا می گوید یک لیسه دختران در این ولسوالی گشوده شده وشاگردان از چندین روز به این سو به آموزش برگشته اند.

" درولسوالی چمکنی یک لیسه است به نام سیمین اکبری ، سه چهار روز می شود که دروازه های این لیسه به روی دختران باز شده است. دختران می آیند درس می خوانند ، بسیار خوش هستند."

مولوی خالقیار احمدزی رئیس اطلاعات وفرهنگ طالبان درپکتیا نیز در صحبت با رسانه های محلی تائید کرده که چهار مکتب دختران بالاتر از صنف ششم در مرکز گردیز ویکی در ولسوالی چمکنی گشوده شده است.

وی افزود که این مکاتب ازسوی مدیران ومردم بازگشایی شده وآموزش درآن جریان دارد.

" از چند روز گذشته به این سو درمرکز پکتیا گردیز و ولسوالی چمکنی چند مکتب انگشت شمار گشوده شده ، تصمیم درمورد مکاتب متذکره ازسوی مدیران آنها اتخاذ شده وآنها شاگردان خود را به درس ها دعوت کرده اند. ازسوی ریاست معارف پکتیا دراین مورد نه کدام حکم مشخص صادر شده ونه ازگشایش این مکاتب جلوگیری شده است."

بر اساس گزارش ها برخی از مکاتب دختران در تعداد معدودی از ولایات فعال شده است
بر اساس گزارش ها برخی از مکاتب دختران در تعداد معدودی از ولایات فعال شده است

اگرچه طالبان بعد از برگشت به قدرت دریکسال گذشته به دختران بالاتر از صنف ششم اجازۀ رسمی ادامه آموزش نداده اند ولی قبل ازاین گزارش شده بود که تدریس در برخی لیسه های دخترانه در ولایات بلخ ، کندز، جوزجان ، هرات وبادغیس ادامه دارد.

طالبان درآستانۀ آغاز سال درسی درماه حمل وعده کرده بودند که همه مکاتب به روی دختران گشوده می شوند ولی درساعات اخیر از وعدۀ خود عقب نشینی کردند وبازگشایی مکاتب دختران بالاتر ازصنف ششم را به امر ثانی موکول ساختند.

نورالله منیرسرپرست وزیر معارف حکومت طالبان دربازدید اخیرخود از خوست به خبرنگاران گفته بود که حساسیت های اجتماعی سبب تاخیر بازگشایی مکاتب دختران شده است.

وی افزود که امارت اسلامی افغانستان کدام مخالفتی با تعلیم دختران ندارد ونه کدام ملاحظۀ شرعی دارد. ولی دراصل درمناطق دور دست افغانستان هرچند مردم مخالف تعلیم دختران نیستند اما به گفتۀ وی دربرابر خارج شدن دختران از خانه حساسیت دارند.

انتونی گوتیرش سرمنشی سازمان ملل متحد
انتونی گوتیرش سرمنشی سازمان ملل متحد

انتونی گوتیرش سرمنشی سازمان ملل متحد دراین اواخراز ادامه مسدود ماندن مکتب های دختران بالاتر ازصنف ششم درافغانستان ابراز نگرانی کرده گفت مسدود ماندن این مکاتب نقض غیرقابل توجیه حقوق مساویانه است که به تمام افغانستان آسیب می رساند.

تدریس در برخی لیسه های دخترانه در ولایات بلخ ، کندز، جوزجان ، هرات وبادغیس ادامه دارد

داکتر طارق فرهادی کارشناس مسائل سیاسی درحالیکه از بازگشایی مکاتب دختران در پکتیا استقبال میکند اما می گوید که بهتر می بود این گام ازسوی مرکز برداشته می شد.

"این بسیارخبر خوش است که درپکتیا مکاتب دختران بالاتر ازصنف ششم بازشده باشد، درعین حال نگران کننده است که مرکز ازاین خبر ندارد واین کار به امر مرکز نشده ، درحقیقت همین حکومت مرکزی که طالبان ذکرش را می کنند معلوم می شود که یک اختیار یا واک مرکزی نداره ، دراین حال درهر ولایت هرکس به هر قسمیکه پیش رفت کار خود را شروع میکند وامکان دارد که بعد از او میان مرکز واین ولایت تخریش هم بوجود بیاید. وضع آیدیال یا بهترین وضع او است که خود مرکزاعلان کند که مکاتب بالاتر ازصنف ششم درهمه جا بازمیشود."

با گذشت بیش از یکسال از برگشت طالبان به قدرت هنوزهیچ کشوری حکومت آنها را به رسمیت نشناخته و عمده ترین تقاضای جامعه جهانی از طالبان این است که حق کار وآموزش برای زنان و دختران فراهم کنند و به حقوق اقلیت ها احترام قایل شوند.

XS
SM
MD
LG