لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۸ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۱۵

جهان

رئیس جمهور اوکراین خواهان همکاری صدراعظم جدید بریتانیا شد

ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین

ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید که امیدوار است که لیز تراس صدراعظم جدید بریتانیا، مانند سلف خود، به حمایت قاطع از کیف در مبارزه با تهاجم غیرموجه روسیه ادامه دهد.

خانم تراس ۴۷ ساله که در دور صدرات بوریس جانسن، وزیر امور خارجۀ بریتانیا بود، دیروز پنجم سپتمبر به حیث صدراعظم جدید آن کشور تایید شد.

زلینسکی گفته که مشتاقانه منتظر آغاز همکاری با خانم تراس است.

لیز تراس سومین صدراعظم زن در بریتانیا، پس از ترزا می و مارگارت تاچر است.

تراس در حالی به مقام صدارت رسیده که اقتصاد بریتانیا به سمت رکود بالقوه طولانی در حرکت بوده و بحران مصارف زندگی، آن کشور را فرا گرفته است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کرویشیا به منطقه شنگن اروپا پیوست

منطقه سرحدی کرویشیا و هنگری

کرویشیا به منطقه شنگن اروپا پیوست و شهروندان آن می‌توانند بدون پاسپورت به کشورهای عضو این منطقه سفر کنند.

جمهوری چک که در حال حاضر ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، دیروز در تویتر اعلام کرد که این اقدام از جنوری سال ۲۰۲۳ قابل اجرا خواهد بود.

این تصمیم پس از نشست وزرای داخله و عدلیۀ اتحادیه اروپا در بروکسل اتخاذ شد.

نامزدی بلغارلیا و رومانیا برای عضویت منطقه شنگن پذیرفته نشد.

منطقه شنگن شامل ۲۶ کشور است که ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا، آیسلند، لیختن اشتاین، ناروی و سوئیس را شامل می‌شود.

اعتراض‌ها و واکنش‌ها در پی اعدام 'محسن شکاری' در ایران

محسن شکاری

شماری از مردم تهران شامگاه دیروز ( پنج‌شنبه ۸ جون) در چندین منطقۀ سرک ستارخان با سر دادن شعار ها به اعدام محسن شکاری، یکی از معترضان دستگیر شده در تظاهرات سراسری، اعتراض کردند.

در شماری از مناطق دیگر تهران و سایر شهرهای ایران نیز مردم با برپایی تجمعات و تظاهرات به اعدام او اعتراض کرده‌اند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران محسن شکاری این معترض ۲۳ ساله را به دلیل "بستن سرک ستار خان" در تهران در جریان تظاهرات به "محاربه" متهم کرده، حکم اعدام او صبح دیروز اجرا شد.

وزارت خارجه ایالات متحدۀ امریکا، شماری از کشورها و نهاد های حقوق بشر نیز به اعدام محسن شکاری توسط جمهوری اسلامی واکنش نشان دادند و آن را نشانه از تشدید تلاش حکومت ایران برای سرکوب مخالفت‌ها و اعتراضات، دانسته اند.

مقامات اوکراین: روسیه چند راکت‌انداز را در نیروگاه اتمی زاپروژیا نصب کرده‌است

نیروگاه اتمی تعطیل شدۀ زاپروژیا (Zaporizhzhya) در اوکراین

مقامات اوکراین دیروز (۸ دسمبر) ادعا کردند که نیروهای روسیه چندین راکت‌انداز را در نیروگاه اتمی تعطیل شدۀ زاپروژیا (Zaporizhzhya) در اوکراین نصب کرده‌اند.

به‌گفتۀ مقامات اوکراینی این حرکت روسیه نگرانی را ایجاد کرده که از این بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا به حیث پایگاه فیر راکت بر قلمرو اوکراین و تشدید خطرات تشعشات رادیواکتیف استفاده شود.

بر اساس خبرگزاری اسوشیتد پرس، شرکت هسته‌ای اوکراین در اعلامیه‌ای گفته که نیروهای روسی که این نیروگاه را اشغال کرده‌اند، چندین راکت‌انداز چندگانۀ گراد (Grad) را در نزدیک یکی از شش ریکتور هسته‌ای نیروگاه اتمی زاپروژیا، قرار داده‌اند.

این ادعا به‌طور مستقل قابل تأیید نیست.

ادارهٔ زنان سازمان ملل به روز شنبه اعلامیه یی را در مورد حق آموزش زنان منتشر می کند

تعدادی از زنان معترض در کابل

اداره زنان سازمان ملل متحد می گوید، اعضای جامعه مدنی می خواهند که به تمامی دختران در افغانستان اجازه رفتن به مکتب داده شود.

انتظار می رود این اداره، به روز شنبه (۱۰ دسمبر) در پایان کمپاین شانزده روز محو خشونت در برابر زنان، اعلامیه یی را نشر کند.

اداره امور زنان سازمان ملل متحد می گوید که در جریان کمپاین شانزده روزه، از همکارانش در جامعه مدنی پرسیده، که بگویند، در حال حاضر با زنان و دختران افغان چی واقع می شود؟

در پیام ویدیویی که از سوی این اداره به اشتراک گذاشته شده، آمده است که "بیش از نیمی از جمعیت افغانستان زنان است و بسته ماندن مکتب ها به روی آنان، به معنای ویرانی جامعه افغانستان است."

در پیام از جامعه جهانی خواسته شده که صدای زنان افغان را نادیده نگیرد.

طالبان با حاکمیت دو باره در افغانستان، محدودیت های زیادی را بر زنان و دختران وضع کرده اند که ممانعت از کار، آموزش و حتی بیرون شدن از خانه از مهم ترین این محدودیت هاست.

اسلام آباد گزارش امریکا در مورد آزادی های مذهبی در پاکستان غیر واقعی خواند

تصویر آرشیف: اسلام آباد

اسلام آباد از فهرست تازه واشنگتن که پاکستان را در میان کشور های قابل نگرانی از لحاظ آزادی های مذهبی قرار داده، انتقاد کرده است.

امریکا هفته گذشته، در کنار پاکستان، چین، روسیه، ایران، عربستان سعودی، کوریای شمالی و در مجموع یازده کشور را در فهرستی قرار داد که از آزادی های مذهبی تخطی می کنند یا هم این آزادی ها را نادیده می گیرند.

به این اعلام انتونی بلنکن وزیر خارجه امریکا، وزارت خارجه پاکستان به روز پنجشنب (۸ دسمبر) واکنش نشان داد.

به گفتۀ این وزارت، گزارش امریکا مخالف با واقعیت های عینی است.

وزیر خارجه پاکستان به اهمیت آموزش دختران و زنان در افغانستان تاکید کرد

بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان

وزیر خارجه پاکستان به اهمیت آموزش زنان و دختران در افغانستان تاکید کرده است.

بلاول بوتو زرداری که در نشستی در اندونیزیا اشتراک کرده بود، به روز پنجشنبه (۸ دسمبر) گفت که آموزش حق هر شهروند است.

در نشست اندونیزیا از مقام های طالبان دعوت نشده بود اما به شمول پاکستان، مقام های برخی کشور ها در آن اشتراک کردند.

طالبان در نزدیک به ۱۶ ماه گذشته به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را نداده اند و در عین حال برخی محدودیت ها را بر کار و حتی بیرون شدن زنان از خانه وضع کرده اند.

قوهٔ قضاییه ایران حکم اعدام را بر یکی از معترضین تطبیق کرد

گوشه یی از اعتراضات مردمی در ایران

قوه قضاییه ایران امروز پنجشنبه از اعدام محسن شکاری، یکی از معترضین که در جریان اعتراضات های اخیر بازداشت گردیده بود٬ خبرداد.

خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضاییه نوشت که پس از رد درخواست تجدید نظر در حکم اعدام که علیه این معترض در دیوان عالی کشور صادر شده بود، این حکم صبح امروز پنجشنبه اجرا شد.

این اولین اجرای حکم اعدام از سوی دستگاه قضایی در باره قضایایی است که علیه معترضان دستگیرشده در جریان اعتراض ها در ایران باز شده است.

اداره استخبارات طالبان مدعی شده که پنج عضو داعش را بازداشت کرده است

بیرق طالبان

اداره استخبارات طالبان از بازداشت پنج تن از اعضای گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش در افغانستان خبر می‌دهد.

این اداره با پخش ویدیو‌های که گفته است مربوط به اعتراف متهمان است، دیروز (۷ دسمبر) گفت که بازداشت شده‌ها قاتلان رحیم الله حقانی یکی از اعضای ارشد طالبان بوده اند.

به گفته استخبارات طالبان، متهمان که در یک عملیات پیچیده بازداشت شدند، در چندین رویداد دیگر هم دست داشتند.

به دنبال حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان در اواسط تابستان پارسال، گروه داعش فعالیت‌هایش را بیشتر کرده و مسئولیت چندین حمله مرگبار در شهر‌های مختلف این کشور از جمله کابل، کندز و قندهار را پذیرفته است.

جرمنی: ۳۰ پناهجو در بخش مرکزی آب‌های مدیترانه نجات داده شدند

یک کشتی حامل پناهجویان. عکس از آرشیف

یک نهاد در جرمنی می‌گوید که یکی از کشتی‌های نجات این کشور، بیش از ۳۰ پناهجو را در بخش مرکزی آب‌های مدیترانه نجات داده است.

اداره تحت نام لویس میشل دیروز چهارشنبه (۷ دسمبر) در توییتر خبر داد که پناهجویان در کشتی ای که از چوب ساخته شده بود، سوار بودند.

به گفتۀ مقام‌ها، بیش از ۲۵۰ پناهجو در کشتی جا داده شده بودند.

شمار زیادی از پناهجویان به قصد رسیدن به کشور‌های اروپایی، از طریق مدیترانه سفر‌های دشوار را می‌پیمایند و گاه و ناگاه از غرق شدن آنها نیز گزارش‌های منتشر می‌شوند.

با تصویب لایحه جدید، جزای خیانت در بلاروس مرگ تعیین شد

پارلمان بلاروس، عکس از آرشیف

اعضای پارلمان بلاروس، لایحه‌ای را تصویب کرده اند که مقام‌ها و نظامیان در بدل خیانت، به مرگ محکوم می‌شوند.

این لایحه در حالی تصویب شد که نگرانی‌ها از احتمال حملۀ تازه بر اوکراین، توسط روسیه از خاک بلاروس و در مشارکت با اردوی این کشور افزایش یافته است.

در لایحه‌ای که دیروز (۷ دسمبر) در پارلمان بلاروس خوانده شد، مجازات برای کسانی هم در نظر گرفته شده که اطلاعات نادرست را برای بدنام کردن اردوی این کشور نشر می‌کنند.

روسیه در ماه فبروری امسال تهاجم غیر موجه‌اش بر اوکراین را آغاز کرد و در این مدت، بلاروس از متحدان کلیدی‌اش باقی مانده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG