لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۴۰

عمران خان صدراعظم سابق پاکستان، خواستار برگزاری انتخابات زود هنگام شد


عمران خان

عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف و صدراعظم سابق پاکستان، روز سه شنبه در برابر حدود ۲۵۰۰۰ هوادارش در شهر پشاور، مرکز ایالت محافظه کار خیبر پختونخوا سخنرانی کرد.

عمران خان گفت که به زودی راهپیمایی گسترده ای را به سمت شهر اسلام آباد پایتخت پاکستان سازماندهی خواهد کرد، تا اوج کمپیاین او برای وادار ساختن حکومت شهباز شریف برای برگزاری انتخابات زودهنگام باشد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول برخی تحلیلگران نوشته که ممکن است در این انتخابات، عمران خان به دلیل حمایت زیاد برنده شود.

شهباز شریف صدراعظم پاکستان درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرده، گفته که انتخابات در آن کشور باید طبق برنامۀ تعیین شدۀ قبلی، در سال ۲۰۲۳ میلادی برگزار شود.

شهباز شریف صدراعظم پاکستان
شهباز شریف صدراعظم پاکستان

عمران خان برای بیش از سه سال و نیم صدراعظم پاکستان بود.

او در ماه اپریل سالجاری توسط اتحادی از احزاب سیاسی آن کشور و در نتیجۀ رای عدم اعتماد پارلمان، از قدرت برکنار شد.

به نوشتۀ خبرگزاری اسوشیتدپرس، عمران خان بعد از به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۸ میلادی، در ابتدا از روابط عالی با اردوی پاکستان، برخوردار بود.

عمران خان برای بیش از سه سال و نیم صدراعظم پاکستان بود.

توصیف احمد خان استاد پوهنتون و کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به نقش اردو در سیاست پاکستان به بخش مشال رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت:

"اردو در سیاست پاکستان به خاطر آن مداخله می کند که منافع اقتصادی خود را دارد و مقام صدارت این منافع را تامین می کند. حدود ۳۵ ادارۀ اعلام شده اردو وجود دارد که بدون پرداخت مالیات فعالیت داشته و در همۀ عرصه های زندگی دخیل هستند. البته باید به عمران خان گفته شود، کی او را به قدرت رسانده بود."

عمران خان از زمان برکناری اش، بار ها ادعا کرده که حکومت فعلی در پاکستان، در نتیجۀ توطئه ایالات متحدۀ امریکا که ظاهراً با سیاست خارجی مستقل او مخالف است، به قدرت رسیده، اما واشنگتن این ادعا را رد کرده است.

عمران خان در سخنرانی دیروز خود، بار دیگر به واشنگتن حمله کرده گفت، پاکستان نباید اجازه دهد که از قلمرو اش برای حملات بر هیچ کشوری دیگر استفاده شود.

به گفته اسوشیتدپرس، این اظهارات او در حالی صورت گرفته که گزارشهایی در مورد استفاده از طیارات بی سرنشین امریکایی از حریم هوایی پاکستان برای نظارت بر کشور همسایۀ افغانستان، منتشر می شود.

XS
SM
MD
LG