لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۰۲

بازی تیم های کریکت افغانستان و پاکستان؛ نظر ها و واکنش ها


صحنه یی از جریان بازی کریکت میان افغانستان و پاکستان

در ادامه بازی‌های کرکت کپ آسیا، بازی دیشب افغانستان و پاکستان واکنش‌های زیادی از هواداران و بازی‌کنان کریکت را به دنبال داشته است.

این بازی که شب گذشته در ورزشگاه شارجه در امارات متحدۀ عربی انجام شد، نه تنها یک رقابت تنگاتنگ میان بازی کنان افغانستان و پاکستان بود٬ بلکه بیرون از میدان نیز هواداران این تیم‌ها با هم زدوخورد کردند.

در ویدیوهای پخش شده در رسانه‌های اجتماعی دیده می‌شود که هواداران تیم‌های کرکت افغانستان و پاکستان در ورزشگاه شارجه باهم درگیر شده اند.

آنان با چوکی‌های ورزشگاه هم‌دیگر را می‌زنند و به هم‌ دشنام می‌دهند.

شماری از تماشاچیان افغانی که به دیدن این بازی رفته بودند، می‌گویند پس از برد بازی تماشاچیان پاکستانی‌ به آنان دو و دشنام دادند و همین سبب زدوخورد میان آنان آغاز شد.

نور پاچا جلال زی
نور پاچا جلال زی

نورپاچا جلال‌زی که این بازی را از نزدیک تماشا می‌کرد به رادیو آزادی گفت:

"هنگامی که بازی را افغانستان باخت، پاکستانی‌ها به تیم و هواداران افغان الفاظ بدی به کار بردند که به همین علت هر دو طرف باهم درگیر شدند و پاکستانی‌ها را با چوکی‌ها زدند. پسانتر پولیس آمد و بسیاری‌ها را با خود برد."

تلاش کردیم دیدگاه‌های شماری از تماشاچیان پاکستانی را نیز بدانیم اما موفق به برقرار تماس با آنان نشدیم.

در داخل میدان و در آخرین لحظه‌های بازی بلند کردن بیت کریکت از سوی آصف علی توپ زن پاکستانی بر فرید ملک توپ انداز افغان موضوع دیگری بود که واکنش‌های گستردۀ شماری از بازی کنان پیشین تیم کرکت افغانستان و علاقمندان کریکت را برانگیخته است. آنان این کار را بر خلاف اخلاق بازی گفته اند.

آصف علی بازیکن پاکستانی و فرید ملک بازیکن افغان
آصف علی بازیکن پاکستانی و فرید ملک بازیکن افغان

هستی گل عابد بازی‌کن پیشین تیم ملی کریکت افغانستان در صحبت را با رادیو آزادی خواست که شورای جهانی و آسیایی کریکت باید به این کار آصف علی واکنش نشان دهد.

"کرکت بازی دوستی و اتحاد مردمی‌ست اما آصف علی در جام جهانی گذشته هم چنین کاری را کرد و بیت اش را چون تفنگ نشانه گرفته بود، دی‌شب یک بار دیگر کار برخلاف اخلاق ورزشی را کرد. در قانون کریکت به این وحشی‌گری جسمانی (فزیکل وایلدنیس) می‌گوید و شورای جهانی کریکت قانون کیفردهی آن را نیز دارد."

اما شماری از خبرنگاران پاکستانی، بازی‌کنان پیشین کریکت آن کشور و هواداران تیم کرکت پاکستان از آصف علی دفاع کرده اند و فرید ملک بازی‌کن افغان را ملامت گفته اند.

در رقابت‌های چهارشنبه شب، هنگامی که در آور نزدهم ویکیت آصف علی از سوی توپ انداز افغان فرید ملک گرفته شد، میان هردو درگیری لفظی صورت گرفت تا این که آصف علی حتا بیت اش را به نماد زدن بر فرید ملک بلند کرد.

این بازی، مورد علاقۀ شماری از سیاست مداران افغان و پاکستانی نیز بود و هر دو طرف بازی‌کنان شان را ستایش کرده اند.

حامد کرزی
حامد کرزی

در این میان حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان برد و باخت را بخشی از بازی گفته و بازی‌کنان افغان را بخاطر بازی خوب ستایش کرده است. او در صفحۀ تویترش نگاشته است که "این بازی برای افغانان از برد کم نبود."

رئیس پیشین شورای عالی مصالحۀ ملی عبدالله عبدالله هم با ستایش از تیم ملی کریکت گفته است که توقع بردهای زیادی از این تیم در آینده می‌رود.

افغانستان و هندوستان دو تیمی هستند که برد یا باخت بازی امروز تاثیری روی حضور آنان در بازی های جام آسیا نخواهد داشت.

از سویی هم محسن داور عضو پارلمان پاکستان و از رهبران جنبش تحفظ پشتون‌ها در تیوترش نگاشته است که "برخورد قومی و خشونت آمیز با افغانان به بهانۀ بازی کریکت شرم است."

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان این برد را به تیم پاکستانی تبریک گفته و در تویترش از بازی‌کنان کشورش بخاطر این برد تشکری کرده است.

با این حال، انعام الله سمنگانی رئیس مرکز رسانه‌های حکومت طالبان از هواداران افغان کریکت خواسته است که صبور باشند. او در صفحۀ تویترش نگاشته است "این بازی‌ها تمام عمر ادامه دارند، که این بار هم نه اولش است و نه هم آخرش. بنا بر این علاقمندان بسیار جدی نشوند. این نه جنگ دو کشور است و نه هم جنگ اسلام و کفر."

پاکستان با برنده شدن این بازی به دور نهایی بازی‌های جام آسیا رسید. دور نهایی این بازی‌ها یکشنبۀ آینده میان سریلانکا و پاکستان برگزار خواهد شد.

در بازی‌های چهارشنبه شب، افغانستان نخست توپ زنی کرد و به پاکستان ۱۳۰ هدف تعیین کرد. پاکستان این هدف را در آخرین آور و آخرین ویکیت به دست آورد.

افغانستان شام پنجشنبه آخرین بازی اش را در برابر هندوستان انجام می‌دهد.

افغانستان و هندوستان دو تیمی هستند که برد یا باخت بازی امروز تاثیری روی حضور آنان در بازی های جام آسیا نخواهد داشت.

هندوستان نخستین بازی مرحلۀ دوم به پاکستان و دومین آن را به سریلانکا باخت و افغانستان هم به سریلانکا و پاکستان باخت.

XS
SM
MD
LG