لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۱

افغانستان

یک زن در ولایت غزنی به قتل رسید

ولایت غزنی در نقشه افغانستان

در نتیجه خشونت ها و دشمنی های شخصی یک زن در شهر غزنی کشته شد.

مقامات محلی طالبان در ولایت غزنی می گویند که این زن در نتیجۀ دشمنی شخصی هدف قرار گرفته است. اما اعضای خانواده مقتول تا هنوز در مورد رویداد چیزی نگفته اند.

ابوخالد سرحدی سخنگوی قوماندانی امنیۀ طالبان در ولایت غزنی به رادیو آزادی گفت که روز چهارشنبه یک فرد مسلح در منطقه پشتون آباد شهر غزنی به سوی این زن تیراندازی کرده است.

به گفتۀ سرحدی، فرد مهاجم از محل رویداد گریخته، اما تلاش ها برای دستگیری او ادامه دارد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

قطع نشرات رادیو آزادی؛ کابل پرس کلپ: طالبان از استبداد کار می‌گیرند

بیرق و لوگوی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی

کابل پرس کلپ، در واکنش به قطع نشرات رادیو آزادی در موج (اف ام) و متوسط از سوی طالبان گفته است که طالبان با این اقدام یکبار دیگر ضعف خود را نشان داده و به گفته این اداره، طالبان آشکار ساختند که به هیچ وجه به آزادی بیان و رسانه‌ها پایبند نیستند و در این زمینه از استبداد کار می‌گیرند.

کابل پرس کلپ که ادارۀ حمایت از خبرنگاران است همچنین در بیانیۀ که ناوقت دیشب منتشر کرده این اقدام طالبان را خلاف آزادی بیان و قوانین بشردوستانه خوانده و گفته که طالبان با منع نشرات رادیو آزادی حق دسترسی مردم از اطلاعات را صلب کرده‌اند.

کابل پرس کلپ از طالبان خواسته تا هرچه زودتر به رسانه‌های که از نشرات بازمانده اند اجازه از سرگیری را بدهد.

کمیته حفاظت از خبرنگاران: ممنوعیت نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا فوراً رفع شود

لوگوی رادیو آزادی

کمیته حفاظت از خبرنگاران که مقر آن در نیویارک است از حکومت طالبان خواسته تا سرکوب رسانه‌ها در افغانستان را متوقف کند و اجازه دهد که رادیو آزادی و صدای امریکا به نشرات‌اش از امواج (اف ام) و متوسط ادامه دهد.

بیه لیه یی رئیس برنامه آسیایی این کمیته در بیانیه‌ای که دیروز منشتر کرده گفت که این اقدام طالبان نشان می‌دهد که آن‌ها از وعده‌های خود برای تضمین از آزادی رسانه‌ها سرپیچی کرده‌اند.

او افزوده که طالبان باید فوراً ممنوعیت نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا را رفع کند.

یونسیف: در جریان شش ماه گذشته ۲۸۸ کودک در افغانستان کشته شده اند

تصویر آرشیف: یک کودک که در انفجار در ولایت ننگرهار زخم برداشته است.

ادارۀ حمایت از کودکان ملل متحد (یونسیف) می گوید که دست کم ۲۸۸ کودک در شش ماه اول سال جاری میلادی در افغانستان به شمول حملات در مکاتب و مرکز های آموزشی کشته و یا زخمی شده اند.

این اداره به تازگی در حساب توییتر خود از کشته و زخمی شدن حدود سه صد کودک در ماه های اخیر در افغانستان خبر داد و افزود که گمان می رود ارقام واقعی به مراتب بیشتر از این باشد.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما به روز پنجشنبه اعلام کرد که در انفجاری روز چهارشنبه در یک مدرسۀ دینی در ولایت سمنگان دست کم ۱۹ تن کشته و ۲۳ تن دیگر زخمی شده اند.

یونسیف گفته است که بر اساس گزارش هایی ابتدایی کودکان شامل قربانیان و زخمیان اند.

وزارت تحصیلات عالی پوهنتون های ولایات سرد سیر افغانستان را تا ۱۵ حوت تعطیل کرد

وزارت تحصیلات عالی افغانستان

وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان ، پوهنتون های ولایات سردسیر را الی ۱۵ ماه حوت تعطیل کرد.

این وزارت در اطلاعیه ای روز پنجشنبه گفت که پوهنتون های دولتی و خصوصی مناطق سردسیر را به دلیل سردی هوا و نبود وسایل گرمایشی تعطیل می کند.

قرار بود که پوهنتون ها در این مناطق در پایان ماه قوس رخصت شوند.

از سوی دیگر در حالیکه دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب در افغانستان منع شده اند ، وزارت معارف طالبان به روز پنجشنبه از دختران صنوف دوازدهم خواست که برای سپری کردن امتحان سالانه به تاریخ ۱۶ قوس به مکاتب مراجعه کنند.

به گفته این وزارت ، امتحان از ده صبح تا یک پس از ظهر دوام خواهد کرد.

شرکت برشنا: جریان برق در ۱۲ ولایت افغانستان٬ به شمول کابل به روز جمعه قطع می‌شود

تصویر آرشیف: یکی از پایه های برق وارداتی در مسیر ولایات شمال افغانستان

شرکت برشنا می گوید که برق در ۱۲ ولایت افغانستان به شمول کابل به روز جمعه قطع خواهد بود.

این شرکت به روز پنجشنبه در اطلاعیه ای علت پرچاوی برق را کار ترمیم لین برق وارداتی ازبکستان خوانده است.

در اطلاعیه گفته شده است که برق ولایتهای کابل، کاپیسا، پروان، پنجشیر، ننگرهار، لغمان، لوگر، پکتیا، خوست، میدانوردگ، غزنی و بخشی از ساحات بغلان از ساعت ۷:۰۰ صبح الی پایان روز قطع خواهد بود.

افغانستان بیش از هفتاد درصد برق مورد نیازش را از برق وارداتی تاجکستان ، ازبکستان ، ترکمنستان و ایران تامین می کند.

قطع نشرات موج اف ام رادیو آزادی و صدای امریکا در افغانستان با واکنش های مواجه شد

رادیو آزادی

قطع نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا در موج اف ام ، توسط طالبان در افغانستان واکنش هایی برخی از نهاد های خبرنگاران را به دنبال داشته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان در اعلامیه ای شام پنجشنبه گفت که این تصمیم حکومت طالبان خلاف قانون رسانه های همگانی و نشان های از تشدید محدودیت بررسانه های آزاد است.

از سوی دیگر سازمان حمایت از خبرنگاران افغانستان در اعلامیه ای گفت که نگرانی عمیق خود را در پی این اقدام حکومت سرپرست طالبان ابراز می کند و آن را ممانعت از گردش اطلاعات و خفه ساختن آزادی بیان می داند.

عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در تویتر روز پنجشنبه نوشت که نشرات رادیو آزادی روی موج اف ام در ۱۳ شهر بزرگ افغانستان متوقف شده است.

اما رادیو آزادی از راه های دیگر به نشراتش ادامه می دهد.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان در آگست پارسال ، در کنار محدود کردن آزادی های مدنی ، در خصوص محدود کردن روند اطلاع رسانی به مردم افغانستان نیز گام هایی را برداشته اند.

رینا امیری با سفرای چندین کشور در مورد افغانستان صحبت کرده است

رینا امیری نمایندۀ ویژۀ امریکا برای زنان ، دختران و حقوق بشر افغانستان

یک مقام ارشد ایالات متحده می گوید که با مقام های ازبکستان ، امارات متحدۀ عربی ، پاکستان و سفیران تونس ، اندونیزیا و سازمان همکاری اسلامی دیدار کرده و همۀ آنها موافق بودند که آموزش دختران در تمام سطوع در افغانستان یک امر ضروری است.

رینا امیری نمایندۀ ویژۀ امریکا برای زنان ، دختران و حقوق بشر افغانستان در تویتی شام پنجشنبه گفت که این دیدار به عنوان بخشی از ارتباط دوامدار با کشورهای اکثریت مسلمان در هفتۀ جاری صورت گرفت.

بیش از پانزده ماه می شود که دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم در افغانستان از آموزش محروم اند.

با وصف درخواست های مکرر برای بازگشایی مکتب های متوسطه و لیسۀ دخترانه در افغانستان ، طالبان این مکتب ها را بسته نگهداشته اند.

نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا از موج اف ام از سوی طالبان قطع شد

طالبان اف ام رادیو آزادی و صدای امریکا را بسته اند.

مقام های طالبان می‌گویند، پس از دریافت شکایت ها در مورد محتوای برنامه های هر دو رادیو، تصمیم به بستن اف ام این رسانه ها گرفته اند.

عبدالحق حماد رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در یک تویت گفته که نشرات رادیو آزادی روی موج اف ام در سیزده شهر بسته شده.

رادیو آزادی و صدای امریکا، در بیش از دو دهه گذشته علاوه بر موج متوسط، برنامه های بیست و چهار ساعته نشر می‌کردند که میلیون ها شنونده دارد.

طالبان پیش از این در ماه مارچ، پخش برنامه های تلویزیونی صدای امریکا را بسته بودند. این برنامه ها از طریق تلویزیون ملی افغانستان و شبکه خصوصی طلوع نشر می‌شدند.

نهاد های بین‌المللی همواره از محدود کردن رسانه های از سوی طالبان انتقاد کرده اند.

به دنبال حاکمیت دوباره طالبان در اگست پارسال، ده ها رسانه در افغانستان بسته شده اند و کارمندان آنها، وظایف شانرا از دست داده اند.

رادیو آزادی علاوه بر موج های متوسط و اف ام، در صفحه انترنتی و سایر شبکه های اجتماعی در دسترس شنونده ها قرار داشته است.

تیم کریکت افغانستان مغلوب تیم سریلانکا شد

مسابقه کریکت میان تیم های افغانستان و سریلانکا. عکس از آرشیف

تیم ملی کریکت سریلانکا در سومین مسابقه پنجاه آووره، روز گذشته تیم ملی کریکت افغانستان را شکست داد.

تیم ملی کریکت سریلانکا میزبان سه بازی یک روزه یا پنجاه آووره با تیم ملی کریکت افغانستان بود.

تیم افغانستان بازی نخست را با تفاوت شصت دوش برنده شد، بازی دوم به دلیل بارندگی لغو شد.

اما در بازی سوم که دیروز چهارشنبه برگزار شد، ابراهیم زدران بازیکن افغان ۱۶۲ دوش را انجام داد، او نخستین بازیکن افغان است که این تعداد دوش را در یک مسابقه پنجاه آووره انجام داده است.

تیم افغانستان دیروز ۳۱۴ دوش را هدف برای سریلانکا تعیین کرد اما سریلانکا با از دست دادن شش بازیکن در آخرین آوور این هدف را تکمیل کرد.

شمار کشته شده های انفجار در مدرسه دینی در سمنگان به ۱۹ تن رسید

موقعیت ولایت سمنگان در نقشه عمومی افغانستان

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، شمار قربانیان انفجار دیروز چهارشنبه در ایبک مرکز سمنگان به نزدیک به بیست نفر رسیده است.

این خبرگزاری به نقل از یک داکتر که نامش گرفته نشده گفته که در انفجار که در داخل مدرسه الجهاد رخ داد، نوزده تن کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.

به گفته منبع، اکثر قربانیان این رویداد کودکان و غیرنظامیان اند.

پس از وقوع این انفجار، مقام‌های طالبان کشته شدن ده تن از دانش آموزان مدرسه را تایید کردند.

مسئولیت این انفجار را هنوز کسی یا گروهی نپذیرفته اما پس از برگشت طالبان به قدرت در تابستان پارسال، گروه داعش مسئولیت برخی از انفجارهای مرگبار را در افغانستان پذیرفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG