لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۵

تلاش برای احیای توافقنامهٔ اتمی ایران؛ جرمنی و اسرائیل در مورد اطلاعاتی را تبادله کردند


نیروگاه هسته ای ایران در بوشهر

صدراعظم جرمنی میگوید وی توقع ندارد که توافقی برای احیای موافقتنامه اتومی سال ۲۰۱۵ قدرت های جهان با ایران به زودی صورت گیرد.

اولاف شولتز افزود درصورتیکه تهران پیشنهادهای اخیر فرانسه ، جرمنی وبریتانیا را نپذیرد انتظارنمیرود توافق حاصل شود.

او گفت: "سه قدرت اروپا پیشنهادهای ارائه کرده‌اند و هیچ دلیلی برای عدم موافقت ایران وجود ندارد. "

بریتانیا ، فرانسه وجرمنی روزشنبه گذشته از ایران خواستند تا یک متن پیشنهادی احیای توافقنامه اتومی را بپذیرد وگفتند که این متن آماده شده است.

این سه کشور دراعلامیه خود گفتند که ایران بجای پذیرفتن پیشنهاد "مسائل جداگانه " را مطرح کرد وبه تسریع برنامه اتومی خود ادامه می دهد.

صدراعظم جرمنی با همتای اسرائیلی خود در مورد برنامه های هسته ای ایران و برگشت آن کشور به توافقنامه اتمی سال ۲۰۱۵ بحث کردند
صدراعظم جرمنی با همتای اسرائیلی خود در مورد برنامه های هسته ای ایران و برگشت آن کشور به توافقنامه اتمی سال ۲۰۱۵ بحث کردند

اولاف شولتز صدراعظم جرمنی بعد از ملاقات با همتای اسرائیلی خود یائیرلاپید دربرلین ازاینکه ایران به گفته وی هنوز واکنش مثبت در مذاکرات نشان نداده ابراز تاسف کرد ولی درعین حال گفت که ما منتظر خواهیم ماند.

وی گفت درحالیکه کشورهای اروپایی صبر خواهند کرد ولی یک توافقنامه بین المللی برای محدود کردن وزیرنظارت قرار دادن برنامه اتومی ایران مناسب ترین راه برای جلوگیری از دسترسی ایران به اسلحۀ اتومی است.

صدراعظم جرمنی: امکان ندارد که به زودی ایران به توافقنامه سال ۲۰۱۵ با قدرت های جهان برگردد

ازسوی دیگر صدراعظم اسرائیل اصرار ورزید که احیای توافقنامه اتومی سال ۲۰۱۵ میان ایران وقدرت های جهان یک اشتباه خواهد بود.

وی گفت وقت آن فرارسیده تا مذاکرات ناموفق با ایران پشت سرگذاشته شود . مذاکراتی به گفتۀ وی هدف متوقف ساختن ایران از دست یافتن به اسلحۀ اتومی را برآورده نخواهد ساخت.

صدراعظم اسرائیل افزود که معلومات استخباراتی حساس ومرتبط با موضوع را دراختیار صدراعظم آلمان قرار داده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز دوشنبه گفت تهران آماده ادامه «همکاری سازنده» با ادارۀ جهانی نظارت انرژی اتومی و ادامه مذاکره برای رفع تحریم‌هااست و در عین حال از طرف‌های مذاکره خواست که به فشار های اسرائیل تسلیم نشوند.

XS
SM
MD
LG