لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۴۰

جنگجویان سوریایی پایان عملیات بر اردوگاه الحول را اعلان کردند


تصویر از جنگجویان سوریایی

جنگجویان سوریایی تحت حمایت ایالات متحده امریکا به روز شنبه در اعلامیه ای گفته اند که عملیات ۲۴ روزه آنها بر اردوگاه الحول که در ۲۵ اگست آغاز شده بود، پایان یافت.

براساس اعلامیه، در این اردوگاه که ده ها هزار زن و کودک مرتبط با داعش مستقر اند، این گروه نسل جدید جنگجویان را تربیه می کرد. دختران و پسرانی که با ایدئولوژی افراطی تغذیه میشدند تا در نهایت تلاش کنند که دومین خلافت موسوم به دولت اسلامی را ایجاد کنند.

اعلامیه می افزاید، این عملیات توسط نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردهای تحت حمایت امریکا و سایر اعضای ائتلاف به رهبری ایالات متحده، انجام شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، عملیات نظامی در الحول در شمال شرقی ولایت حسکه همچنان منجر به آزادی دو دختر ایزدی که سال ها پیش به حیث برده جنسی از عراق ربوده شده بودند و چهار زن غیر ایزدی به زنجیر بسته و تحت شکنجه قرار گرفته، شده است.

تصویر آرشیف
تصویر آرشیف

جنگجویان سوریایی تحت حمایت امریکا همچنین گفته اند که در جریان این عملیات ۲۲۶ تن از جمله ۳۶ زن در اردوگاه الحول دستگیر شده اند.

به گفتۀ خبرگزاری اسوشیتدپرس، در این اردوگاه حدود ۵۰ هزار سوریایی و عراقی تجمع کرده اند که حدود ۲۰ هزار تن آنها کودک، بقیه زنان، همسران و بیوه های جنگجویان داعش هستند.

این عملیات توسط نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردهای تحت حمایت امریکا و سایر اعضای ائتلاف به رهبری ایالات متحده، انجام شده است.

در یک بخش جداگانۀ این اردوگاه، ۲۰۰۰ زن از ۵۷ کشور جهان نگهداری می شوند که سرسخت ترین حامیان داعش محسوب می شوند. این زنان همراه فرزندانشان که تعداد آنها حدود ۸۰۰۰ تن می شود، در این بخش اردوگاه جابجا شده اند.

اردوگاه الحول در شمال شرقی ولایت حسکه در ابتدا برای اسکان خانواده های جنگجویان داعش در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی مورد استفاده قرار گرفت، زیرا نیروهای کُرد مناطقی را در شرق سوریه از جنگجویان داعش، پس گرفتند.

در ماه مارچ سال ۲۰۱۹ میلادی آخرین قریه های تحت کنترل داعش در سوریه تصرف شد و به "خلافت" نامنهاد که این گروه که در سال ۲۰۱۴ میلادی بر بخشهای وسیعی از عراق و سوریه اعلام شده بود، پایان داد.

XS
SM
MD
LG