لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۵۷

آتش سوزی در مکروریان چهارم؛ دکانداران: اطفاییه وقتی رسید که همه چیز خاکستر شده بود


دکانداران این مارکیت می‌گویند، به دلیل سر وقت نرسیدن اطفاییه این مارکیت به خاکستر مبدل شد و کارکنان اطفاییه وقتی رسیدند که دیگر چیزی برای سوختن باقی نمانده بود.

آتش‌سوزی در مارکیت لیلامی مکروریان چهارم شهر کابل حدود ۴ بجۀ صبح روز یک‌شنبه رخ داد که تا طلوع آفتاب تمام اجناس دکان‌های این مارکیت به خاکستر مبدل شد.

دکانداران این مارکیت می‌گویند، به دلیل سر وقت نرسیدن اطفاییه این مارکیت به خاکستر مبدل شد و کارکنان اطفاییه وقتی رسیدند که دیگر چیزی برای سوختن باقی نمانده بود.

ایمل و حمیدالله، دو تن از دکانداران این مارکیت به رادیو آزادی می‌گویند: "تقریباً ۲۵ یا ۲۷ لک افغانی مال ما سوخت، نمی‌دانم که چگونه آتش‌سوزی شده، اما اطفاییه هیچ توجه نکرده بود که زودتر بیاید و آتش را خاموش کند. اگر اطفاییه زودتر می‌رسید، یک یا دو دکان می‌سوخت، اما وقتی تمام چیز‌ها خوب سوخته بود اطفاییه آمد."

ایمل: اگر اطفاییه زودتر آمده بود، دیگر هیچ دکان نمی‌سوخت

"چندین بار ما با اطفاییه تماس گرفتیم، دو ساعت بعد که همه چیز سوخته بود اطفاییه آمد، یک دکان سوخته بود و اگر اطفاییه زودتر آمده بود، دیگر هیچ دکان نمی‌سوخت، ما خود مردم بسیار بیکار و ناتوان هستیم و هیچ چیز کرده نمی‌توانیم که دوباره این دکان‌ها را بازسازی کنیم و سیستم کار خود را فراهم کنیم، حالا حیران هستیم که چه کنیم."

در مورد ناوقت رسیدن اطفاییه به ساحه ما از عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت طالبان و خالد زدران، سخنگوی فرماندهی حکومت طالبان در کابل پرسیدیم، اما تا زمان نشر گزارش آنان به پرسش‌های ما پاسخ ندادند.

با وجودی که در مورد خسارات مالی این آتش‌سوزی آماری در دست نیست، اما گفته می‌شود که در این مارکیت بیش از ۵۰ دکان سوخته است.

در مارکیت لیلامی مکروریان چهارم کابل مواد لیلامی گونه‌گون به فروش می‌رسید، اکنون دکانداران از حکومت طالبان می‌خواهد که در بازسازی دوبارۀ این مارکیت با آنان کمک کند.

مارکیت لیلامی فورشی واقع در مکروریان چهارم که طعمه حریق شد
مارکیت لیلامی فورشی واقع در مکروریان چهارم که طعمه حریق شد

این در حالیست که پیش از این‌هم به دلیل ناوقت رسیدن اطفاییه در آتش‌سوزی‌ها در کابل و شماری از ولایت‌ها به مردم زیان‌های جانی و مالی رسیده است.

پیش از این مسئولان دلیل دیر رسیدن اطفاییه در ساحهٔ آتش‌سوزی را ازدحام ترافیکی خوانده بودند، اما به گفته دکانداران آتش‌سوزی در مارکیت لیلامی در مکروریان چهارم کابل صبح زود رخ داده و رفت و آمد موتر‌ها در این زمان بسیار کم است.

XS
SM
MD
LG