لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۸:۵۵

افغانستان

نماینده پاکستان برای افغانستان: ما به همکاری در تهیه بورس های تحصیلی به افغانها ادامه می دهیم

تصویر آرشیف
تصویر آرشیف

محمدصادق، نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان می گوید که بیش از ۱۰۰ هزار افغان که از پوهنتون ها و کالج های پاکستان، فارغ التحصیل شده اند، در حکومت و ادارات افغانستان کار می کنند.

محمدصادق به روز دوشنبه ۱۹ سپتمبر در تویتر خود همچنین گفته که پاکستان بیش از هر کشور دیگر فرصت های آموزشی را برای افغان ها فراهم کرده است.

به گفتۀ محمدصادق، پاکستان نه تنها به همکاری در این عرصه با افغانستان ادامه خواهد داد، بلکه آن را تقویت نیز خواهد کرد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ولادیمیر پوتین: روسیه در حال برقراری روابط با حکومت طالبان در افغانستان است

 ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز سه شنبه گفت که مسکو در حال برقراری روابط با افغانستان تحت حاکمیت طالبان است.

پوتین در پاسخ به سوالی در مورد به رسمیت شناختن حکومت طالبان و حذف آنها از لیست سیاه، گفت که باید با این کشور رابطه برقرار شود.

طالبان هنوز در باره این سخنان پوتین چیزی نگفته اند.

یک روز پیش از این اظهارات پوتین، سرگی لاورف وزیر خارجه روسیه برای حذف طالبان از فهرست سیاه، تمایل نشان داده بود.

لاوروف، دیروز طالبان را قدرت واقعی افغانستان خواند و گفت که مسکو ممکن است آنها را از فهرست گروه هایی که مسکو بر آنها تحریم وضع کرده، حذف کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت های خارجه و عدلیه روسیه به رئیس جمهور پوتین پیشنهاد کرده اند که طالبان را از فهرست تحریم ها خارج کند.

روسیه از سال ۲۰۰۳ طالبان را در فهرست گروه های تروریستی و ممنوعه قرار داده است.

حکومت طالبان پس از خروج نیروهای امریکایی در آگست سال ۲۰۲۱ و تسلط دو باره بر افغانستان، هنوز توسط هیچ کشوری در جهان به رسمیت شناخته نشده است.

رهبر طالبان سرپرست جدیدی را برای وزارت صحت عامه تعیین کرد

مولوی نورجلال جلالی، سرپرست جدید وزارت صحت عامه افغانستان
مولوی نورجلال جلالی، سرپرست جدید وزارت صحت عامه افغانستان

ملا هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان، برای وزارت صحت عامه حکومت طالبان سرپرست جدید تعیین کرده است.ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان امروز (سه شنبه، ۸ جوزا) در اعلامیه ای در صفحه ایکس «توئیتر سابق» گفت که «نورجلال» معین سابق اداری وزارت داخله به جای قلندر عباد به عنوان سرپرست وزارت صحت عامه طالبان، گماشته شده است.

در اعلامیه همچنان آمده که ملا عبدالاحد فضلی والی پیشین سمنگان به عنوان والی فاریاب و محمد شعیب رسالت والی پیشین فاریاب به عنوان والی سمنگان، تعیین شده‌اند.

طالبان در نزدیک به سه سال گذشته از زمانی که دوباره بر افغانستان تسلط یافتند، برخی از والیان را تغییر و تبدیل کرده‌اند. اما اکثر وزرای آن‌ها از اولین کابینه موقت در سمت‌های شان باقی مانده‌اند.

رزا اوتنبایوا: سکتور خصوصی، بانک‌داری و مبارزه با مواد مباحث اصلی اجلاس دوحه است

رزا اوتنبایوا
رزا اوتنبایوا

رزا اوتنبایوا، نماینده ویژهٔ سازمان ملل متحد در امور افغانستان، اظهار می‌دارد که در سومین نشست دوحه، به بحث و گفت‌وگو درباره مسائلی همچون سکتور خصوصی، بانک‌داری و مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، پرداخته خواهد شد.

خبرگزاری باختر که تحت کنترول طالبان است، امروز سه‌شنبه در صفحه ایکس تویتر سابق خود اعلام کرد که خانم اوتنبایوا این سخنان را در دیدار با عطاءالله عمری، سرپرست وزارت زراعت حکومت طالبان، بیان کرده است.

همچنین، این خبرگزاری افزود که آقای عمری از سازمان‌های بین‌المللی در دوحه برای تأمین معیشت بدیل برای دهقانان افغان درخواست همکاری خواهد کرد.

کنفرانس سوم دوحه در بارهٔ افغانستان تا یک ماه دیگر در قطر برگزار خواهد شد.

محکمه‌ای در ایران وکیل مدافع خانوادهٔ محمدمهدی کرمی را به شش سال زندان محکوم کرد

ددادگاهی در شهر کرج مرکز ولایت البرز ایران
ددادگاهی در شهر کرج مرکز ولایت البرز ایران

محکمهٔ انقلاب اسلامی کرج ایران، دیروز دوشنبه (۲۷ می) امیرحسین کوهکن، وکیل مدافع خانوادهٔ محمدمهدی کرمی را، به شش سال زندان محکوم کرد.

کرمی در جریان اعتراض‌های به خاطر قتل مهسا امینی در توقیف پولیس ایران به اتهام بدحجابی، به اعدام محکوم شد. بر اساس گزارش خبرگزاری فعالان حقوق بشر ایران (هرانا)، کوهکن با چندین اتهام از جمله تجمعات و همدستی و تبلیغ علیه رژیم، مواجه بوده است.

دستگیری کوهکن پس از احضار وی در سال ۲۰۲۳ به اداره استخبارات کرج صورت گرفت. این اتهامات اندکی پس از محکومیت ماشاالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی، مطرح شد.

گروه‌های حقوق بشر می‌گویند که این موارد نشان‌دهنده کمپین فشاری است که حکومت ایران علیه کسانی که با جنبش‌های اعتراضی در ایران مرتبط اند، استفاده می‌کند.

اسپانیا، ایرلند و ناروی امروز فلسطین را به عنوان یک دولت به رسمیت خواهند شناخت

هفته گذشته اسپانیا، ایرلند و ناروی تصمیم خود مبنی بر به رسمیت شناختن دولت فلسطین را اعلام کردند.
هفته گذشته اسپانیا، ایرلند و ناروی تصمیم خود مبنی بر به رسمیت شناختن دولت فلسطین را اعلام کردند.

اسپانیا، ایرلند و ناروی امروز سه‌شنبه (۲۸ می) در تصمیمی فلسطین را به عنوان یک دولت، به رسمیت خواهند شناخت.

تصمیمی که اسرائیل آن را "پاداشی" برای حماس می‌داند. ایالات متحده و اتحادیهٔ اروپا حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسند.

این سه کشور اروپایی به این باورند که ابتکار عمل آن‌ها تأثیر نمادین قوی داشته که احتمالاً دیگران را به پیروی از آن، تشویق کند.

آن‌ها همچنان به نقش تاریخی ناروی و اسپانیا در پیش‌بُرد تلاش‌های صلح اسرائیل و فلسطین نیز اشاره کردند.

برنامهٔ جهانی غذا: از ۳ میلیون کودک سوءتغذیه در افغانستان، تنها به ۱ میلیون کودک کمک می‌توانیم کنیم

۳ میلیون کودک در افغانستان به دلیل سوءتغذیه در معرض گرسنگی قرار دارند. برنامهٔ جهانی غذا تنها به یک یک سوم از این کودکان می‌تواند رسیدگی کند.
۳ میلیون کودک در افغانستان به دلیل سوءتغذیه در معرض گرسنگی قرار دارند. برنامهٔ جهانی غذا تنها به یک یک سوم از این کودکان می‌تواند رسیدگی کند.

برنامه جهانی غذا امروز سه‌شنبه (۲۸ می) در شبکهٔ اجتماعی ایکس تویتر اعلام کرد که در حال حاضر ۳ میلیون کودک در افغانستان دچار سوءتغذیه هستند. این ادارهٔ ملل متحد تنها می‌تواند به یک میلیون از آن‌ها کمک کند. بودجه این برنامه ملل متحد سال گذشته کاهش یافته و همزمان مراجعه کودکان افغان به ۲۷۰۰ کلینیک این برنامه رو به افزایش است.

این کودکان بار بیشتری از بحران مالی را بر دوش دارند. اداره نجات کودکان (سیف د چلدرن) اعلام کرده که از هر ده کودک در افغانستان، سه نفر امسال با گرسنگی و سختی مواجه هستند. تعداد مجموعی این کودکان در افغانستان به شش و نیم میلیون می‌رسد.

احتمال باران شدید و سیلاب در برخی از ولایت‌های افغانستان

ولایت بغلان یکی از ولایت‌های به شدت زیان‌دیده در نتیجهٔ سیلاب‌ها در هفته‌های اخیر است.
ولایت بغلان یکی از ولایت‌های به شدت زیان‌دیده در نتیجهٔ سیلاب‌ها در هفته‌های اخیر است.

احتمال می‌رود که بخش‌هایی از افغانستان امروز شاهد وزش بادهای شدید، رعد و برق، باران‌های نسبتاً شدید و جاری شدن سیلاب‌ها باشد.
ریاست هواشناسی حکومت طالبان به روز دوشنبه در شبکهٔ ایکس (توئیتر سابق) نوشت که سطح باران در ولایت‌های بدخشان، تخار، بغلان و پنجشیر ۱۵ تا ۲۵ میلی‌متر پیش‌بینی شده است.
بغلان یکی از ولایت‌های به شدت زیان‌دیده در نتیجهٔ سیلاب‌ها در هفته‌های اخیر است. افزون به زیان‌های مالی، تلفات جانی زیاد نیز به مردم محلی در این ولایت وارد شده است.

سیف‌د چلدرن: از هر ده کودک در افغانستان سه تن آنان با گرسنه گی و سختی مواجه اند

کودکان فقیر در یک منطقه سیلاب زده در ولایت بغلان
کودکان فقیر در یک منطقه سیلاب زده در ولایت بغلان

اداره نجات کودکان سازمان ملل متحد( سیف د چلدرن ) می گوید که از هر ده کودک در افغانستان، سه کودک امسال با گرسنگی و سختی مواجه اند.

این اداره به روز دوشنبه در اعلامیه ای گفت که تعداد مجموعی این کودکان در افغانستان، به شش و نیم میلیون نفر می رسند.

سیف دی چلدرن گفت که این کودکان به شدت از سرازیر شدن سیلاب ها ، خشکسالی های طولانی مدت و بازگشت پناهجویان از کشورهای همسایه، متأثر شده اند.

پیش از این نیز تعدادی از نهاد های بین المللی از جمله سازمان ملل در مورد وضعیت کودکان در افغانستان و افزایش میزان سوء تغذی ابراز نگرانی کرده اند.

وزارت خارجهٔ طالبان حمله اسرائیل به شهر رفح را « تخطی از قوانین جنگ» خواند

ساختمان وزارت خارجهٔ حکومت طالبان
ساختمان وزارت خارجهٔ حکومت طالبان

در پی واکنش های بین المللی به حمله مرگبار اسرائیل به غیرنظامیان در رفح، حکومت طالبان نیز این حملات اسرائیل را به شدت محکوم کرده است.

وزارت امور خارجه طالبان دیروز دوشنبه ( ۲۷ می) در اعلامیه گفت که اسرائیل به قوانین جنگ پایبند نیست و سازمان ملل متحد و سایر کشور ها باید جلو این حملات را بگیرند.

در حمله هوایی یکشنبه شب نیرو های هوایی اسرائیل بر کمپ پناهجویان فلسطینی دست کم ۴۵ نفر کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

سازمان ملل، اتحادیه اروپا و جهان عرب این حملات را محکوم کرده و از اسرائیل خواسته اند که عملیات در رفح را متوقف کند.

بینیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل این حمله را یک حادثه غم انگیز خواند و قول داد تحقیقات کند.

طالبان یک زن و هفت مرد را در ولایت غور شلاق زدند

ولایت غور در نقشه افغانستان
ولایت غور در نقشه افغانستان

ستره محکمه طالبان گفته که ۸ تن به شمول ۱ زن را در غور به مجازات شلاق و تعدادی از آنان را به حبس، محکوم کرده است.

این محکمه دیروز دوشنبه(۲۷ می) اعلام کرد که این افراد به زنا، لواطت و فرار از منزل متهم شده اند و مجازات شلاق در استدیوم ورزشی شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور تطبیق شده است.

ستره محکمه طالبان نگفته که آنها برای ثبوت اتهامات چه کرده اند و آیا متهمان فرصت دفاع از خود داشته اند یا نی؟

طالبان متهم که در این اواخر ده ها نفر را بدون محاکمه قانونی و عدم دسترسی متهمین به وکیل مدافع٬ در محضر عام شلاق زده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG