لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۵۸

هشدار پوتین به غرب؛ اعلام بسیح قسمی نظامی "یک حرف خالی و شوخی نیست"


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

با گذشت حدود هفت ماه از تهاجم غیر موجۀ مسکو بر اوکراین و بازپس‌گیری شماری از مناطق اشغال شده توسط روسیه در نتیجۀ حمله متقابل نیروهای اوکراینی، رئیس جمهور روسیه از سفربری قسمی نظامی در آن کشور، خبر داده است.

ولادیمیر پوتین در سخنرانی دیروزش (چهارشنبه ۲۱ سپتمبر) به مردم آن کشور، با اعلام بسیج قسمی نظامی، همچنین به غرب هشدار داد که این "یک شوخی نیست" و روسیه از همۀ ابزاری که در اختیار دارد برای حفاظت از قلمرو خود، استفاده خواهد کرد.

این اظهارات یک روز پس از آن صورت گرفته که نیروهای طرفدار روسیه در مناطق تحت اشغال مسکو در شرق و جنوب اوکراین اعلام کردند که قصد دارند برای الحاق با قلمرو روسیه، همه پرسی را دایر کنند که کشورهای غربی قبلاً از به رسمیت شناختن آن خودداری کرده اند. اعلام این همه پرسی نامنهاد خشم و محکومیت را نه تنها در کیف، بلکه در بین بسیاری از اعضای جامعه بین‌المللی، در قبال داشته است.

پیتر استانو سخنگوی جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، دیروز (چهارشنبه ۲۱ سپتمبر) در یک نشست خبری در بروکسل در واکنش به اعلامیه‌ای اخیر ولادیمیر پوتین، گفت: "سخنرانی رئیس جمهور پوتین، اعلامیه هایی او در مورد همه پرسی در مناطق اشغالی در اوکراین و سفربری قسمی در روسیه، فقط یک مدرک دیگر از عدم علاقۀ پوتین به صلح است و اینکه او به تشدید جنگ تجاوزکارانه خود علاقه مند است."

وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین
وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین

وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه چین، نیز دیروز چهارشنبه در یک نشست خبری در پیکنگ در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور روسیه گفت: "موضع چین در قبال بحران اوکراین همیشه ثابت و روشن بوده، ما از طرف‌های مربوط می‌خواهیم که از طریق گفتگو و مشورت به آتش‌بس دست یابند و راه حلی را بیابند که نگرانی‌های امنیتی مشروع همه طرف‌ها را در اسرع وقت برآورده کند. امیدوارم جامعۀ بین‌المللی بتواند شرایط و فضای لازم را برای آن فراهم کند."

در این حال سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در مصاحبه با یک خبرنگار روسی دیروز گفته که روسیه منابع عظیم برای بسیج نظامی در اختیار دارد. به گفته او تعداد افرادی که در اردوی روسیه خدمت کرده اند و تجربه و تخصص نظامی دارند، به حدود ۲۵ میلیون تن می‌رسد.

تهاجم غیر موجۀ روسیه که در ۲۴ فبروری بر اوکراین آغاز شد و بزودی هفت ماه از آن خواهد گذشت، هنوز هم ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG