لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۳۶

جهان

اعتراضات گستردهٔ مردمی در ایران همچنان ادامه دارد

صحنه یی از اعتراضات مردمی در ایران

اعتراضات در ایران شب گذشته هم ادامه یافت.

ده روز قبل مردم بعد از مرگ یک زن جوان در توقیف پولیس٬ به سرک ها برآمدند.

تظاهرکنندگان خشمگین٬ نیروهای امنیتی را مسئول قتل مهسا امینی می دانند.

رادیو فردا/ بخش فارسی رادیو اروپای آزاد تاکنون کشته شدن حداقل سی نفر از تظاهرکنندگان را مستند ساخته است.

درهمین حال گزارش شده است که بیش از هزار تن دیگر بازداشت شده اند.

مقامات می گویند که دربرخود با مظاهرچیان افراد پولیس هم کشته و زخمی شده اند٬ ولی ارقام دقیق دراین مورد ارائه نشده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اداره استخبارات طالبان مدعی شده که پنج عضو داعش را بازداشت کرده است

بیرق طالبان

اداره استخبارات طالبان از بازداشت پنج تن از اعضای گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش در افغانستان خبر می‌دهد.

این اداره با پخش ویدیو‌های که گفته است مربوط به اعتراف متهمان است، دیروز (۷ دسمبر) گفت که بازداشت شده‌ها قاتلان رحیم الله حقانی یکی از اعضای ارشد طالبان بوده اند.

به گفته استخبارات طالبان، متهمان که در یک عملیات پیچیده بازداشت شدند، در چندین رویداد دیگر هم دست داشتند.

به دنبال حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان در اواسط تابستان پارسال، گروه داعش فعالیت‌هایش را بیشتر کرده و مسئولیت چندین حمله مرگبار در شهر‌های مختلف این کشور از جمله کابل، کندز و قندهار را پذیرفته است.

جرمنی: ۳۰ پناهجو در بخش مرکزی آب‌های مدیترانه نجات داده شدند

یک کشتی حامل پناهجویان. عکس از آرشیف

یک نهاد در جرمنی می‌گوید که یکی از کشتی‌های نجات این کشور، بیش از ۳۰ پناهجو را در بخش مرکزی آب‌های مدیترانه نجات داده است.

اداره تحت نام لویس میشل دیروز چهارشنبه (۷ دسمبر) در توییتر خبر داد که پناهجویان در کشتی ای که از چوب ساخته شده بود، سوار بودند.

به گفتۀ مقام‌ها، بیش از ۲۵۰ پناهجو در کشتی جا داده شده بودند.

شمار زیادی از پناهجویان به قصد رسیدن به کشور‌های اروپایی، از طریق مدیترانه سفر‌های دشوار را می‌پیمایند و گاه و ناگاه از غرق شدن آنها نیز گزارش‌های منتشر می‌شوند.

با تصویب لایحه جدید، جزای خیانت در بلاروس مرگ تعیین شد

پارلمان بلاروس، عکس از آرشیف

اعضای پارلمان بلاروس، لایحه‌ای را تصویب کرده اند که مقام‌ها و نظامیان در بدل خیانت، به مرگ محکوم می‌شوند.

این لایحه در حالی تصویب شد که نگرانی‌ها از احتمال حملۀ تازه بر اوکراین، توسط روسیه از خاک بلاروس و در مشارکت با اردوی این کشور افزایش یافته است.

در لایحه‌ای که دیروز (۷ دسمبر) در پارلمان بلاروس خوانده شد، مجازات برای کسانی هم در نظر گرفته شده که اطلاعات نادرست را برای بدنام کردن اردوی این کشور نشر می‌کنند.

روسیه در ماه فبروری امسال تهاجم غیر موجه‌اش بر اوکراین را آغاز کرد و در این مدت، بلاروس از متحدان کلیدی‌اش باقی مانده است.

فیفا سهمیه بندی قاره‌ها در جام جهانی ۲۰۲۶ فوتبال را مشخص کرد

سهمیه بندی قاره‌ها در جام جهانی ۲۰۲۶ فوتبال از سوی فیفا مشخص گردید.

جام جهانی فوتبال که در سال ۲۰۲۶ به میزبانی سه کشور آمریکا، کانادا و مکسیکو برای نخستین بار با حضور داشت ۴۸ تیم از همه قاره‌ها برگزار می‌شود، سهمیه بندی این جام از سوی فیفا مشخص شد.

کشور‌های میزبان شامل آمریکا، کانادا و مکسیکو به عنوان میزبانان به صورت خودکار سهمیه‌های شانرا تثبیت کرده اند، در این سهمیه بندی قاره اروپا مثل ادوار گذشته جام جهانی بیشترین سهمیه‌ها را داراست که تعداد آن به ۱۶ کشور می‌رسد، قاره آفریقا دارای ۹ سهمیه خواهد بود و آسیا هشت سهمیه دارد، کنفدراسیون آمریکای شمالی، مرکزی و کارابیین شش سهمیه خواهد داشت، آمریکای لاتین دارای شش سهمیه مستقیم است و اقیانوسیه تنها یک سهمیه مستقیم دارد، و دو تیم از میان قاره‌های آسیا، آفریقا و آمریکا بواسطه پلی آف جواز صعود خواهند گرفت.

جام جهانی سال ۲۰۲۶ فوتبال در شانزده گروه سه تیمی برگزار می‌شود که از هر گروه دو تیم آن به مرحله ۳۲ بهترین راه خواهد یافت و یک تیم دیگر حذف می‌شود.

در همین حال قرار است که فرداشب جام جهانی فوتبال قطر در مرحله یک چهارم نهایی با انجام دو بازی برگزار شود که در نخستین دیدار برازیل ساعت هفت و سی شام به وقت افغانستان مقابل کرواسیا رقابت می‌کند و ساعت یازده و نیم شب به وقت کابل تیم‌های آرجنتین با هالند رقابت خواهد کرد. همچنان پس فردا پرتگال با مراکش مسابقه می‌دهد و فرانسه با انگلستان بازی می‌کند.

زلنسکی: ده تن در حملات راکتی روسیه بر شهر کوراخوو کشته شدند

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می‌گوید که حملات دیروز چهارشنبه نیروهای روسیه به شهر کوراخوو در منطقه شرقی دونتسک ده کشته بجای گذاشته است.

زلنسکی گفت که این حملات بسیار وحشیانه و به گفته او کاملاً محاسبه شده بود و غیرنظامیان را در یک بازار، در یک ایستگاه سرویس، در یک تانک تیل و در یک ساختمان مسکونی هدف قرار داد.

گفته شده که چندین تن در این حملات راکتی زخمی شده اند اما ارقام دقیق آن معلوم نیست.

مقام‌های اوکراینی گفته اند که روسیه از آغاز حملاتش به اوکراین از ماه فبروری بیش از هزار راکت را به سمت شبکه برق اوکراین شلیک کرده است.

جام جهانی فوتبال؛ تیم های دور یک چهارم مشخص شدند

گونکالو راموس مهاجم پرتگال که در برابر سوئیس هتریک کرد یعنی سه گل به ثمر رساند

در ادامه مسابقات جام جهانی فوتبال در قطر، شب گذشته آخرین دیدار‌های مرحله یک هشتم نهایی با انجام دو بازی برگزار شد.

در نخستین دیدار، مراکش با اسپانیا در وقت‌های قانونی صفر صفر مساوی کرد اما بالاخره مراکش توانست در ضربات پنالتی تیم حریفش اسپانیا را از این بازی‌ها حذف کند.

در بازی دوم پرتگال در نبود کریستیانو رونالدو با نتیجه پرگول شش بریک تیم سوئیس را مغلوب کرد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی روز جمعه آغاز می شود که در نخستین بازی ساعت هفت و سی دقیقه به وقت افغانستان تیم برازیل مقابل کرواسیا به میدان میرود و در بازی دوم ساعت یازده و سی دقیقه به وقت کابل آرجنتین با هالند رقابت خواهد کرد.

در بازی های روز شنبه آینده فرانسه در برابر انگلستان و پرتگال به مصاف مراکش خواهند رفت.

در ایران پنج تن به اتهام قتل یک افسر سپاه پاسداران به اعدام محکوم شدند

تعدادی از افسران سپاه پاسداران ایران

مقامات ایران پنج تن را به اتهام قتل یک افسر وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اعدام و یازده تن دیگر را به حبس طولانی، محکوم کرده اند.

براساس خبرگزاری رویترز، خبرگزاری"ایرنا" به روز سه شنبه ۶ دسمبر گفت که این ۱۳ مرد و سه فرد خردسال به جرم قتل روح الله عجمیان، یکی از مسئولان گروه بسیج، شاخۀ داوطلب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، متهم شده اند.

خبرگزاری"ایرنا" هویت این ۱۶ تن را افشا نکرده و مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه ایران که در این گزارش به او اشاره شده، هیچ مدرکی را هم برای اثبات اتهامات این افراد، ارائه نکرده است.

این قتل به تاریخ ۱۲ نوامبر در شهر کرج، در نزدیک تهران زمانی رخ داد که ۱۶ تن با چاقو و سنگ، روح الله عجمیان را محاصره نموده و بر او حمله کردند.

پاکستان برای نظارت از جریان تحقیقات در مورد قتل خبرنگار پاکستانی در کنیا هیئت موظف کرد

ارشاد شریف خبرنگار پاکستانی که در کنیا کشته شد

ستره محکمۀ پاکستان به روز سه شنبه ۶ دسمبر هیئتی متشکل از پنج قاضی را برای نظارت بر تحقیقات در مورد مرگ یک خبرنگار مشهور این کشور تشکیل داد که اخیراً در کنیا، کشته شد.

ارشاد شریف ۵۰ ساله، در ۲۳ اکتبر در حومه شهر نایروبی، پایتخت کنیا هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

آقای شریف پس از آن پاکستان را ترک کرد که حکومت علیه وی دوسیه خیانت را ترتیب داد. او با بودن در پاکستان احساس خطر می کرد.

ستره محکمۀ پاکستان گفته که منتظر پاسخ وزارت خارجه، داخلۀ و ادارۀ تحقیقات فدرالی و واستخبارات این کشور است.

رئیس جمهور چین به عربستان سعودی سفر می‌کند

شی جین پینگ رئیس جمهور چین

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در یک سفر سه روزه، به عربستان سعودی می رود و با پادشاه بزرگترین کشور صادرکننده نفت جهان، ملاقات خواهد کرد.

براساس خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، شی جین پینگ به روز چهارشنبه ۷ اکتوبر در سومین سفر به خارج از چین از آغاز همه گیری ویروس کرونا و نخستین سفر او به عربستان سعودی از سال ۲۰۱۶ به اینسو، وارد آن کشور خواهد شد.

براساس خبرگزاری فرانس پرس، شی جین پینگ رهبر اقتصاد شماره دوم جهان، همچنین در نشست رهبران شش عضو شورای همکاری خلیج و رهبران سایر مناطق شرق میانه شرکت خواهد کرد تا روابط رو به رشد چین را با این منطقه تقویت کند.

این سفر در حالی صورت می گیرد که تنش ها در روابط بین عربستان سعودی و ایالات متحدۀ امریکا در مورد سلسلۀ از موضوعات، از سیاست انرژی گرفته تا امنیت منطقه ای و حقوق بشر، تشدید یافته است.

نیروهای امنیتی پاکستان و تحریک طالبان در وزیرستان شمالی درگیر شدند

تصویر آرشیف: یکی از سربازان اردوی پاکستان در نزدیکی سرحد با افغانستان

نیروهای امنیتی پاکستان بریک مخفیگاه طالبان پاکستانی در وزیرستان شمالی یورش برده و در نتیجه تبادل تیراندازی ۵ نفر از شبه نظامیان طالب و یک عسکر کشته شده اند.

اردوی پاکستان این خبر را روز دوشنبه بدون جزئیات بیشتر نشر کرد و نگفت که این درگیری چه زمانی صورت گرفته است.

خبر رسانی آسوشیتدپرس از قول منابع طالبان پاکستانی گزارش می دهد که گفته اند جنگجویان آنها در این حمله به مخفیگاه های آنها یک عسکر را کشته اند.

آنها از تلفات خود چیزی نگفته اند.

تحریک طالبان پاکستان به تازگی آتش بس با حکومت پاکستان را پایان بخشید و به جنگجویان خود دستور داد که نیروهای دولتی را درسراسر آن کشور هدف قرار دهند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG