لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۲۵

ده‌ها افغان که در پاکستان زندانی بودند، رها شدند


آرشیف - عکس جنبه تزئینی دارد

وحیدالله رسولی یک از افغانهای که در پاکستان بسر میبرد می‌گوید که هفت عضو خانوداده‌اش از جمله زنان و اطفال که غیر قانونی وارد خاک پاکستان شده بودند سه ماه قبل بازداشت شده و بالاخره روز سه‌شنبه در جمع دیگران آزاد شدند.

او گفت: "مشکل ما این بود که ما مریض داشتیم، کسی همراه‌شان نبود، یک چند تا سیاه سر بود در اینجا که به کراچی رسیدند آنها را گرفتار کردند. دلیل گرفتاری این بود که شما شناسنامه ندارید و غیر قانونی آمدید و آنها مریض بودند. در بین آنها اطفال است از دو ماه گرفته تا شش سال عمر دارند. آنها را با خود بردند بندی کردند تا امروز."

آقای رسولی به رادیو آزادی گفت که در بین محبوسین یک جفتی که تازه نکاح کرده بودند نیز شامل بود که هر دو با لباس نامزدی دستگیر شدند و ماه‌ها را در حبس بودند.

رسولی می‌گوید که در جریان چند ماه بازداشت خانواده‌اش هیچ کس به آنها کمک نکرد به جز از جنبش تحفظ پشتون که به آنها وکیل و بزرگان و مشاورین خود را فرستاد تا در قضایای‌شان کمک کنند و همین افراد در رهایی خانواده‌های شان کمک کرده و در نهایت اعضای خانواده او و افغان‌های دیگری که حکم رد مرز آنها از سوی محکمه پاکستان صادر شده بود از زندان رها گردیده و به سرحد افغانستان انتقال داده شدند.

وکیل مدافع این افراد منزه کاکر، به رادیو آزاد گفت که تعداد افراد رها شده در حدود ۳۰۰ نفر می‌باشد که ۱۹۲ تن آنها چون وسایل ترانسپورتی محدود بود در یک هوتل انتظار وسایط نقلیه هستند.

یک تعداد این افغان‌های که غیر قانونی داخل پاکستان شده اند سه ماه را در زندان سپری کرده اند، زیرا پول پرداخت وکیل مدافع را نداشتند.

اما خانم منزه کاکر می‌گوید که او قضایای این افراد را رایگان دنبال کرده و پروسه رد مرز آنها را که ماه‌ها در بر می‌گرفت در ۲۰ روز تکمیل کرده و حکم رهایی و رد مرز آنها را بدست آورده است: "جرم آنها این بود آنها از راه چمن با دو یا سه بس روان شده بودند و آنها از کراچی دوباره به پشاور می‌رفتند که دستگیر شدند. آنها اسناد نداشتند ، یعنی بدون اسناد به پاکستان داخل شده بودند."

خانم کاکر می‌گوید که دوستانش به او خبر دادند که در ایالت سند هفتصد تا هشت صد افغان که زنان و اطفال هم در بین آنها می‌باشد دستگیر شده و بخاطر اینکه پول وکیل را ندارند ماه‌ها در زندان هستند و او برای نجات آنها اقدام کرد.

این افراد حکم رد مرز را گرفته بودند اما چون وکیل نداشتند طی مراحل این حکم بسیار طولانی شده بود.

یک تعداد از این افغانها به شمول خانواده وحیدالله رسولی کسانی هستند که برای معالجه مریض خود به پاکستان رفته و از این که از زندان این کشور رها شده و رد مرز می‌شوند شاید خوشحال باشند. اما در بین آنها کسانی هم هستند که بعد از بقدرت رسیدن طالبان افغانستان را ترک کرده و با برگشت به وطن ممکن است با مشکلات و خطر روبه‌رو شوند.

XS
SM
MD
LG