لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۴۳

افغانستان

داکتر سیمین مهمند به حیث رئیس شفاخانه رابعه بلخی در کابل مقرر شد

تصویر شفاخانه و بیماران جنبهٔ تزئینی دارد

حکومت طالبان داکتر سیمین مشکین مهمند را به عنوان رئیس شفاخانه رابعه بلخی مقرر کرد.

وزارت صحت عامه حکومت طالبان با انتشار خبرنامه یی گفته است که خانم مهمند به اساس شایستگی گماشته شده وانتظار میرود که خدمات صحی خوب به مردم ارائه کند.

خانم مهمند دومین زنی است که در زمامداری طالبان در ریاست یک شفاخانه مقرر می شود. قبل از وی داکتر ملالی فیضی به حیث رئیس زایشگاه ملالی گماشته شده است.

این درحالیست که اکثریت زنان که درحکومت سابق درموقف های بلند دولتی کار می کردند خانه نشین شده اند.

محدود ساختن حق آموزش وکار دختران و زنان یکی از انتقاد های عمده بالای حکومت طالبان است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یونیسف: کمپاین واکسین پولیو در ۱۹ دسمبر در ۲۵ ولایت افغانستان آغاز می‌شود

عکس از آرشیف

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید که کمپاین واکسین پولیو یا فلج کودکان پس از ۱۱ روز در افغانستان آغاز می‌شود.

کمال شاه مسئول بخش رسانه‌های یونیسف در افغانستان شام گذشته (۷ دسمبر) به رادیو آزادی گفت که در نظر است در این برنامه، حدود هفت میلیون کودک واکسین شوند:
"کمپاین واکسین پولیو از ۱۹ دسمبر آغاز می‌شود که در ۲۵ ولایت عملی خواهد شد. در این برنامه، واکسین بر حدود ۷ میلیون کودک تطبیق خواهد شد."

امسال در افغانستان از دو رویداد مثبت پولیو یا فلج کودکان گزارش داده شد، اما در پاکستان ۲۰ واقعه مثبت این بیماری ثبت شده که همه‌اش در ایالت خیبرپختونخوا بوده است.

در حال حاضر افغانستان و پاکستان تنها دو کشوری در جهان استند که پولیو در آنها محو نشده است.

پولیو بیماری ویروسی‌ای است که از یک شخص به شخص دیگر سرایت می‌کند. ویروس با آسیب رساندن به نخاع یا رشته مهم عصبی‌ای که در میان ستون فقرات جای دارد، سبب فلج بدن می‌شود.

یوناما از طالبان خواست که مجازات اعدام را لغو کنند

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ( یوناما) در واکنش به تطبیق حکم قصاص از سوی طالبان می‌گوید که سازمان ملل متحد شدیداً با مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است.

یوناما ناوقت دیروز چهارشنبه در توییترش نوشت که از اعدام یک مرد در ملاء عام در ولایت فراه خبر شده است و این نهاد از مقام‌های طالبان خواسته که برای لغو مجازات اعدام به گونه فوری دست به کار شوند.

نخستین قصاص علنی پس از بازگشت طالبان به قدرت، دیروز چهارشنبه (هفتم دسمبر) در ولایت فراه به اجرا گذاشته شد که با واکنش‌های تند همراه شده.

سازمان عفو بین‌الملل گفته که هرگونه اجرای حکم اعدام، تحطی از حق زندگی است و اجرای آن در محضر عام اهانت به کرامت انسانی است.

وزارت خارجه فرانسه هم در اعلامیه دیشب در این مورد گفت که مخالف به اجرا گذاشتن هرگونه حکم اعدام تحت هر شرایط است و خواهان محو آن می‌باشد.

وست: مشروعیت طالبان وابسته به طرز برخورد آنان با زنان و دختران در افغانستان است

توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان

توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید که مشروعیت طالبان وابسته به طرز برخورد آنان با زنان و دختران در افغانستان است.

آقای وست ناوقت دیروز چهارشنبه در رشته تویت های گفته که ثبات اقتصادی و اجتماعی و مشروعیت داخلی و بین‌المللی طالبان به گونه گسترده با طرز برخورد آنها با مادران و دختران افغانستان وابسته است.

او افزوده که با استفاده از فرصت در مورد وضعیت به گفته او رو به وخامت حقوق بشر به ویژه زنان و دختران افغان، با هیئت طالبان در ابوظبی گفتگو کرده است.

ملا یعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان با آقای وست در ابوظبی دیدار کرده.

حکومت طالبان می‌گوید که ملا یعقوب در این دیدار به نماینده ویژه امریکا برای افغانستان اطمینان داده که از خاک این کشور علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

جامعه جهانی به رسمیت شناختن حکومت طالبان را به برخی موارد از جمله رعایت حقوق بشری به ویژه حقوق زنان و دختران افغان مشروط دانسته است.

طالبان فردی را در فراه قصاص کردند

شماری از طالبان مسلح

حکومت طالبان تطبیق قصاص در ولایت فراه را تأیید کرد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان با نشر اعلامیۀ در صفحه تویترش گفته که حکم قصاص بر یک قاتل امروز (۱۶ قوس) در محضر عام تطبیق شد.

در اعلامیه گفته شده که فردی که قصاص بالایش تطبیق شد، باشنده ولسوالی انجیل ولایت هرات بود که پنج سال پیش فردی را با ضرب چاقو کشته، موترسایکل و تیلیفون او را گرفته بود.

اعلامیه حکومت طالبان گفته که این فرد به جرمش اعتراف کرده، اما گفته نشده که این اعتراف تحت کدام شرایط گرفته شده‌است.

این نخستین مورد قصاص پس از برگشت طالبان به قدرت در تابستان پارسال است.

پیش از این حکومت طالبان شماری از زنان و مردان را در کابل، تخار، لوگر به اتهام جرایم مختلف شلاق زده اند.

اما طالبان در دوره نخست حکومت‌شان در دهه ۱۹۹۰ قصاص را در ملأ عام تطبیق می‌کردند.

پتریشیا گاسمن معاون بخش آسیا در دیدبان جهانی حقوق بشر به تازگی به رادیو آزادی گفت که اگر طالبان اقدام‌های به گفته او مملو از بربریت و ظالمانه را از سر گیرند، سزاوار نکوهش بین‌المللی خواهند بود.

ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان چندی پیش از همه قاضی‌ها در افغانستان خواست تا حدود و قصاص را بر مجرمان عملی سازند.

وزارت مالیه در تلاش است تا قیمت پیاز و بادنجان رومی را در بازار ها کاهش بدهد

یکی از ترکاری فروشی های کابل

وزارت مالیه حکومت طالبان اعلام کرده که تلاش های عملی را برای کاهش قیمت پیاز و بادنجان رومی در بازارها، آغاز کرده است.

آژانس خبری باختر در کنترل طالبان به نقل از وزارت مالیه حکومت طالبان گفته که تعرفه های گمرکی پیاز و بادنجان رومی وارداتی را از ۲۰ درصد به ۵ درصد کاهش داده و این دستورالعمل از روز سه شنبه ۶ دسمبر در همۀ گمرکات افغانستان تطبیق شده است.

شماری از شهروندان کابل اخیراً به رادیو آزادی گفته اند که قیمت یک چهارک پیاز و بادنجان رومی به ۱۰۰ افغانی افزایش یافته است.

دلیل اصلی افزایش قیمت پیاز و بادنجان رومی صادرات آن خوانده شده که روزانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ کانتینر به پاکستان، می رود.

نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان در ابوظبی با سرپرست وزارت دفاع طالبان دیدار کرد

تام ویست نماینده خاص ایالات متحده امریکا در امور افغانستان

محمد یعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان به تام ویست نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان اطمینان داده است که هیچ تهدیدی از خاک افغانستان متوجه کسی نخواهد شد.

یعقوب مجاهد و تام ویست به روز سه شنبه در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی با هم دیدار نموده و وزارت دفاع طالبان جزئیات این ملاقات را منتشر کرده است.

مجاهد و هیئت همراهش در دو روز گذشته با مقامات عالی امارات متحده عربی، گفتگو کرده اند.

طالبان در حالی این اطمینان را می دهند که شماری از کشورهای منطقه گفته اند که برخی گروه های تروریستی بین المللی و منطقه ای مانند القاعده، داعش، تحریک طالبان پاکستان و سایر گروه های مشابه هنوز هم در افغانستان فعال هستند.

ایالات متحدۀ امریکا در ماه اگست گذشته ایمن الظواهری رهبر القاعده را با استفاده از یک طیاره بدون سرنشین در کابل کشت و در چند ماه گذشته شماری از قوماندان های مهم تحریک طالبان پاکستان نیز در ولایات پکتیکا، پکتیا و کنر کشته شدند.

جاپان با افغانستان حدود ۱۰۷ میلیون دالر کمک می‌کند

بیرق ملی جاپان

جاپان برای کمک‌های بشری در افغانستان حدود ۱۰۷ میلیون دالر دیگر اعلان کرد.

سفارت این کشور در کابل می‌گوید که این کمک به ادارات ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و موسسات غیر دولتی سپرده خواهد شد تا در کمک بشری با افغان‌ها به مصرف برسد.

سفارت جاپان در توییت امروز سه‌شنبه خود افزود که این کشور از اگست سال ۲۰۲۱ به این سو در مجموع ۳۳۵ میلیون دالر با افغانستان کمک کرده است.

دفتر همآهنگی کمک‌های بشری ملل متحد "اوچا" روز دوشنبه گفت که برای اطمینان از آمادگی در مناطق دارای اولویت بالا و آسیب پذیر از برف باری در زمستان پیشرو هنوزهم به ۴۰۰ میلیون دالر دیگر نیاز است.

در اثر یک انفجار در مزارشریف پنج تن کشته شدند

موقعیت ولایت بلخ در نقشه عمومی افغانستان

مقام های امنیتی طالبان در بلخ می‌گویند که دست کم ۵ تن در انفجاری در شهر مزارشریف صبح امروز سه‌شنبه کشته و ۴ تن دیگر زخمی شدند.

آصف وزیری سخنگوی قوماندانی امنیۀ طالبان در بلخ گفته که انفجار ناشی از ماین کنار جاده بوده و بس حامل کارمندان ادارۀ مواد نفتی حیرتان در چهارراه سید آباد، هدف قرار گرفته است.

به گفتۀ او ، احتمال دارد شمار تلفات افزایش یابد.

مسئولیت انفجار را کسی یا گروهی هنوز نپذیرفته است.

اداره خط آهن حکومت طالبان قرار داد جدیدی را با یک شرکت قزاقستانی امضا کرد

تصویر آرشیف: خط آهن میان شهر خواف ایران و ولایت هرات

ادارۀ خط آهن افغانستان که زیر کنترول طالبان قرار داد٬ امور مربوط به حفظ ، مراقبت وانتقالات خط آهن حیرتان- مزارشریف را با یک شرکت قزاقستانی بنام منصور فاتح٬ امضا کرد.

این قرار داد هشت ملیون و۶۳ هزار دالر ارزش دارد.

خبرگزاری باختر که زیر کنترول طالبان است درگزارش خود از قول بخت الرحمن شرافت رئیس ادارۀ خط آهن می افزاید که قرارداد قبلی مراقبت و انتقالات این خط آهن به قیمت تقریبا ۱۵ ملیون دالربا یک شرکت ازبکستانی امضا شده بود.

بیسن بای مخانوف معاون شرکت مشترک منصور فاتح٬ هنگام امضای این قرار داد در کابل گفته است که به انجینران و کارگران افغان نیز آموزش مسلکی داده خواهد شد تا در آینده مشکلات خط آهن را خود شان حل کنند.

یک هیئت شورای امنیت سازمان ملل در قندهار با قوماندان امنیه طالبان دیدار کرده است

دیدار هیئت شورای امنیت سازمان ملل با مولوی رحیم الله محمود قوماندان امنیه ولایت قندهار

یک هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد در قندهار با قوماندان امنیه اداره محلی طالبان در این ولایت دیدار کرده است.

قوماندانی امنیه طالبان در قندهار با انتشار خبرنامه یی گفته است که هیئت شورای امنیت برای آسیا و افغانستان٬ به روز دوشنبه با مولوی رحیم الله محمود قوماندان امنیه طالبان دیدار و تبادل نظر کرده است.

در خبرنامه آمده است که هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد در این دیدار خواهان همکاری اداره محلی طالبان در قندهار در زمینه عملی شدن پروژه های بازسازی و برخی تسهیلات دیگری شده است.

گفته شده که قوماندان امنیه طالبان در ولایت قندهار در این زمینه ابراز همکاری کرده است.

برخی از منابع در قندهار گفته اند که ممکن است هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد با ملا هبت الله آخند زاده رهبر طالبان نیز دیدار کند٬ اما این موضوع تاکنون از سوی حکومت طالبان تایید نشده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG