لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۲۹

باشنده‌گان کابل: تیر اندازی طالبان بر مجرمین در میان مردم به افراد بیگناه آسیب می‌رساند


تعدادی از نیرو های گزمه طالبان در کابل

شهروندان کابل از شلیک کردن افراد طالبان بر مجرمان در میان جمعیت و پوسته های تلاشی که منجر به آسیب رسیدن به مردم میشود نگران اند.

آنان می گویند، حکومت طالبان باید به نیروهای خود در پیوند به برخورد با مجرمان در اماکن عمومی آموزش های لازم را فراهم کند.

روز گذشته تنها پسر شیرشاه عزیز، خبرنگار و استاد پوهنتون در منطقۀ میرویس میدان مربوط به ساحۀ کوتۀ سنگی در نتیجه تیراندازی میان طالبان و دزدان کشته شد.

به گفتۀ یکی از همکاران آقای عزیز، این حادثه زمانی رخ داد که طالبان در بین مردم بالای دزدان شلیک می‌کردند و در نتیجه ۳ غیرنظامی کشته شدند و یک تن دیگر زخمی شد.

رادیو آزادی موفق به گفت‌وگو با خانوادۀ آقای عزیز نشد، اما شمس که از ده سال به این طرف با وی همکار است، گفت:

" ناوقت شام برایش زنگ آمد که بچه اش زمینی شده، وقتی که آنجا رفتیم بچه‌اش شهید شده بود حادثه زمانی رخ داده بود که طالبان در کوتۀ سنگی یک دزد را مشخص کرده بودند و از پشت اش می‌دویدند و فیر کردند و در تبادله فیر این جوان شهید شد و با آرزوهایش به خاک رفت".

اخیرآ در تیر اندازی طالبان درک کابل٬ پسر یک استاد پوهنتون کشته شده است

به گفتۀ آقای شمس، این جوان برای آزمون کانکور امسال آمادگی گرفته بود و می‌خواست تحصیلات عالی داشته باشدکه به این آرزویش نرسید.

طالبان مسلح در یکی از جاده های عمومی
طالبان مسلح در یکی از جاده های عمومی

همزمان با این ادعا می‌شود که ناوقت چهارشنبه شب به اثر تیر اندازی طالبان در یک پوستهٔ تلاشی در منطقۀ بنایی کابل یک تن کشته شده است.

این خبر را شماری از خبر نگاران در صفحات اجتماعی دست به دست کردند.

هرچند فرماندهی امنیۀ طالبان در کابل و وزارت داخلۀ حکومت طالبان به تازگی به پرسش‌های رادیو آزادی در این باره جواب ندادند، اما پیش از این از تحقیقات در مورد این گونه رویدادها سخن گفته بودند.

در همین حال برخی باشندگان کابل می‌گویند، فیر کردن بالای افراد مشکوک در اماکن عمومی و پوسته های تلاشی از سوی نیروهای طالبان نماینگر غیر مسلکی بودن آنان است.

آنان خواستار اقدامات جدی در این مورد اند.

مردم از حکومت طالبان می خواهند تا افراد موظف در پوسته های تلاشی را در زمینه برخورد با شهروندان آموزش بدهد
مردم از حکومت طالبان می خواهند تا افراد موظف در پوسته های تلاشی را در زمینه برخورد با شهروندان آموزش بدهد

دو تن از باشندگان که نمی‌خواهند نام‌هایشان در گزارش گرفته شود، در این مورد گفتند:

طالبان نیاز دارند تا آموزش های مسلکی را در زمینه برخورد با مردم و حضور در شهر ها فرا گیرند

"طالبان باید اقدام به تعلیم دادن پولیس کنند و آنان را به گونه درست آموزش دهند، باید به آنان فهمانده شود که با مردم ملکی چگونه رفتار شود و باید به آنان فهمانده شود که بین مردم عام و مجرمین چگونه تفکیک شود به آموزش جدی در این عرصه ضرورت است."

"فیر کردن طالبان در اماکن عمومی بالای مجرمین نشان می‌دهد که آنان چقدر خودسر اند. در گرفتاری مجرمان در اماکن عمومی حتی فیر هم نباید شود، این نخستین حادثه‌ای نیست که صورت می‌گیرد، در بسیاری از مناطق کشور در حاکمیت طالبان این گونه حوادث شده است و باید جلو آن گرفته شود".

بعد از آنکه از کشته شدن و شکنجۀ مردم توسط طالبان در جریان عملیات‌ها و تلاشی‌ها گزارش‌های نشر شده، وزارت داخله حکومت طالبان در هفتم ماه حوت ۱۴۰۰ به فرماندهی امنیۀ طالبان در کابل امر کرد که در عملیات شبانه بالای مردم فیر نکنند.

خالد زدران، سخنگوی این فرماندهی آن زمان در مورد این رهنمایی‌ها به رادیو آزادی گفته بود، در این رهنمایی‌ها همچنان گفته شده که متهمین در جریان بازداشت شکنجه و تحقیر نشوند.

مواردی که به نظر می‌رسد افراد طالبان زیاد به آن عمل نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG