لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۱۴

هزاران افغان در شهر های مختلف دنیا در اعتراض به کشتار هزاره ها و سایر اقوام٬ راهپیمایی کردند


تعدادی از زنان و دختران افغان در شهر بشکیک پایتخت قرغیزستان به یاد بود از قربانیان مرکز آموزشی کاج٬ شمع روشن کردند

هزاران افغان به روز شنبه (۸ اکتوبر) در شهرهای بزرگ استرالیا، ایالات متحدۀ امریکا، کانادا و اتحادیۀ اروپا به هدف همبستگی با هزاره های افغانستان به سرک ها برآمده و پایان دادن حملات بر هزاره ها را شعار دادند.

راهپیمایان خواستار ختم حملات تروریستی بر شیعیان، هزاره ها و سایر افغان ها شده شعار می دادند که کشتار جمعی یا نسل کشی هزاره ها، باید متوقف شود. آنان در عین حال به یاد قربانیان رویداد شمع روشن کردند.

احسان الله ناصری یکی از اشتراک کنندگان در تظاهرات شهر بوردو در فرانسه به رادیو آزادی گفت:

"ما به این دلیل برآمده ایم که باید جلوی هر نوع ظلم و بیرحمی در افغانستان گرفته شود، خوا در برابر هزارهها، ازبکها، پشتونها، تاجکها و یا هر قوم دیگری باشد. باید جلو انفجارات در مراکز آموزشی، مساجد و مدارس گرفته شود. انفجارات و خشونت بر هزاره ها زیاد صورت می گیرد، باید جداً جلو آن گرفته شود."

در حمله به مرکز آموزشی کاج در منطقه دشت برچی کابل ۵۳ تن کشته و ۱۱۰ تن دیگر زخم برداشتند

شگوفا دادوند یک زن ایرانی نیز در صف این معترضان بود:

"من ایرانی هستم، من یک زن هستم. امیدوارم همه مردم و کسانی که می توانند با سازمان ملل متحد و جامعه جهانی ارتباط برقرار کنند، خواهش می کنم صدای این مردم درد دیدۀ هزاره را به گوش سازمان ها و نهاد های بین المللی، برسانند."

جریان یکی از راهپیمایی های زنان و دختران در کابل
جریان یکی از راهپیمایی های زنان و دختران در کابل

اعتراض کنندگان در شهر پراگ پایتخت جمهوری چک، بروکسل پایتخت بلجیم که مرکز اتحادیه اروپا در آنست، در چندین شهر امریکا و کانادا نیز با شعارهای جلوگیری از ختم کشتار هزارهها به سرک ها برآمدند.

ویدیوی جریان تظاهرات دیروز در شهر بریزبن استرالیا در شبکه های اجتماعی نیز منتشر شد.

این تظاهرات در حمایت از اقلیت های هزاره و شیعه افغانستان و همدردی با آنها، پس از حمله تروریستی مرگبار هفته گذشته بر مرکز آموزشی"کاج" در منطقه دشت برچی کابل صورت گرفت.

بر اساس اطلاعات سازمان ملل متحد، در این حمله ۵۳ تن که بیشتر آنها دانش آموزان دختر بودند کشته و بیش از ۱۱۰ تن دیگر زخمی شدند.

تا هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته، اما در گذشته گروه دولت اسلامی معروف به داعش مسئولیت بیشتر حملات بر شیعیان و هزاره های افغانستان را بر عهده گرفته است.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG