لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۰۳

افغانستان

مدیر مبارزه با جرایم جنایی طالبان با محافظش در جبل السراج کشته شدند

موقعیت ولایت پروان در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه درگیری مسلحانه بین طالبان در پروان، امروز دو تن از طالبان به شمول مدیر مبارزه با جرایم جنایی آنها برای ولسوالی جبل السراج کشته و یک طالب دیگر زخمی شده است.

کامران حبیبی سخنگوی قوماندانی امنیۀ طالبان در پروان امروز با تایید این خبر به رادیو آزادی گفت که رویداد در بازار جبل السراج رخ داد.

"دو گزمۀ مجاهدین هنگام وظیفه، نسبت عدم هماهنگی به هم تیراندازی کرده اند که متاسفانه در نتیجۀ نجیب الله نوری مدیر مبارزه با جرایم جنایی ولسوالی جبل السراج ولایت پروان همراه با یک محافظش کشته شدند."

حبیبی افزود که ادعای برخی از رسانه ها در مورد کشته شدن این افراد در کمین به گفتۀ او "بغاوتگران" درست نیست.

هنوز جبهه ضد طالبان موسوم به جبهه مقاومت ملی در این مورد چیزی نگفته است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

قمرگل هنرمند شناخته شده افغانستان در کانادا چشم از جهان بست

قمرگل خواننده شناخته شده زبان پشتو که به تاریخ ۹ سپتامبر ۲۰۲۲ در شهر تورنتو کانادا چشم از جهان پوشید

قمرگل هنرمند پر آوازه افغانستان که از سالیان متمادی در کانادا زنده گی میکرد٬ عصر روز جمعه ( نهم دسامبر) در شهر تورنتو چشم از جهان پوشید.

اعضای خانواده این هنرمند گفته اند که وی در اثر بیماری که عاید حالش گردیده بود٬ در یک شفاخانه به ابدیت پیوست.

قمرگل یکی از آواز خوانان معروف افغانستان بود که آهنگ های زیبای پشتو و دری وی از شهرت فراوان برخوردار است.

شوهر وی زاخیل نیز از هنرمندان به نام افغانستان بود که وی نیز سالها قبل چشم از دنیا بست.

ایمل زاخیل پسر قمرگل نیز یکی از آواز خوان های جوان است که در کانادا در بخش موسیقی فعالیت دارد و در محافل آهنگ می خواند و راه پدر و مادرش را دنبال کرده است.

قرار است پاکستان گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان وارد کند

تصویر آرشیف: تانکر های انتقال مواد نفتی و گاز پاکستان

حکومت پاکستان اعلام کرده که بنابر کمبود منابع انرژی در جریان زمستان، گاز مایع را از ترکمنستان، از راه افغانستان وارد می کند.

خبرگزاری انترفاکس روسیه به روز جمعه (۹ دسمبر) گزارش داد که راننده ها در افغانستان در نظر دارند تا تانکر های خالی را از مرز چمن تا مرز تورغندی انتقال دهند و در مقابل تانکر های گاز را دو باره از آنجا تا چمن برسانند.

رسانه های پاکستانی گزارش می دهند که واردات گاز اینکشور به زود ترین فرصت آغاز خواهد شد اما به گفتۀ این رسانه ها، برای حل مشکل در کوتاه مدت و دراز مدت تا یک سال زمان، نیاز است.

پاکستان بنابر داشتن جمعیت زیاد، بیشتر در تابستان با کمبود برق و در زمستان با کمبود گاز روبرو می شود.

کمیشنر عالی حقوق بشر: طالبان باید تطبیق حکم اعدام و شلاق زدن را توقف دهند

وولکر تورک کمیشنر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر

روز شنبه دهم دسمبر٬ مصادف است با روز جهانی حقوق بشر. کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در آستانه این روز از حکومت طالبان خواست تا حکم اعدام علنی و شلاق زدن را توقف دهند.

وولکر تورک به روز جمعه (۹ دسمبر) در یک نشست خبری گفت که به اجرا گذاشتن چنین اقدام ها، مخالف تعهدات حقوق بشری است که افغانستان آنرا امضا کرده است.

" از مقام های سرپرست طالبان می خواهم تا به صورت فوری، مهلت قانونی را برای اعدام های آینده در نظر گیرند و حکم اعدام را لغو کنند."

طالبان در آستانه روز جهانی حقوق بشر، نخستین اعدام علنی را در حضور مقام های ارشد حکومت شان و صد ها تن دیگر، روز چهارشنبه (۷ دسمبر) در ولایت فراه به اجرا گذاشتند.

همچنان در پروان، لوگر، غور، تخار و کندهار، ده ها تن از سوی طالبان شلاق زده شده اند.

این اقدام های طالبان با واکنش های جدی جامعه جهانی، نهاد های مدافع حقوق بشری و کشور های مختلف همراه شده است.

ورزشکار افغان در رقابت های جهانی پرورش اندام در تایلند مدال برونز گرفت

حمید خوشدل ورزشکار افغان که در تایلند مدال برونز گرفت

حمید خوشدل ورزشکار افغان در رقابت های جهانی فیتنس «فیز اول» مدال برنز کسب کرد.

فدراسیون پرورش اندام افغانستان به روز جمعه خبر داده است که آقای خوشدل در سیزدهمین دور رقابت‌های جهانی کلاس فیتنس فیز اول٬ در بین ۴۴ کشور به مدال برنز دست یافت.

قرار است روز شنبه نیز چهار ورزشکار افغان نایب مبارز، حمیدالله عمری، سیدهاشم موسوی و حمید خوشدل در کتگوری های مختلف فیتنس فیزیک و پرورش اندام رقابت کنند.


رقابت های جهانی پرورش اندام و فیتنس فیزیک به میزبانی تایلند آغاز گردید است.

ملل متحد: حذف سیستماتیک زنان افغان از همه امور زندگی قابل تأسف است

شماری از کارمندان برکنار شدۀ زن وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان حکومت طالبان

ولکر تورک کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر از آن‌چه «حذف سیستماتیک زنان افغان تحت حاکمیت طالبان از همه امور زندگی" خواند، ابراز تأسف کرده است.

او این مطلب را امروز جمعه در یک کنفرانس خبری در ژینو به خبرنگاران گفت.

ولکر تورک گفت که "تداوم حذف شدن سیستماتیک زنان و دختران از تقریباً تمام جنبه‌های زندگی، در این جهان بی‌مانند است".

حکومت سرپرست طالبان گفته است که بر اساس اصول شریعت اسلامی به زنان حق می‌دهد، اما بالای کار، آموزش و دیگر فعالیت‌های اجتماعی زنان و دختران محدودیت وضع کرده‌است.

در حکومت طالبان همچنان زنان بدون همراه، به یک فاصلۀ معین سفر کرده نمی‌توانند و در تازه‌ترین مورد، زنان از رفتن به پارک‌های تفریحی و حمام‌ها منع شدند.

دبلیو اچ او: آمار نیازمندان به مراقبت‌های صحی به ۱۷،۶ میلیون افغان خواهد رسید

آرشیف، جریان مشوره و مراقبت صحی در یک مرکز صحی در افغانستان

سازمان صحی جهان (دبلیو اچ او) و سازمان‌های همکار آن گفته ‌اند که به بیش از ده‌ونیم میلیون افغان نیازمند به مشوره و مراقبت‌های صحی، در سال ۲۰۲۲ رسیدگی شده‌است.

پیش‌بینی می‌شود که آمار نیازمندان به مراقبت‌های صحی در افغانستان، در سال ۲۰۲۳ به ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن برسد.

سازمان صحی جهان در اعلامیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر کرده گفته که انتظار می‌رود زمستان پیش‌رو مردم را بیشتر آسیب پذیر کند به ویژه در مکان‌های مرتفع و صعب‌العبور.

سازمان صحی جهان و اداره‌های همکار آن (هلت کلستر) قرار است در ۹۱ منطقه که در اولویت قرار داده شده، دارو و لوازم صحی انتقال دهند.

افغانستان از کشورهای به شدت نیازمند به خدمات صحی است.

در کنفرانس بین‌المللی در اندونیزیا روی اهمیت آموزش زنان افغان تأکید شد

نمایی از گوشه‌ی از شهر جاکارتا پایتخت اندونیزیا

در کنفرانس بین‌المللی در اندونیزیا روی اهمیت همبستگی با افغان‌ها و اهمیت آموزش زنان افغان به منظور دست‌یابی به صلح، ثبات و رفاه پایدار تأکید شد.

این کنفرانس بین‌المللی در مورد آموزش زنان افغان، دیروز به میزبانی مشترک اندونیزیا و قطر دایر شد و در آن نماینده‌گان ۲۰ کشور و سازمان به شمول امریکا، قطر، اندونیزیا و پاکستان اشتراک داشتند.

در اعلامیه پایانی این کنفرانس بر حدود ۱۰ نکته از جمله بر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، نقش زنان افغان در انکشاف، صلح و ثبات تأکید شده‌است.

در این کنفرانس هیچ نماینده‌ای از طالبان اشتراک نداشت.

طالبان پس از بازگشت دوباره به قدرت در اگست سال گذشته در افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از آموزش محروم ساخته و زنان افغان نیز اجازه کار در اکثر مؤسسات را ندارند.

ادارهٔ زنان سازمان ملل به روز شنبه اعلامیه یی را در مورد حق آموزش زنان منتشر می کند

تعدادی از زنان معترض در کابل

اداره زنان سازمان ملل متحد می گوید، اعضای جامعه مدنی می خواهند که به تمامی دختران در افغانستان اجازه رفتن به مکتب داده شود.

انتظار می رود این اداره، به روز شنبه (۱۰ دسمبر) در پایان کمپاین شانزده روز محو خشونت در برابر زنان، اعلامیه یی را نشر کند.

اداره امور زنان سازمان ملل متحد می گوید که در جریان کمپاین شانزده روزه، از همکارانش در جامعه مدنی پرسیده، که بگویند، در حال حاضر با زنان و دختران افغان چی واقع می شود؟

در پیام ویدیویی که از سوی این اداره به اشتراک گذاشته شده، آمده است که "بیش از نیمی از جمعیت افغانستان زنان است و بسته ماندن مکتب ها به روی آنان، به معنای ویرانی جامعه افغانستان است."

در پیام از جامعه جهانی خواسته شده که صدای زنان افغان را نادیده نگیرد.

طالبان با حاکمیت دو باره در افغانستان، محدودیت های زیادی را بر زنان و دختران وضع کرده اند که ممانعت از کار، آموزش و حتی بیرون شدن از خانه از مهم ترین این محدودیت هاست.

موسسه حمایت از کودکان: تعداد کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان افزایش یافته است

تصویر آرشیف: یکی از کودکان مبتلا به سوء تغذیه در ولایت هرات

موسسه حمایت از کودکان می گوید که شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان در مقایسه با سال گذشته، ۵۰ در صد افزایش یافته است.

عاشق الله مندوزی، سخنگوی این اداره نا وقت روز پنجشنبه (۸ دسمبر) به رادیو آزادی گفت که وضعیت مردم به ویژه کودکان در زمستان پیشرو در افغانستان نگران کننده است.

" بر اساس تحقیق تازه ای که دفتر حمایت از اطفال انجام داده ، تعداد اطفال مبتلا به سوء تغذیه نیز ۵۰ در صد افزایش یافته است."

بر اساس آمار رسمی اداره حمایت از کودکان، در حال حاضر شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان به حدود چهار میلیون تن می رسد.

شرافت زمان سخنگوی وزارت صحت عامه طالبان می گوید که شمار کودکان مبتلا با سوء تغذیه در افغانستان افزایش نیافته و آنها برای درمان این کودکان، ۸۰۰ مرکز صحی ایجاد کرده اند.

وزیر خارجه پاکستان به اهمیت آموزش دختران و زنان در افغانستان تاکید کرد

بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان

وزیر خارجه پاکستان به اهمیت آموزش زنان و دختران در افغانستان تاکید کرده است.

بلاول بوتو زرداری که در نشستی در اندونیزیا اشتراک کرده بود، به روز پنجشنبه (۸ دسمبر) گفت که آموزش حق هر شهروند است.

در نشست اندونیزیا از مقام های طالبان دعوت نشده بود اما به شمول پاکستان، مقام های برخی کشور ها در آن اشتراک کردند.

طالبان در نزدیک به ۱۶ ماه گذشته به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را نداده اند و در عین حال برخی محدودیت ها را بر کار و حتی بیرون شدن زنان از خانه وضع کرده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG