لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۱۲

محکمه حقوق بشر اروپا سوئیس را متهم به پامال کردن حقوق مردان کرد


محکمه حقوق بشر اروپا

محکمه حقوق بشر اروپا در بخش پرداخت معاش تقاعدی بر سوئیس اتهام وارد می‌کند که حقوق مردان را پامال کرده است.

به اساس قانون موجود در سوئیس خانم‌های که شوهران‌شان وفات می‌کنند تا اخیر عمر معاش تقاعدی آنها را بدست می‌آورند، اما برعکس آن مردان می‌توانند معاش تقاعدی خانم‌های خود را تا زمانی بگیرند که فرزندان‌شان به سن ۱۸سالگی برسد.

کانوانسیون محکمه حقوق بشر اتحادیه اروپا توسط ۴۰ کشور امضا شده که در آن بشمول سوئیس بعضی از کشورهای هم شامل اند که عضو اتحادیه اروپا نیستند.

به اساس گزارش‌های رسانه‌های سوئیسی این قانون بعد از بلند شدن قضیه یک مردی بنام ماکس بیلر به سوال رو به رو شد.

خانمِ بیلر در سالهای اول دهه ۱۹۹۰ وفات کرد و او کار ۴۱ ساله خود را ترک کرد تا وظیفه پرورش اطفال خود را به عهده بگیرد و اطفال خود را با پول تقاعد همسر خود بزرگ کرد.

پول تقاعد همسر وی در سال ۲۰۱۰ زمانی قطع شد که اطفالش از سن ۱۸ سالگی گذشتند.

بیلر بر علیه این اقدام عارض شد ولی محکمه درخواست او را رد کرده و گفت که مردها نان آور خانه هستند و باید از کار خود پول در بیاورند.

اما محکمه حقوق بشر اتحادیه اروپا استدلال می‌کند اینکه مردها نان آور خانه هستند نمی‌تواند توجیه برای ایجاد چنین یک قانون باشد.

در چنین حالت آقای بیلر قضیه خود را به محکمه حقوق بشر اروپا راجع کرد.

این محکمه می‌گوید که قانون موجود طبق کانوانسیون چهاردهم حقوق بشر در اتحادیه اروپا یک تبعیض بر علیه مردها می‌باشد.

چنین معلوم می‌شود که این تصمیم بحث‌های جنجالی و طولانی را بمیان خواهد آورد و اگر این قانون تغییر کند دولت سوئیس مجبور خواهد شد میلیون‌ها دالر به مردمی بدهد که تا حال از گرفتن آن محروم شده اند و علاوه بر آن حکومت مجبور خواهد شد که قانون تقاعد این کشور را از نو تدوین کند.

XS
SM
MD
LG