لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۰ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۳۹

افغانستان

یک زن که قرار بود در غور "سنگسار" شود٬ خودکشی کرد

آرشیف - تصویر از رخشانه دختر ۱۷ ساله که در ماه عقرب سال 1394 در یک منطقه تحت کنترل طالبان در ولایت غور به اتهام داشتن رابطه جنسی نامشروع با یک مرد سنگسار شده بود.
آرشیف - تصویر از رخشانه دختر ۱۷ ساله که در ماه عقرب سال 1394 در یک منطقه تحت کنترل طالبان در ولایت غور به اتهام داشتن رابطه جنسی نامشروع با یک مرد سنگسار شده بود.

یک زن که به گفته منابع محلی قرار بود به روز جمعه ۱۴ اکتوبر در ولایت غور سنگسار شود٬ به گفته یک مقام طالبان دو شب پیش خودکشی کرده است.

عبدالرحمان بدری، سخنگوی قوماندانی امنیۀ طالبان در غور به روز پنجشنبه در این باره به رادیو آزادی گفت:
«به دلیل نبود توقیف خانۀ زنانه در ولسوالی دولینه٬ این زن به ضمانت برادرش در خانۀ او بود و تحقیقات جریان داشت. دیشب خود را حلق آویز کرد.»

پیشن از این منابع محلی که به دلایل امنیتی از گرفتن نامشان خودداری کرده بودند به رادیو آزادی گفته بودند که قرار است این زن به اتهام داشتن روابط نامشروع سنگسار شود.

این زن که نامش گرفته نشده به گفته منابع به اتهام فرار از خانه و داشتن رابطه نامشروع با یک مرد در ولسوالی دولینه بازداشت شده بود.

به گفته منابع مرد متهم از سوی طالبان تیرباران شد.

نوت: اطلاعات بیشتر به این خبر افزوده شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ارباب نعیم از بزرگان قومی در ولسوالی کشک رباط سنگی هرات کشته شد

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان
موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

ارباب نعیم یکتن از بزرگان قوم در ولسوالی کشک رباط سنگی هرات دیروز یکشنبه (۱۹ قوس) به ضرب گلوله کشته شد.

در این رویداد شخصی دیگری به نام زین الله که او را در موتر همراهی می‌کرد، زخمی شده و اکنون در شفاخانه بستر است.

غلام یحیی عزیزی یکی از نزدیکان ارباب نعیم دیروز در صحبت با رادیو آزادی در باره چگونگی حادثه گفت، افراد موترسیکل سوار بر موتر ارباب نعیم شلیک کردند:
"در نتیجه ارباب نعیم جان باخته و زین الله عابد زخمی شده است."

پیش از این، یک مقام حکومت طالبان که نخواست نامش گرفته شود، در پیامی به رادیو آزادی گفت‌ که «وقوع حادثه صحت دارد و پولیس هرات قضیه را درج کرده» است.

به اساس گزارش‌ها ارباب نعیم در حکومت گذشته فرمانده پولیس محلی در ولسوالی کشک رباط سنگی در شمال شهر هرات بوده و گفته می‌شود که دو هفته قبل بر اساس فرمان عفو رهبر طالبان، از ایران برگشته بود.

طالبان هر چند، بارها متهم شده اند که در کشتن شماری از نظامیان و مقامات پیشین دست دارند، اما حکومت طالبان دست داشتن در این نوع قضایا را رد کرده است.

اداره هواشناسی طالبان بارش برف و باران را در ۷ ولایت پیش‌بینی کرده است

بارش برف در کابل - عکس از آرشیف
بارش برف در کابل - عکس از آرشیف

مسئولان اداره هواشناسی طالبان از احتمال باریدن برف و باران در هفت ولایت افغانستان خبر می‌دهند.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان دیروز یکشنبه (دهم دسمبر) در شبکه ایکس (توییتر سابق) خود گفته که باریدن برف و باران در ۴۸ ساعت آینده در ولایاتی، بدخشان، تخار، کندز، بلخ، بغلان، پروان، پنجشیر و سالنگ ها پیش‌بینی می‌شود.

حکومت طالبان از احتمال برفباری در این هفت ولایت در حالی خبر داده که بیشتر ولایات افغانستان شاهد خشکسالی اند که باشندگان آنها را با مشکلات زیاد مواجه کرده است.

کرن دیکر: از تلاش ها در راستای تامین عدالت در افغانستان دست بردار نمی‌شویم

کرن دیکر شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا برای افغانستان
کرن دیکر شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا برای افغانستان

کرن دیکر شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید که آنها هرگز در راستای دفاع از برابری، آزادی و تأمین عدالت برای مردم افغانستان، دست نخواهند برداشت.

خانم دیگر این مطلب را دیروز یکشنبه (دهم ماه دسمبر) در شبکه ایکس (توییتر سابق) خود بیان کرد.

او در این پُست به نقل از ۷۵ مین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر افزود که کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، حقوق اساسی بشر را که هر انسان شایسته آن باشد، تضمین می‌کند.

دیروز دهم ماه دسمبر از ۷۵ مین سالگرد حقوق بشر تجلیل به عمل آمد.

در این روز هیئت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفت که با وجود بهبود امنیت، وضعیت حقوق بشر در افغانستان همچنان وخیم است.

نصرت حق پرست ورزشکار مبارزات آزاد حریف استرالیایی‌اش را ضربه فنی کرد

نصرت حق پرست ورزشکار مبارزات آزاد
نصرت حق پرست ورزشکار مبارزات آزاد

نصرت حق پرست حریف استرالیایی‌اش را در یو اف سی ناک اوت کرد و پنجاه هزار دالر آمریکایی جایزه گرفت.

بنابر گزارش سازمان جهانی یو اف سی، نصرت حق پرست ورزشکار مبارزات آزاد افغان، امروز یکشنبه نوزدهم قوس موفق شد که حریف استرالیایی‌اش بنام "جیمی مولارکی" را در روند اول با ضربات مشت ناک اوت کند.

این مسابقه که در شهر لاس ویگاس ایالات متحدۀ آمریکا برگزار گردید، حق پرست توانست که تعداد پیروزی‌هایش را در مبارزات آزاد به عدد ۱۶ برساند.

یو اف سی همچنان مسابقه وی را به عنوان مسابقه برتر انتخاب نمود و برای حق پرست جایزه پنجاه هزار دالری را در نظر گرفت.

نصرت حق پرست پس از سیر بهادر زاده دومین ورزشکار مبارزات آزاد افغان در سازمان جهانی یو اف سی است که تا به حال هشت پیروزی و چهار شکست را در این سازمان از خود به ثبت رسانیده است.

حق پرست با این پیروزی که امروز بدست آورد در رده بندی بهترین‌های مبارزات آزاد جهان در وزن ۷۰ کیلوگرام در رده ۲۲ جهان رسید و حریفش به جایگاه چهلم جهان سقوط کرد.

این ورزشکار موفق افغان پیش از رفتنش به سازمان جهانی یو اف سی، از مجموع ۹ مسابقه‌اش در سازمانهای مختلف آلمان و اروپا توانسته بود که ۸ پیروزی با هشت ناک اوتی از خود بجا بگذارد و تنها یک شکست داشت، که همین موضوع باعث رفتنش به بزرگترین سازمان مبارزات آزاد جهان "یو اف سی" شد.

جام کریکت آسیایی جوانان ۱۹ سال؛ افغانستان نیپال را شکست داد

اعضای تیم کریکت 19 سال افغانستان
اعضای تیم کریکت 19 سال افغانستان

به سلسله مسابقات جام آسیایی کریکت جوانان ۱۹سال، افغانستان با تفاوت ۷۳ دوش نیپال را شکست داد.

این مسابقه امروز دهم دسمبر ساعت ده بجه صبح به وقت کابل آغاز شد. تیم کریکت نیپال برنده قرعه شد و توپ اندازی (بالینگ) را انتخاب کرد.

تیم کریکت افغانستان در آوور ۴۹.۳ با از دست دادن ۹ بازیکن ۲۶۱ دوش انجام داد.

از جمع توپ‌زن(بتسمن)‌های تیم افغانستان جمشید زدران صد دوش انجام داد و اولین بازیکن در این جام شد که صد دوش کرده است.

زدران از جمع ۱۵۸ بال، ۸ ضربه چهار نمره‌ یی (فور) زد و در آوور اخیر مسابقه از ناحیه پا جراحت برداشت و نتوانست به بازی ادامه دهد.

همچنان نعمان‌شاه بتسمن (توپ‌زن) دیگر افغان از ۳۸ بال ۶۰ دوش سریع انجام داد.

نیپال ۴۰.۱ آوور بازی کرد و با از دست دادن تمام بازیکنانش ۱۸۸ دوش انجام داد.

در روند توپ اندازی (بالینگ) نصیرخان کپتان تیم افغانستان و فریدون داودزی هر کدام سه ویکت و محمد یونس زدران ۲ ویکت گرفتند.

این دومین مسابقه تیم کریکت ۱۹ سال افغانستان در این جام بود. در مسابقه اول تیم افغانستان مغلوب تیم هند شد.

تیم افغانستان به تاریخ ۱۲ دسمبر در سومین بازی به مصاف تیم پاکستان می‌رود.

ریچارد بنِت از طالبان خواست که مدافعان حقوق بشر را از بند رها کنند

ریچارد بنِت گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان
ریچارد بنِت گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان

گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان از طالبان خواسته است که مدافعان حقوق بشری را از بند رها کنند.

ریچارد بنِت، این خواست را به مناسبت روز جهانی حقوق بشر امروز در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) باری دیگر مطرح کرده است.

بنِت نوشته است که از طالبان می‌خواهد که به مناسبت روز جهانی حقوق بشر همه مدافعان حقوق بشری را که به دلیل ایستادگی برای حقوق بشر به شمول چهار فعال زن که از ۱۹ ماه سپتمبر به اینطرف بازداشت شده اند، رها کنند.

یک روز پیش نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان خواستار رهایی فوری مدافعان حقوق بشر از بند طالبان شده بود.

رینا امیری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر از طالبان به روز شنبه خواست که ژولیا پارسی، منیژه صدیقی، ندا پروانی، پریسا آزاده و همه مدافعان حقوق بشر را که به گفتۀ بانو امیری «به خاطر دفاع از حقوق مردم افغانستان بازداشت شده‌اند»، آزاد کنند.

دلاور: برخی از تاجران ترکی علاقمند سرمایه گذاری در افغانستان اند

 شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان
شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان

مقام‌های طالبان می‌گویند که برخی از تاجران ترکی برای سرمایه گذاری در معادن سنگ مرمر در افغانستان علاقه مندی نشان داده اند.

رادیو تلویزیون ملی افغانستان زیر کنترل طالبان ناوقت دیروز شنبه از دیدار شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و پترولیم طالبان با رجب مصطفی رئیس شرکت ترکی مرمر امی اوغلو در کابل خبر داد.

در این دیدار در مورد سرمایه گذاری در بخش معادن در افغانستان گفتگو شده است.

آقای دلاور گفته که زمینه برای سرمایه گذاری در افغانستان فراهم شده و سرمایه گذاران خارجی می‌توانند که در معادن این کشور سرمایه گذاری کنند.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان در بیش از دو سال گذشته، تلاش هایی را در خصوص استخراج معادن این کشور آغاز کرده اند.

در همین حال در بارۀ استخراج غیر فنی معادن در افغانستان و آنچه عدم شفافیت در قرارداد های معادن خوانده می‌شود نگرانی های وجود دارد.

اداره حفظ محیط زیست افغانستان در تلاش نافذ کردن قوانین جلوگیری از آلوده گی محیط است

تصویر آرشیف: آلوده گی هوا در کابل
تصویر آرشیف: آلوده گی هوا در کابل

اداره ملی حفظ محیط زیست افغانستان که در کنترل طالبان قرار دارد می گوید، با فرا رسیدن فصل زمستان، مسئولان شهرک ها و ساختمان های بلندمنزل موظف هستند تا سیستم تسخین خود را برقی یا گازی ساخته، یا تسخین مرکزی ساختمان های خود را، با فلترهای خاص مجهز سازند.

این اداره روزشنبه(۹ دسمبر) در شبکه ایکس(تویتر سابق) نوشته که به منظور کاهش و جلوگیری از آلودگی هوای شهر کابل، در مناطق مختلف پرجمعیت، ساختمان های بلندمنزل و شهرک ها، ۲۰۰۰ اطلاعیه را به منظور آگاهی، منتشر کرده است.

به گفتۀ ادارۀ ملی حفظ محیط زیست افغانستان، بازرسان این اداره شبانه روز، منابع آلودگی هوا را در همۀ مناطق شهر نظارت و تشخیص می کنند و با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

اما این اداره نگفته که براساس کدام قانون، زیرا با تسلط طالبان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی آنها تعلیق همۀ قوانین به شمول قانون اساسی افغانستان را اعلام کردند و اینک با گذشت بیش از دوسال، قانون جدید حفظ محیط زیست، نافذ نشده است.

یک مدافع حقوق بشر افغانستان خواهان مستند سازی تخطی های طالبان گردید

تصویر آرشیف: طالبان در کابل
تصویر آرشیف: طالبان در کابل

رحیم جامی، یک مدافع حقوق بشر افغان از جامعۀ جهانی خواسته تا موارد نقض حقوق بشر توسط طالبان، مستند ساخته شده و بررسی شود.

این اظهارات آقای جامی روزشنبه(۹ دسمبر) توسط بخش جنوب آسیای عفو بین الملل در شبکه ایکس (تویتر سابق) منتشر شده است.

رحیم جامی، خواستار حسابدهی قوی در زمینۀ مستندسازی این تخلفات شده است.

۲۵ نوامبر روز جهانی جلوگیری از خشونت علیه زنان بود، به همین مناسبت کمپاین ۱۶ روزه ای توسط نهادهای مختلف حقوق بشری راه اندازی شده که هنوز هم ادامه دارد.

از ۲۵ نوامبر تا اکنون، عفو بین الملل هر روز بیانیه های مدافعان حقوق زنان و حقوق بشر را منتشر می کند.

وزیر خارجه ایران راه حل مشکل افغانستان را تشکیل حکومت فراگیر خواند

 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجۀ ایران
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجۀ ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجۀ ایران می گوید که افغانستان وضعیت پیچیده‌ای دارد و راه حل در افغانستان، تشکیل یک حکومت فراگیر است.

عبداللهیان روزشنبه(۹ دسمبر) هنگام سخنرانی در پوهنتون تهران گفت که طالبان بخشی از واقعیت افغانستان هستند، ولی همه واقعیت نیستند:

"شما می بینید، که مردم افغانستان هر بحرانی که در کشورشان پیش می آید، به سمت ما می آیند، امروز ما حدود پنج میلون مهاجر افغان در کشور خود داریم "

به گفتۀ امیر عبداللهیان، طالبان امروز علیه داعش می‌جنگند، ولی این بدان معنی نیست که نباید یک حکومت فراگیر را تشکیل دهند.

این اظهارات در حالی صورت گرفته که براساس رسانه های ایران اخیراً ۱۳ هزار پناهجوی افغان از طریق سرحدات دوغارون و تایباد ولایت خراسان رضوی ایران، اخراج شده و به نمایندگان حکومت طالبان در افغانستان سپرده شده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG