لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۳۳

کمبود خانه یکی از مشکلات عمده مهاجران تازه انتقال یافته افغان در جرمنی


آرشیف - افغان های که در جریان روند تخلیه از کابل به جرمنی منتقل شده اند.

در حالیکه جرمنی اعلان کرده ۳۷ هزار افغان دیگر را به این کشور انتقال می‌دهد، شماری از پناهجویان افغان در این کشور از کمبود خانه و مشکلات زندگی در کمپ‌ها شکایت دارند.

فردیکه پس از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان به جرمنی مهاجر شده، اکنون با خانوادۀ خود در شهر مونشن جرمنی در خانه‌های موقت زند‌گی می‌کند.

این مرد که نمی‌خواهد نظر به آن‌چه حساسیت موضوع عنوان می‌کند نامش در گزارش نوشته شود، می‌گوید، ده‌ها خانواده در یک ساختمان ۴ طبقه‌یی زند‌گی می‌کنند و امکانات زند‌گی برای شان کافی نیست.

این مرد در گفت‌وگو با رادیو آزادی گفت، با سرد شدن هوا کودکان‌ شان بیمار شده اند، اما امکانات کافی برای گرم کردن خانه‌ها وجود ندارد.

نبود حمام و آشپزخانه جدا‌گانه به هر خانواده، موجودیت شمار زیاد افراد در یک اتاق و نداشتن حریم خصوصی از دیگر مشکلاتی اند که وی یاد کرده است.

یک مهاجر افغان: اصلاً معلوم نیست حتی می‌گویند شاید تا حدود دو سال و سه سال بعضی فامیل‌ها همینجا مانده اند

او به رادیو آزادی گفت که بیشتر از ۷ ماه است در این شرایط در جرمنی به‌ سر می‌برد و تا کنون برایش خانه داده نشده است: "اصلاً معلوم نیست حتی می‌گویند شاید تا حدود دو سال و سه سال بعضی فامیل‌ها همینجا مانده اند قبلاً آمده بودند تا اینکه خانه پیدا کردند و ما هم نمی‌فهمیم که تا چه مدتی شاید به اینجا بمانیم."

این پناهجوی افغان افزود، خانه‌های موقت در جرمنی توسط شرکت‌های خصوصی اداره می‌شوند و دولت جرمنی از مشکلات آنان بی‌خبر مانده است.

او همچنان ادعا دارد که پناهجویان افغان برای پنهان ماندن این مشکلات‌شان هر از گاهی از سوی مسئولان شرکت‌های اداره کنندۀ خانه‌های موقت در جرمنی تهدید می‌شوند.

یک تن دیگر از پناهجویان افغان که او نیز نمی‌خواهد نامش در گزارش نوشته شود، می‌گوید، ۴ ماه است با خانواده‌اش در یکی از خانه‌های موقت در شهر نورنبرگ جرمنی زندگی می‌کند.

به ادعای او، در شهری که زندگی می‌کند به کارهای اداری پناهجویان افغان با تناسب پناهجویان اوکراینی توجه چندانی نمی‌شود و کمتر به پناهجویان افغان خانه داده می‌شود: "خانه به مشکل پیدا می‌شود، به ندرت پیدا می‌شود، اگر هم پیدا شود بعضی‌ها دوست ندارند، اگر کارت سفید داشته باشی و مستقیم از کار و هزینۀ شخصی خود پرداخت کنی خانه را می‌دهند، اما اگر با جاب سنتر باشد خوب بعضی‌‎ها قرار داد نمی‌کنند."

وی تاکید کرد که زندگی در خانه های موقت برای آنان در درازمدت دشوار است.

رادیو آزادی تلاش کرد دیدگاه دولت جرمنی و یا مسئولان نهادهای حامی مهاجران را داشته باشد اما آنها دستیاب نشدند. ادارۀ جهانی مهاجرت یا آی.او.ام در جرمنی هم به ایمیل رادیو آزادی در این باره پاسخی نداد.

پناهجویان افغان در حالی از دشواری‌های زندگی در جرمنی سخن می‌گویند که این کشور به تازگی اعلان کرده که با یک برنامۀ جدید بشردوستانه ۳۷ هزار افغان پناهجو را به این کشور انتقال می‌دهد.

یک مرد افغان با خانم و فرزندش که از کابل به فرانکفورت جرمنی رسیده اند. August 18, 2021
یک مرد افغان با خانم و فرزندش که از کابل به فرانکفورت جرمنی رسیده اند. August 18, 2021

در اعلامیۀ وزارت خارجۀ جرمنی آمده است، در این برنامۀ حکومت فدرال جرمنی نخست افغان‌هایی مستحق شناخته می‌شوند که در گذشته با نهادهای عدلی و قضایی یا رسانه‌ها کار کرده باشند و یا بخاطر فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و ورزشی زندگی‌شان در خطر باشند.

در گام دوم کسانی در این برنامه مهاجرت شامل می‌شوند که بخاطر جنسیت، تمایلات جنسی، هویت یا مذهب با خشونت روبه‌رو باشند یا در گذشته وضعیت بدی را تجربه کرده باشند. در این بخش اولویت به زنانی داده می‌شود که با آنان خشونت صورت گرفته یا حقوق آنان نقض شده باشد.

سازمان عفو بین‌الملل اما از این برنامه انتقاد کرده و گفته که این شرط که صرف مردم از داخل افغانستان می‌توانند به این برنامه درخواست بدهند باید برداشته شود.

این سازمان گفته که افغان‌های را که در کمپ‌های مهاجرین در کشورهای هم‌جوار زندگی می‌کنند نیز نباید نادیده گرفت.

جرمنی یکی از کشورهای اروپایی است که شمار زیادی از افغان‌هایی که با نهادهای این کشور کار کردند و یا زندگی‌شان با خطر روبرو بوده، پس از سقوط افغانستان به دست طالبان به جرمنی انتقال داده که این روند تا کنون ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG