لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۵:۰۹

دانشجویان اخراج شده از لیلیه پوهنتون کابل با مشکلات جدی مواجه شده اند


شماری از محصلین پوهنتون کابل در پیوند به اخراج حدود صد دانشجوی دختر از لیلیه این پوهنتون در کابل دست به اعتراض زدند.
شماری از محصلین پوهنتون کابل در پیوند به اخراج حدود صد دانشجوی دختر از لیلیه این پوهنتون در کابل دست به اعتراض زدند.

برخی از دختران دانشجو که چند روز پیش از سوی طالبان از لیلیه پوهنتون کابل اخراج شده اند، می‌گویند که همین اکنون با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

یکی از این دانشجویان اخراج شده می‌گوید، پس از اخراج از خوابگاه در حالت بی‌سرنوشتی در خانۀ دوستانش در کابل زندگی می‌کند.

او که به دلیل حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش و نام پوهنزی‌اش در گزارش ذکر شود به رادیو آزادی گفت که می‌خواهد به درس‌هایش ادامه بدهد و به این خاطر باید به مشکلات‌شان رسیدگی شود: "من در کابل خانه کسی دیگر زندگی می‌کنم، این بسیار سخت است. مثلاً اگر چند روز باشیم مجبور پس برگردیم به ولایت، خرج و مصارف بسیار دشوار است، لیلیه برای ما یک کمک بود."

او از جامعۀ جهانی می‌خواهد که برای حل مشکلات دختران دانشجو دست به کار شود تا آنان بتوانند به تحصیلات‌شان ادامه بدهند.

دخترانی که چند روز پیش از خوابگاه پوهنتون کابل اخراج شده اند می‌گویند، از ولایات مختلف برای تحصیل به کابل آمده اند و در حال حاضر جای بود و باش مناسب برای زندگی کردن در کابل ندارند.

یک محصل پوهنتون کابل: این‌ها که از ولایات آمده اند سرنوشت‌شان چه می‌شود؟

در همین حال یکی از دوستان این دانشجویان که دو تن از آنان را در خانه‌اش جای داده می‌گوید که آنان در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

او که به دلیل حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامش درگزارش گرفته شود به رادیو آزادی گفت:
"دوستان من بودند که از لیلیه پوهنتون کابل اخراج‌شان کردند، این دخترک‌ها از ولایات بودند، اینها بی‌سرنوشت چه کنند؟ این‌ها که از ولایات آمده اند سرنوشت‌شان چه می‌شود؟ من دو تن از دوستان خود را به خانه خود آوردیم دخترهای جوان را سر سرک می‌کشید آیندۀ این‌ها چه می‌شود؟"

این در حالیست که به تازگی سازمان عفو بین‌الملل در پیوند به حقوق زنان و دختران افغان به ویژه دانشجویان دختر اخراج شده از خوابگاه پوهنتون کابل ابراز نگرانی کرده است.

این سازمان در صفحۀ توییتر خود نوشته است، در محیطی که زنان و دختران با هجوم محدودیت‌های دسترسی به آموزش، رفت و آمد، حقوق کار و دیگر حقوق اساسی‌شان مواجه هستند، گزارش رسانه‌ها در پیوند به اخراج دختران از لیلیه پوهنتون کابل بسیار نگران کننده است.

پیش از این هیدر بار، معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر گفته بود که اعتراضِ دانشجویان دختر در پوهنتون کابل نشانۀ دیگر از چگونگی ادامۀ عمیق شدن حملات طالبان بر حقوق زنان و دختران است.

رادیو آزادی تلاش کرد دیدگاه مسئولان وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان را در پیوند به نگرانی‌های دانشجویان دختر اخراج شده از خوابگاه پوهنتون کابل داشته باشد، اما تا زمان نشر این گزارش آنها پاسخ ندادند.

آنان پیش از این دلیل اخراج آنان را تخطی از اصول و مقررات لیلیه پوهنتون کابل عنوان کرده بودند.

ده‌ها دانشجوی دختر نیز روز سه‌شنبه در واکنش به اخراج هم‌قطاران‌شان از خوابگاه پوهنتون کابل در برابر ساختمان این پوهنتون اعتراض کردند.


اعتراض محصلان دختر پس از "اخراج ده ها دانشجو از لیلیه پوهنتون کابل"
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

برخی از معترضان به رادیو آزادی گفتند که تا بیش از ۵۰ دانشجوی دختر در چند روز گذشته از خوابگاه پوهنتون کابل اخراج شده اند.

اخراج این دانشجویان با واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و بیرون از افغانستان مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG