لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۵۴

افغانستان

بانک مرکزی افغانستان یازده ملیون دالر را به مزایده می‌گذارد

تصویر آرشیف

در حالی که قرار است بانک نوت های تازه چاپ شده افغانی وارد بازار شود٬ بانک مرکزی افغانستان که در کنترول طالبان قرار دارد اعلان کرده است که برای حفظ ثبات افغانی یازده ملیون دالر را به طور مزایده به لیلام می گذارد.

آژانس خبری باختر در کنترل طالبان به روز شنبه خبر این مزایده را در توییتر خود نشر کرده است.

در بیش از یک سال حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، تقریباً هر هفته "د افغانستان بانک" به خاطر حفظ ثبات "افغانی"چندین میلیون دالر را به بازار آزاد عرضه کرده است.

منبع این پول ها مشخص نشده و طالبان هم تا هنوز بطور رسمی در مورد، معلومات ارائه نکرده اند.

بانک مرکزی افغانستان به روز شنبه اعلان کرد که به زودی بانکنوت های جدیداً چاپ شده وارد بازار می‌شوند. این در حالی است که مردم از فرسوده بودن بانک نوت ها و مشکلات در داد و ستد آن شکایت دارند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ورزشکار افغان در رقابت های جهانی پرورش اندام در تایلند مدال برونز گرفت

حمید خوشدل ورزشکار افغان که در تایلند مدال برونز گرفت

حمید خوشدل ورزشکار افغان در رقابت های جهانی فیتنس «فیز اول» مدال برنز کسب کرد.

فدراسیون پرورش اندام افغانستان به روز جمعه خبر داده است که آقای خوشدل در سیزدهمین دور رقابت‌های جهانی کلاس فیتنس فیز اول٬ در بین ۴۴ کشور به مدال برنز دست یافت.

قرار است روز شنبه نیز چهار ورزشکار افغان نایب مبارز، حمیدالله عمری، سیدهاشم موسوی و حمید خوشدل در کتگوری های مختلف فیتنس فیزیک و پرورش اندام رقابت کنند.


رقابت های جهانی پرورش اندام و فیتنس فیزیک به میزبانی تایلند آغاز گردید است.

ملل متحد: حذف سیستماتیک زنان افغان از همه امور زندگی قابل تأسف است

شماری از کارمندان برکنار شدۀ زن وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان حکومت طالبان

ولکر تورک کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر از آن‌چه «حذف سیستماتیک زنان افغان تحت حاکمیت طالبان از همه امور زندگی" خواند، ابراز تأسف کرده است.

او این مطلب را امروز جمعه در یک کنفرانس خبری در ژینو به خبرنگاران گفت.

ولکر تورک گفت که "تداوم حذف شدن سیستماتیک زنان و دختران از تقریباً تمام جنبه‌های زندگی، در این جهان بی‌مانند است".

حکومت سرپرست طالبان گفته است که بر اساس اصول شریعت اسلامی به زنان حق می‌دهد، اما بالای کار، آموزش و دیگر فعالیت‌های اجتماعی زنان و دختران محدودیت وضع کرده‌است.

در حکومت طالبان همچنان زنان بدون همراه، به یک فاصلۀ معین سفر کرده نمی‌توانند و در تازه‌ترین مورد، زنان از رفتن به پارک‌های تفریحی و حمام‌ها منع شدند.

دبلیو اچ او: آمار نیازمندان به مراقبت‌های صحی به ۱۷،۶ میلیون افغان خواهد رسید

آرشیف، جریان مشوره و مراقبت صحی در یک مرکز صحی در افغانستان

سازمان صحی جهان (دبلیو اچ او) و سازمان‌های همکار آن گفته ‌اند که به بیش از ده‌ونیم میلیون افغان نیازمند به مشوره و مراقبت‌های صحی، در سال ۲۰۲۲ رسیدگی شده‌است.

پیش‌بینی می‌شود که آمار نیازمندان به مراقبت‌های صحی در افغانستان، در سال ۲۰۲۳ به ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن برسد.

سازمان صحی جهان در اعلامیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر کرده گفته که انتظار می‌رود زمستان پیش‌رو مردم را بیشتر آسیب پذیر کند به ویژه در مکان‌های مرتفع و صعب‌العبور.

سازمان صحی جهان و اداره‌های همکار آن (هلت کلستر) قرار است در ۹۱ منطقه که در اولویت قرار داده شده، دارو و لوازم صحی انتقال دهند.

افغانستان از کشورهای به شدت نیازمند به خدمات صحی است.

در کنفرانس بین‌المللی در اندونیزیا روی اهمیت آموزش زنان افغان تأکید شد

نمایی از گوشه‌ی از شهر جاکارتا پایتخت اندونیزیا

در کنفرانس بین‌المللی در اندونیزیا روی اهمیت همبستگی با افغان‌ها و اهمیت آموزش زنان افغان به منظور دست‌یابی به صلح، ثبات و رفاه پایدار تأکید شد.

این کنفرانس بین‌المللی در مورد آموزش زنان افغان، دیروز به میزبانی مشترک اندونیزیا و قطر دایر شد و در آن نماینده‌گان ۲۰ کشور و سازمان به شمول امریکا، قطر، اندونیزیا و پاکستان اشتراک داشتند.

در اعلامیه پایانی این کنفرانس بر حدود ۱۰ نکته از جمله بر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، نقش زنان افغان در انکشاف، صلح و ثبات تأکید شده‌است.

در این کنفرانس هیچ نماینده‌ای از طالبان اشتراک نداشت.

طالبان پس از بازگشت دوباره به قدرت در اگست سال گذشته در افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از آموزش محروم ساخته و زنان افغان نیز اجازه کار در اکثر مؤسسات را ندارند.

ادارهٔ زنان سازمان ملل به روز شنبه اعلامیه یی را در مورد حق آموزش زنان منتشر می کند

تعدادی از زنان معترض در کابل

اداره زنان سازمان ملل متحد می گوید، اعضای جامعه مدنی می خواهند که به تمامی دختران در افغانستان اجازه رفتن به مکتب داده شود.

انتظار می رود این اداره، به روز شنبه (۱۰ دسمبر) در پایان کمپاین شانزده روز محو خشونت در برابر زنان، اعلامیه یی را نشر کند.

اداره امور زنان سازمان ملل متحد می گوید که در جریان کمپاین شانزده روزه، از همکارانش در جامعه مدنی پرسیده، که بگویند، در حال حاضر با زنان و دختران افغان چی واقع می شود؟

در پیام ویدیویی که از سوی این اداره به اشتراک گذاشته شده، آمده است که "بیش از نیمی از جمعیت افغانستان زنان است و بسته ماندن مکتب ها به روی آنان، به معنای ویرانی جامعه افغانستان است."

در پیام از جامعه جهانی خواسته شده که صدای زنان افغان را نادیده نگیرد.

طالبان با حاکمیت دو باره در افغانستان، محدودیت های زیادی را بر زنان و دختران وضع کرده اند که ممانعت از کار، آموزش و حتی بیرون شدن از خانه از مهم ترین این محدودیت هاست.

موسسه حمایت از کودکان: تعداد کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان افزایش یافته است

تصویر آرشیف: یکی از کودکان مبتلا به سوء تغذیه در ولایت هرات

موسسه حمایت از کودکان می گوید که شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان در مقایسه با سال گذشته، ۵۰ در صد افزایش یافته است.

عاشق الله مندوزی، سخنگوی این اداره نا وقت روز پنجشنبه (۸ دسمبر) به رادیو آزادی گفت که وضعیت مردم به ویژه کودکان در زمستان پیشرو در افغانستان نگران کننده است.

" بر اساس تحقیق تازه ای که دفتر حمایت از اطفال انجام داده ، تعداد اطفال مبتلا به سوء تغذیه نیز ۵۰ در صد افزایش یافته است."

بر اساس آمار رسمی اداره حمایت از کودکان، در حال حاضر شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان به حدود چهار میلیون تن می رسد.

شرافت زمان سخنگوی وزارت صحت عامه طالبان می گوید که شمار کودکان مبتلا با سوء تغذیه در افغانستان افزایش نیافته و آنها برای درمان این کودکان، ۸۰۰ مرکز صحی ایجاد کرده اند.

وزیر خارجه پاکستان به اهمیت آموزش دختران و زنان در افغانستان تاکید کرد

بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان

وزیر خارجه پاکستان به اهمیت آموزش زنان و دختران در افغانستان تاکید کرده است.

بلاول بوتو زرداری که در نشستی در اندونیزیا اشتراک کرده بود، به روز پنجشنبه (۸ دسمبر) گفت که آموزش حق هر شهروند است.

در نشست اندونیزیا از مقام های طالبان دعوت نشده بود اما به شمول پاکستان، مقام های برخی کشور ها در آن اشتراک کردند.

طالبان در نزدیک به ۱۶ ماه گذشته به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را نداده اند و در عین حال برخی محدودیت ها را بر کار و حتی بیرون شدن زنان از خانه وضع کرده اند.

یونیسف: کمک های بیشتری در سال ۲۰۲۳ در بخش آموزش در افغانستان صورت خواهد گرفت

تصویر آرشیف

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف )می گوید که در ۲۰ هزار صنف درسی ۶ صد هزار کودک افغان سرگرم آموزش اند.

یونسیف این مطلب را امروز پنجشنبه در تویتی بیان کرده است.

در این تویت گفته شده که این نهاد در سال۲۰۲۳ امکانات آموزشی را در سراسر افغانستان افزایش می دهد.

از زمانی بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در اواسط تابستان پار سال٬ دانش آموزان دختر بالاتر صنف ششم از رفتن به مکتب محروم شده اند.

یونیسف: کمپاین واکسین پولیو در ۱۹ دسمبر در ۲۵ ولایت افغانستان آغاز می‌شود

عکس از آرشیف

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید که کمپاین واکسین پولیو یا فلج کودکان پس از ۱۱ روز در افغانستان آغاز می‌شود.

کمال شاه مسئول بخش رسانه‌های یونیسف در افغانستان شام گذشته (۷ دسمبر) به رادیو آزادی گفت که در نظر است در این برنامه، حدود هفت میلیون کودک واکسین شوند:
"کمپاین واکسین پولیو از ۱۹ دسمبر آغاز می‌شود که در ۲۵ ولایت عملی خواهد شد. در این برنامه، واکسین بر حدود ۷ میلیون کودک تطبیق خواهد شد."

امسال در افغانستان از دو رویداد مثبت پولیو یا فلج کودکان گزارش داده شد، اما در پاکستان ۲۰ واقعه مثبت این بیماری ثبت شده که همه‌اش در ایالت خیبرپختونخوا بوده است.

در حال حاضر افغانستان و پاکستان تنها دو کشوری در جهان استند که پولیو در آنها محو نشده است.

پولیو بیماری ویروسی‌ای است که از یک شخص به شخص دیگر سرایت می‌کند. ویروس با آسیب رساندن به نخاع یا رشته مهم عصبی‌ای که در میان ستون فقرات جای دارد، سبب فلج بدن می‌شود.

یوناما از طالبان خواست که مجازات اعدام را لغو کنند

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ( یوناما) در واکنش به تطبیق حکم قصاص از سوی طالبان می‌گوید که سازمان ملل متحد شدیداً با مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است.

یوناما ناوقت دیروز چهارشنبه در توییترش نوشت که از اعدام یک مرد در ملاء عام در ولایت فراه خبر شده است و این نهاد از مقام‌های طالبان خواسته که برای لغو مجازات اعدام به گونه فوری دست به کار شوند.

نخستین قصاص علنی پس از بازگشت طالبان به قدرت، دیروز چهارشنبه (هفتم دسمبر) در ولایت فراه به اجرا گذاشته شد که با واکنش‌های تند همراه شده.

سازمان عفو بین‌الملل گفته که هرگونه اجرای حکم اعدام، تحطی از حق زندگی است و اجرای آن در محضر عام اهانت به کرامت انسانی است.

وزارت خارجه فرانسه هم در اعلامیه دیشب در این مورد گفت که مخالف به اجرا گذاشتن هرگونه حکم اعدام تحت هر شرایط است و خواهان محو آن می‌باشد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG