لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۸ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۴۳

واشنگتن تایمز: طالبان در یک چشم به‌هم زدن دوباره در افغانستان حاکم شدند


تعدادی از افراد گزمه طالبان در ولایت پنجشیر

روزنامۀ واشنگتن تایمز

  • روزنامۀ واشنگتن تایمز در مطلبی نوشته که جمهوریخواهان می خواهند از خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان به عنوان ابزار فشار در برابر دموکرات ها استفاده کنند.

این در حالی است که انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده در راه است.

در مطلب آمده که گروهی از اعضای جمهوریخواه در مجلس نمایند گان امریکا به تازگی به جوبایدن رئیس جمهور آن کشور گفته اند که اسناد در مورد خروج نیروها از افغانستان را برای بررسی های آینده محفوظ نگه دارد.

مایکل مککال نماینده تکزاس در مجلس نمایندگان امریکا هفته گذشته این موضوع را به انتونی بلنکن وزیر خارجه این کشور هم یادآوری کرد.

در مطلب واشنگتن تایمز آمده که قصر سفید به پرسش های این روزنامه در مورد در خواست مککال پاسخ نداده است.

اما در گذشته رئیس جمهور بایدن بارها از موضوع خروج نیروهای امریکایی از افغانستان دفاع کرده است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین جمهوری خواه امریکا آغازگر روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پنداشته می شود چونکه اداره تحت رهبری ترمپ توافق دوحه را با نمایندگان طالبان امضاء کرده بود.

روزنامۀ واشنگتن تایمز در اخیر مقاله می افزاید که طولانی ترین جنگ امریکا در سی ام اگست پارسال در افغانستان پایان یافت و در نتیجه طالبان در یک چشم به هم زدن دوباره حاکم شدند.

نشریه بزنس استندرد

  • نشریه بزنس استندرد به رکود ۲۰ در صدی اقتصاد افغانستان در سال ۲۰۲۱ به اساس گزارش تازه بانک جهانی تمرکز کرده است.

در این گزارش بانک جهانی آمده که، اقتصاد افغانستان خودش را با واقعیت های تازه عیار می کند، اما هنوز هم با چالش های جدی روبرو است.

ملیندا گود رئیس بخش افغانستان در بانک جهانی، چهارشنبه گذشته (۲۶ میزان) در پیامی به رادیو آزادی گفت که جدا شدن افغانستان از اقتصاد جهانی، موانع بزرگ را برای این کشور به میان آورده.

در بیش از چهارده ماه گذشته، سیستم بانکی افغانستان به شدت صدمه دیده، دارایی های دافغانستان بانک، بانک مرکزی تحت کنترل طالبان، منجمد شده و کمک های جهانی که اتکای اصلی اقتصاد افغانستان بود، به صورت سرسام آوری کاهش یافته است.

بزنس استندرد به نقل از رئیس بخش افغانستان در بانک جهانی نوشته که باید محدودیت های جنسیتی در افغانستان رفع شود، خدمات مالی بهبود یابد، از طریق سرمایه گذاری کسب و کار ایجاد شود و در نهایت محدودیت ها بر سکتور مالی رفع شود.

XS
SM
MD
LG