لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۸

برخی باشنده‌های کابل: توانانی خرید یک تن زغال سنگ به ۹ هزار را نداریم


با نزدیک شدن فصل زمستان و افزایش مشکلات اقتصادی مردم در افغانستان، حکومت طالبان بهای یک تن زغال سنگ دولتی را ۹ هزار افغانی تعیین کرده.که این تصمیم نگرانی مردم را بر انگیخته است.

شماری از باشندگان کابل در صحبت با رادیوآزادی از این تصمیم حکومت طالبان انتقاد کرده و می‌گویند، امسال اقتصاد شان خوب نیست و توان خرید زغال سنگ را با قیمت تعیین شده ندارند.

استاد جواد، کارمند متقاعد و باشندۀ شهر کابل به رادیو آزادی گفت از دو سال به این طرف حقوق تقاعد خود را دریافت نکرده است: "این که حکومت اعلام کرده یک تن زغال سنگ به ۹ هزار افغانی به خدا این برای ما مردم نادار بسیار مشکل است، توان خرید آنرا نداریم، گاز مایع و تیل که از خارج وارد می‌شود قیمت است، اما زغال سنگ از داخل کشور ماست، در حالی که هزاران تن روزانه به پاکستان صادر می‌شود باید به ما ارزان‌تر باشد."

سادات: اقتصاد مردم هم خراب است و توان خرید یک تن زغال به ۹ هزار افغانی را ندارد

میرجنید سادات، یکی دیگر از باشندگان کابل با انتقاد از نرخ تعیین شده برای زغال سنگ می‌گوید، در سال‌های پیش یک تن زغال سنگ را ارزان‌تر از نرخ فعلی برای زمستان خریداری می‌کرد:
"حکومت می‌داند که شرایط در افغانستان دشوار است و اقتصاد مردم هم خراب است و توان خرید یک تن زغال به ۹ هزار افغانی را ندارد، در سال‌های قبل من یک تن زغال سنگ را به مبلغ شش و نیم هزار افغانی خریداری کردیم، حالا که زغال از منابع داخلی خود ماست یک تن باید بین ۴ تا ۴هزار و پنجصد افغانی باشد."

این در حالیست که به تازگی وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان با نشر اعلامیه‌ای خبر داده است که در جلسۀ کمیته اختصاصی که روز شنبه به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون رئیس الوزرای حکومت طالبان برگزار شده بود، تصمیم گرفته شده که ۴۰۰ هزار تن زغال سنگ در ۴ زون شهر کابل جابه‌جا شود.

بر اساس این اعلامیه، هر تُن زغال سنگ ذخیره شده باید ۹ هزار افغانی به شهریان کابل به فروش برسد.

اعلامیه افزوده است که در این کمیتۀ اختصاصی در مورد کنترل قیمت گاز مایع و ذخیره‌سازی آن در هماهنگی با سکتور خصوصی افغانستان و شرکت دولتی نفت و گاز تحت کنترل طالبان تدابیر لازم گرفته شده است.

عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان در یک پیام ویدیویی که به رادیو آزادی فرستاده، در بارۀ نگرانی‌های مردم از بابت بلند رفتن بهای مواد سوخت از جمله زغال سنگ گفته است: "وزارت صنعت و تجارت به عموم هموطنان معزز اطمینان می‌دهد که با تمام توان تلاش می‌کند که جلو بلند رفتن قیمت‌ها را در هر شرایط گرفته و تشویش‌ها را برطرف نماید."

باشندگان کابل در حالی از بلند بودن بهای زغال سنگ انتقاد می‌کنند که به اساس گزارش‌ها، امسال صادرات زغال سنگ استخراج شده از معادن افغانستان به پاکستان افزایش یافته است.

هر چند انگشست انتقادها از افزایش صادرات زغال سنگ به پاکستان به سوی حکومت طالبان دراز است، اما حکومت طالبان گفته که صادرات زغال سنگ از سوی سکتور خصوصی صورت می‌گیرد.

شهباز شریف، صدراعظم پاکستان چند ماه قبل در نشست ویژۀ کابینه‌اش در بارۀ افزایش صادرات زغال سنگ افغانستان به پاکستان گفت که کشورش سالانه ۲.۲ میلیارد دالر در واردات زغال سنگ افغانستان صرفه جویی خواهد کرد.

چندی پیش عصمت برهان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم حکومت طالبان گفته بود که به اساس تحقیقات زمین شناسی آنان، بیش از هشتاد ذخیرۀ مختلف زغال سنگ در افغانستان وجود دارد که در حال حاضر تنها از ۱۷ ذخیرۀ آن استخراج صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG