لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۸ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۰۶

افغانستان

سازمان جهانی صحت: مبارزه با بیماری پولیو در افغانستان ادامه می‌یابد

شماری از کودکان که واکسین پولیو دریافت کرده اند.

سازمان جهانی صحت می‌گوید، تا هنگامی به تلاش‌ها برای مبارزه با پولیو در افغانستان ادامه خواهد داد که این بیماری به صورت کامل نابود شود.

بخش افغانستان سازمان جهانی صحت دیروز چهارشنبه (۱۱ عقرب) در یک تویت گفت که با نابود شدن پولیو یا فلج کودکان در افغانستان، آنها یک گام دیگر به ناپدید شدن این بیماری نزدیکتر می‌شوند.

در حال حاضر علاوه بر افغانستان بیماری پولیو تنها در پاکستان وجود دارد.

امسال دو مورد فلج کودکان در افغانستان ثبت شده و اینسو آمار مثبت این بیماری در پاکستان به ۲۰ مورد می‌رسد.

داکتران و متخصصان، یگانه راه جلوگیری از بیماری پولیو را تطبیق واکسین بر کودکان خرد سال می‌دانند. در نتیجه کمپاین واکسین پولیو، همه ساله میلیون‌ها کودک در افغانستان از احتمال مبتلا شدن به این بیماری نجات می‌یابند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

در کنفرانس بین‌المللی در اندونیزیا روی اهمیت آموزش زنان افغان تأکید شد

نمایی از گوشه‌ی از شهر جاکارتا پایتخت اندونیزیا

در کنفرانس بین‌المللی در اندونیزیا روی اهمیت همبستگی با افغان‌ها و اهمیت آموزش زنان افغان به منظور دست‌یابی به صلح، ثبات و رفاه پایدار تأکید شد.

این کنفرانس بین‌المللی در مورد آموزش زنان افغان، دیروز به میزبانی مشترک اندونیزیا و قطر دایر شد و در آن نماینده‌گان ۲۰ کشور و سازمان به شمول امریکا، قطر، اندونیزیا و پاکستان اشتراک داشتند.

در اعلامیه پایانی این کنفرانس بر حدود ۱۰ نکته از جمله بر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، نقش زنان افغان در انکشاف، صلح و ثبات تأکید شده‌است.

در این کنفرانس هیچ نماینده‌ای از طالبان اشتراک نداشت.

طالبان پس از بازگشت دوباره به قدرت در اگست سال گذشته در افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از آموزش محروم ساخته و زنان افغان نیز اجازه کار در اکثر مؤسسات را ندارند.

ادارهٔ زنان سازمان ملل به روز شنبه اعلامیه یی را در مورد حق آموزش زنان منتشر می کند

تعدادی از زنان معترض در کابل

اداره زنان سازمان ملل متحد می گوید، اعضای جامعه مدنی می خواهند که به تمامی دختران در افغانستان اجازه رفتن به مکتب داده شود.

انتظار می رود این اداره، به روز شنبه (۱۰ دسمبر) در پایان کمپاین شانزده روز محو خشونت در برابر زنان، اعلامیه یی را نشر کند.

اداره امور زنان سازمان ملل متحد می گوید که در جریان کمپاین شانزده روزه، از همکارانش در جامعه مدنی پرسیده، که بگویند، در حال حاضر با زنان و دختران افغان چی واقع می شود؟

در پیام ویدیویی که از سوی این اداره به اشتراک گذاشته شده، آمده است که "بیش از نیمی از جمعیت افغانستان زنان است و بسته ماندن مکتب ها به روی آنان، به معنای ویرانی جامعه افغانستان است."

در پیام از جامعه جهانی خواسته شده که صدای زنان افغان را نادیده نگیرد.

طالبان با حاکمیت دو باره در افغانستان، محدودیت های زیادی را بر زنان و دختران وضع کرده اند که ممانعت از کار، آموزش و حتی بیرون شدن از خانه از مهم ترین این محدودیت هاست.

موسسه حمایت از کودکان: تعداد کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان افزایش یافته است

تصویر آرشیف: یکی از کودکان مبتلا به سوء تغذیه در ولایت هرات

موسسه حمایت از کودکان می گوید که شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان در مقایسه با سال گذشته، ۵۰ در صد افزایش یافته است.

عاشق الله مندوزی، سخنگوی این اداره نا وقت روز پنجشنبه (۸ دسمبر) به رادیو آزادی گفت که وضعیت مردم به ویژه کودکان در زمستان پیشرو در افغانستان نگران کننده است.

" بر اساس تحقیق تازه ای که دفتر حمایت از اطفال انجام داده ، تعداد اطفال مبتلا به سوء تغذیه نیز ۵۰ در صد افزایش یافته است."

بر اساس آمار رسمی اداره حمایت از کودکان، در حال حاضر شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان به حدود چهار میلیون تن می رسد.

شرافت زمان سخنگوی وزارت صحت عامه طالبان می گوید که شمار کودکان مبتلا با سوء تغذیه در افغانستان افزایش نیافته و آنها برای درمان این کودکان، ۸۰۰ مرکز صحی ایجاد کرده اند.

وزیر خارجه پاکستان به اهمیت آموزش دختران و زنان در افغانستان تاکید کرد

بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان

وزیر خارجه پاکستان به اهمیت آموزش زنان و دختران در افغانستان تاکید کرده است.

بلاول بوتو زرداری که در نشستی در اندونیزیا اشتراک کرده بود، به روز پنجشنبه (۸ دسمبر) گفت که آموزش حق هر شهروند است.

در نشست اندونیزیا از مقام های طالبان دعوت نشده بود اما به شمول پاکستان، مقام های برخی کشور ها در آن اشتراک کردند.

طالبان در نزدیک به ۱۶ ماه گذشته به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را نداده اند و در عین حال برخی محدودیت ها را بر کار و حتی بیرون شدن زنان از خانه وضع کرده اند.

یونیسف: کمک های بیشتری در سال ۲۰۲۳ در بخش آموزش در افغانستان صورت خواهد گرفت

تصویر آرشیف

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف )می گوید که در ۲۰ هزار صنف درسی ۶ صد هزار کودک افغان سرگرم آموزش اند.

یونسیف این مطلب را امروز پنجشنبه در تویتی بیان کرده است.

در این تویت گفته شده که این نهاد در سال۲۰۲۳ امکانات آموزشی را در سراسر افغانستان افزایش می دهد.

از زمانی بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در اواسط تابستان پار سال٬ دانش آموزان دختر بالاتر صنف ششم از رفتن به مکتب محروم شده اند.

یونیسف: کمپاین واکسین پولیو در ۱۹ دسمبر در ۲۵ ولایت افغانستان آغاز می‌شود

عکس از آرشیف

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید که کمپاین واکسین پولیو یا فلج کودکان پس از ۱۱ روز در افغانستان آغاز می‌شود.

کمال شاه مسئول بخش رسانه‌های یونیسف در افغانستان شام گذشته (۷ دسمبر) به رادیو آزادی گفت که در نظر است در این برنامه، حدود هفت میلیون کودک واکسین شوند:
"کمپاین واکسین پولیو از ۱۹ دسمبر آغاز می‌شود که در ۲۵ ولایت عملی خواهد شد. در این برنامه، واکسین بر حدود ۷ میلیون کودک تطبیق خواهد شد."

امسال در افغانستان از دو رویداد مثبت پولیو یا فلج کودکان گزارش داده شد، اما در پاکستان ۲۰ واقعه مثبت این بیماری ثبت شده که همه‌اش در ایالت خیبرپختونخوا بوده است.

در حال حاضر افغانستان و پاکستان تنها دو کشوری در جهان استند که پولیو در آنها محو نشده است.

پولیو بیماری ویروسی‌ای است که از یک شخص به شخص دیگر سرایت می‌کند. ویروس با آسیب رساندن به نخاع یا رشته مهم عصبی‌ای که در میان ستون فقرات جای دارد، سبب فلج بدن می‌شود.

یوناما از طالبان خواست که مجازات اعدام را لغو کنند

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ( یوناما) در واکنش به تطبیق حکم قصاص از سوی طالبان می‌گوید که سازمان ملل متحد شدیداً با مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است.

یوناما ناوقت دیروز چهارشنبه در توییترش نوشت که از اعدام یک مرد در ملاء عام در ولایت فراه خبر شده است و این نهاد از مقام‌های طالبان خواسته که برای لغو مجازات اعدام به گونه فوری دست به کار شوند.

نخستین قصاص علنی پس از بازگشت طالبان به قدرت، دیروز چهارشنبه (هفتم دسمبر) در ولایت فراه به اجرا گذاشته شد که با واکنش‌های تند همراه شده.

سازمان عفو بین‌الملل گفته که هرگونه اجرای حکم اعدام، تحطی از حق زندگی است و اجرای آن در محضر عام اهانت به کرامت انسانی است.

وزارت خارجه فرانسه هم در اعلامیه دیشب در این مورد گفت که مخالف به اجرا گذاشتن هرگونه حکم اعدام تحت هر شرایط است و خواهان محو آن می‌باشد.

وست: مشروعیت طالبان وابسته به طرز برخورد آنان با زنان و دختران در افغانستان است

توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان

توماس وست نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان می‌گوید که مشروعیت طالبان وابسته به طرز برخورد آنان با زنان و دختران در افغانستان است.

آقای وست ناوقت دیروز چهارشنبه در رشته تویت های گفته که ثبات اقتصادی و اجتماعی و مشروعیت داخلی و بین‌المللی طالبان به گونه گسترده با طرز برخورد آنها با مادران و دختران افغانستان وابسته است.

او افزوده که با استفاده از فرصت در مورد وضعیت به گفته او رو به وخامت حقوق بشر به ویژه زنان و دختران افغان، با هیئت طالبان در ابوظبی گفتگو کرده است.

ملا یعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان با آقای وست در ابوظبی دیدار کرده.

حکومت طالبان می‌گوید که ملا یعقوب در این دیدار به نماینده ویژه امریکا برای افغانستان اطمینان داده که از خاک این کشور علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

جامعه جهانی به رسمیت شناختن حکومت طالبان را به برخی موارد از جمله رعایت حقوق بشری به ویژه حقوق زنان و دختران افغان مشروط دانسته است.

طالبان فردی را در فراه قصاص کردند

شماری از طالبان مسلح

حکومت طالبان تطبیق قصاص در ولایت فراه را تأیید کرد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان با نشر اعلامیۀ در صفحه تویترش گفته که حکم قصاص بر یک قاتل امروز (۱۶ قوس) در محضر عام تطبیق شد.

در اعلامیه گفته شده که فردی که قصاص بالایش تطبیق شد، باشنده ولسوالی انجیل ولایت هرات بود که پنج سال پیش فردی را با ضرب چاقو کشته، موترسایکل و تیلیفون او را گرفته بود.

اعلامیه حکومت طالبان گفته که این فرد به جرمش اعتراف کرده، اما گفته نشده که این اعتراف تحت کدام شرایط گرفته شده‌است.

این نخستین مورد قصاص پس از برگشت طالبان به قدرت در تابستان پارسال است.

پیش از این حکومت طالبان شماری از زنان و مردان را در کابل، تخار، لوگر به اتهام جرایم مختلف شلاق زده اند.

اما طالبان در دوره نخست حکومت‌شان در دهه ۱۹۹۰ قصاص را در ملأ عام تطبیق می‌کردند.

پتریشیا گاسمن معاون بخش آسیا در دیدبان جهانی حقوق بشر به تازگی به رادیو آزادی گفت که اگر طالبان اقدام‌های به گفته او مملو از بربریت و ظالمانه را از سر گیرند، سزاوار نکوهش بین‌المللی خواهند بود.

ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان چندی پیش از همه قاضی‌ها در افغانستان خواست تا حدود و قصاص را بر مجرمان عملی سازند.

وزارت مالیه در تلاش است تا قیمت پیاز و بادنجان رومی را در بازار ها کاهش بدهد

یکی از ترکاری فروشی های کابل

وزارت مالیه حکومت طالبان اعلام کرده که تلاش های عملی را برای کاهش قیمت پیاز و بادنجان رومی در بازارها، آغاز کرده است.

آژانس خبری باختر در کنترل طالبان به نقل از وزارت مالیه حکومت طالبان گفته که تعرفه های گمرکی پیاز و بادنجان رومی وارداتی را از ۲۰ درصد به ۵ درصد کاهش داده و این دستورالعمل از روز سه شنبه ۶ دسمبر در همۀ گمرکات افغانستان تطبیق شده است.

شماری از شهروندان کابل اخیراً به رادیو آزادی گفته اند که قیمت یک چهارک پیاز و بادنجان رومی به ۱۰۰ افغانی افزایش یافته است.

دلیل اصلی افزایش قیمت پیاز و بادنجان رومی صادرات آن خوانده شده که روزانه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ کانتینر به پاکستان، می رود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG