لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۴

میلیاردها بانکنوت جدید افغانی به کابل رسیده است


ورود بانکنوت‌های جدید افغانی به کابل

دافغانستان بانک تحت کنترل حکومت طالبان می‌گوید، پس از آنکه ایالات متحده امریکا راه‌ها برای انتقال پول از طریق سیستم‌های جهانی بانکی را هموار کرد، میلیارد‌ها بانکنوت جدید افغانی از پولند به کابل رسیده است.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که چاپ و انتقال بانکنوت‌های جدید، نشان دهنده تغییر در برابر دافغانستان بانک است زیرا به دنبال حاکمیت دوباره طالبان، ارتباط این بانک با سیستم مالی جهانی قطع شده بود و تحریم‌های هم بر شماری از مقام‌های طالبان وضع شد.

دافغانستان بانک قرارداد چاپ بانکنوت‌ها را با یک شرکت پولندی امضا کرده بود اما تا ماه جولای امسال نتوانسته بود تا مصرف چاپ پول را بپردازد.

آذرخش حافظی از آگاهان ارشد اقتصادی، به این باور است که با عرضه پول جدید، طالبان خواهند توانست تا خدمات به ارزش ده‌ها میلیون دالر را به مردم عرضه کنند: "اگر از این پول با شفافیت استفاده شود، می‌تواند به حکومت هم یک امکان را فراهم کند که در حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون دالر و یا معادل آن نفع می‌رساند تا آنها در بودجه عادی و انکشافی برای مردم خدمات را فراهم کنند."

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که اگر تا یک سال دیگر بانکنوت‌های افغانی چاپ و منتقل نمی‌شد، بخش بزرگی از بانکنوت‌های مندرس شده، قابلیت استفاده را نداشت.

خبرگزاری اظهارات یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا را نقل کرده که گفته است، بازار افغانستان متکی به پول نقد است و با چاپ بانکنوت‌های جدید، بانک مرکزی افغانستان این توانایی را می‌یابد که بانکنوت‌های مندرس شده را با جدید مبادله کند و به این ترتیب خرید مواد غذایی و سایر نیازمندی‌ها توسط افغان‌ها آسانتر شود.

شاه محرابی یک عضو بانک مرکزی افغانستان گفته است، بانکنوت‌های جدید روز سه‌شنبه به کابل رسید و بر اساس قرارداد، ده میلیارد افغانی است.

به گفتۀ محرابی، قرارداد بعدی با یک شرکت فرانسه‌یی امضا خواهد شد که ارزش آن بانکنوت‌ها هم تا ده میلیارد افغانی می‌رسد.

در شورای عالی بانک مرکزی افغانستان، دو تن از طالبان هم شامل اند.

حکومت طالبان می‌گوید، بانک مرکزی افغانستان، مستقل است اما ایالات متحده امریکا به موجودیت طالبان در کرسی‌های ارشد این بانک اعتراض دارد.

XS
SM
MD
LG