لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۹

روزنامه خلیج تایمز: پارک‌های تفریحی به روی زنان در افغانستان مسدود شده است


تصویر آرشیف: یکی از پارک های تفریحی شهر کابل که طالبان رفتن زنان و دختران را در آن ممنون کرده اند

روزنامه خلیج تایمز

  • روزنامه خلیج تایمز چاپ امارات متحده عربی در شماره تازه خود گزارش خبرگزاری فرانسه در مورد ممنوعیت زنان از رفتن به پارک ها و محلات تفریحی در افغانستان به نشر رسانده است.


این روزنامه از پارک تفریحی ځاځي یاد کرده است که در گوشه یی از شهر کابل در یک ساحه بلند قرار دارد که از آن جا میتوان منظره شهر کابل را به وضاحت مشاهده کرد.

به نوشته روزنامه٬ همه چیز در این پارک پر از ازدحام ناگهان در این هفته متوقف شد٬ زیرا این پارک نیز مانند سایر محلات تفریحی٬ تحت تاثیر وضع محدودیت ها از سوی طالبان قرار گرفت.

در گزارش روزنامه خلیج تایمز آمده است که یک هفته قبل از وضع محدودیت ها٬ این پارک ازدحام زیادی داشت و زنان و اطفال با سایر اعضای خانواده های خود به خصوص در روز های جمعه که رخصتی عمومی است٬ به این پارک می آمدند.
اما بر اساس گزارش ها٬ به روز چهارشنبه این پارک صرف میزبان تعداد معدودی از افراد بود.


نشریهٔ بزنس انسایدر

  • نشریهٔ بزنس انسایدر مقاله یی را زیر عنوان « جنگی که اتحاد شوروی را سقوط داد٬ حالا جنگ اوکراین روسیه را به سوی یک آینده نا روشن میبرد» به نشر رسانده و در آن وجوه مشترک جنگ شوروی در افغانستان و جنگ کنونی روسیه در اوکراین را به بررسی گرفته است.


نشریه به ادامه گفته است: جنگ اتحاد شوروی در افغانستان و جنگ کنونی روسیه در اوکراین با داشتن پلان تخریبی٬ مشترکات واضیح با همدیگر دارند.

به عقیدهٔ نویسنده٬ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که در زمان اشغال افغانستان توسط شوروی ٬ یکی از مامورین استخباراتی ک جی بی در جمهوری دیموکراتیک آلمان بود٬ همان حسن نفرت را به میان آورده است که در زمان جنگ افغانستان در بین سربازان روسی به میان آمده بود.

به باور این نشریه٬ نقش افغانستان در سقوط اتحاد شوروی و عواقب بعدی آن نشان می دهد که چگونه جنگ اوکراین می تواند تغییرات سیستماتیک را در روسیه سرعت ببخشد. و به عقیده مقاله نویس٬ این روند چرخ انتقام گیری از نظام را که پوتین در چنگال خود گرفته است٬ نیز تقویت می کند.

XS
SM
MD
LG