لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۵ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۱۶

افغانستان

یک هیئت سازمان همکاری اسلامی در کابل سرگرم دیدار با حکومت طالبان است

تصویر آرشیف: بیرق های کشور های عضو سازمان همکاری اسلامی

سازمان همکاری اسلامی می گوید یک هیئت بلند رتبۀ این سازمان درکابل است و دربارۀ مسائل مهم سیاسی ، حقوقی وبشری با حکومت طالبان گفتگو میکند.

سازمان همکاری اسلامی در تویت نا وقت روز شنبه خود گفت فرستادۀ خاص این سازمان طارق علی بخیت با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان و عبدالحکیم شرعی سرپرست وزارت عدلیه ملاقات کرده است.

خبر می افزاید که بحث های مفصلی دربارۀ مسائل سیاسی ، بشری ، اقتصادی وحقوقی طوریکه در اولویت قطعنامه وزیران خارجه این سازمان قرار داشت٬ صورت گرفته است.

طارق علی بخیت به روز شنبه با حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان نیز ملاقات کرد.

آقای کرزی درصفحۀ فیسبوک خود نوشت که آموزش اساس انکشاف و ترقی جامعۀ بشری است وخواستارکمک سازمان همکاری اسلامی در این بخش با افغانستان شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

حکومت هالند برای بازمانده گان قربانیان یک رویداد در ارزگان غرامت می پردازد

بیرق هالند

حکومت هالند می گوید، در برابر آن تصمیم محکمه که اردوی اینکشور را به کشتن ۲۰ تن از غیر نظامیان در افغانستان متهم کرده بود، استیناف طلب نخواهد شد.

یک محکمه محلی در هاگ، در ماه نومبر سال گذشته از حکومت هالند خواسته بود به بازمانده های قربانیان، غرامت بپردازد.

وزارت دفاع هالند گفته که نیرو های اینکشور در سال ۲۰۰۷ هنگامی در یک روستا در ولسوالی چورۀ ولایت اورزگان بمباران کردند که طالبان می خواستند از آنجا، هلیکوپتر های نیرو های هالندی را هدف قرار دهند.

کایسا اولونگرین وزیر دفاع هالند روز جمعه (۳ فبروری) در یک نامه به اعضای پارلمان کشورش گفت که از این رویداد ۱۵ سال سپری شده و اکنون برای وضاحت اسناد و مدارک زیاد در دست نیست.

بناء او افزوده که استیناف طلب نخواهند شد اما برای زیان ها غرامت خواهند پرداخت.

چندین نهاد حقوق بشر خواهان رهایی استاد اسماعیل مشعل شده اند

استاد اسماعیل مشعل در حمایت از زنان و دختران دانش آموز در کابل به آنان کتاب های رایگان توزیع می کرد

چندین نهاد مدافع حقوق بشر، بازداشت اسماعیل مشعل استاد پوهنتون در کابل را نکوهش کرده و خواهان رهایی وی شده اند.

سحر فطرت پژوهشگر بخش افغانستان در دیدبان حقوق بشر، ناوقت روز جمعه (۳ فبروری) به رادیو آزادی گفت که سرکوب اعتراض های مدنی در افغانستان در یک و نیم سال گذشته از سوی طالبان به شدت ادامه داشته.

" طالبان با بازداشت اسماعیل دانش استاد دانشگاه که به خاطر حق تحصیل زنان اعتراض مدنی کرد، نشان دادند که آنها هر حرکتی، هر جنبشی و هر فکر و ایده ای را که برخلاف قوانین و رفتار های زن ستیزانه شان باشد، سرکوب می کنند."

همزمان با این سازمان عفو بین الملل نیز در تویتی گفته که بازداشت اسماعیل مشعل را که به اعتراض مدنی پس از محدودیت بیشتر طالبان بر آموزش زنان ادامه داده بود، نکوهش می کند.

یک مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، اسماعیل مشعل را به آنچه "فعالیت تحریک آمیز دربرابر نظام " می داند، متهم کرده.

آقای مشعل روز پنجشنبه (۲ فبروری) از سوی نیرو های امنیتی طالبان در کابل بازداشت شد.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل: به حمایت از کودکان و مادران افغانستان ادامه میدهیم

تصویر آرشیف: توزیع کمک های یونیسف در ولایت خوست

نماینده جدید صندوق کودکان سازمان ملل متحد "یونیسف" در افغانستان می گوید که به حمایت از مردم به ویژه کودکان و مادران در اینکشور ادامه می دهد.

فران ایکویزا Fran Equiza که به روز جمعه (۳ فبروری) ماموریتش را در افغانستان آغاز کرد، در تویتی گفت که افغانستان با یکی از بزرگترین بحران های بشری جهان روبرو است بناء ماموریت آنها خیلی مهم است.

آقای ایکویزا افزوده که گروه های خسته گی ناپذیر یونیسف، به کار ادامه خواهند داد تا کودکان، مادران و مردم را در افغانستان تحت پوشش برنامه های مدد رسانی قرار دهند.

با وضع محدودیت طالبان بر کار زنان در موسسه های غیر دولتی، نگرانی از بد تر شدن بحران بشری در افغانستان افزایش یافته زیرا اداره هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد تخمین می کند که در سال ۲۰۲۳، تا بیش از ۲۸ میلیون تن در اینکشور به کمک های غذایی و بشری نیازمند خواهند بود.

ریچارد بنت خواهان رهایی فوری و بدون قید و شرط استاد اسماعیل مشعل شد

اسماعیل مشعل پیش از این که توسط طالبان بازداشت شود برای مردم کتاب های رایگان توزیع می کرد

ریچارد بنت گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان خواستار رهایی فوری و بدون قید و شرط اسماعیل مشعل استاد پوهنتون از بند طالبان شد.

آقای بنت در توییتر امروز نوشت که سرکوب فعالیت های مدنی مسالمت آمیز غیرقابل قبول و مغایر تعهدات افغانستان است.

پیش از این یک مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان ، اسماعیل مشعل را به آنچه "فعالیت تحریک آمیز دربرابر نظام " میداند متهم کرد.

آقای مشعل که در یک حرکت نمادین به حمایت از حق تحصیل دختران، ده ها جلد کتاب را به مردم رایگان هدیه میداد، روز پنجشنبه از سوی نیروهای امنیتی طالبان در کابل بازداشت شد.

عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان اواخر روز پنجشنبه در توییتر نوشت که اسماعیل مشعل «خیلی با مهارت اقدامات تحریک کننده برضد نظام را انجام میداد".

اما برخی از فعالان افغان دستگیری اسماعیل مشعل را ادامۀ تلاش های طالبان برای سرکوب آزادی بیان و ساکت کردن منتقدین حکومت طالبان می دانند.

وزارت خارجه پاکستان خواهان «همکاری مخلصانه» حکومت طالبان در مبارزه با تروریزم شد

تصویر آرشیف: اسلام آباد ٬ پاکستان

وزارت امور خارجه پاکستان گفته که از حکومت طالبان در مبارزه با تروریزم انتظار همکاری مخلصانه دارد.

ممتاز زهرا بلوچ سخنگوی وزارت امور خارجۀ پاکستان به روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در اسلام آباد در پاسخ به پرسشی گفت که پاکستان امیدوار است حکومت طالبان به وعده های که در مورد مبارزه با تروریزم با جهانیان سپرده، عمل کند.

او، این سخنان را یک روز پس از آن بیان کرد که امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان، ادعاهایی مبنی بر استفاده از خاک افغانستان در حمله بر مسجدی در شهر پشاور را نادرست خواند.

خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان روز سه شنبه در مجلس ملی این کشور گفت که طالبان در توافقنامه دوحه با ایالات متحده در ۲۹ ماه فبروری سال ۲۰۲۰ قول داده اند که اجازه نخواهند داد که افغانستان علیه سایر کشورها استفاده شود، اما او ادعا کرد که در حملۀ روز دوشنبه در پشاور از خاک افغانستان استفاده شده است.

حکومت طالبان اسماعیل مشعل را به "فعالیت ضد نظام و تحریک‌آمیز" متهم کرد

اسماعیل مشعل استاد پوهنتون

حکومت طالبان، اسماعیل مشعل استاد پوهنتون را به آن‌چه "فعالیت ضد نظام و تحریک‌آمیز" می‌داند متهم کرده‌است.

آقای مشعل که در یک حرکت نمادین به حمایت از حق تحصیل دختران، ده‌ها جلد کتاب را به مردم رایگان هدیه می‌داد، دیروز از سوی نیروهای امنیتی طالبان در کابل بازداشت شد.

عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان اواخر دیروز در تویتر خود نوشته که استاد مشعل «خیلی با مهارت اقدامات تحریک کننده بر ضد نظام را انجام می‌داد".

او نوشته است که استاد مشعل جمعی از خبرنگاران را به دور خود جمع کرده و در سرک عمومی ازدحام ایجاد کرده بود.

رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در این تویت تأیید کرده که استاد مشعل را نیروهای امنیتی طالبان با خود برده و در حبس نگهداشته اند.

استاد مشعل که مدتی پیش در یک حرکت مدنی پس از بستن دروازه‌های پوهنتون به روی دختران و زنان، مدارک تحصیلی خود را در یک برنامه تلویزیونی خصوصی به نمایش گذاشت، دیروز هنگام توزیع رایگان کتاب بازداشت شد.

در بودیجه سال ۲۰۲۳ هند دوصد ملیون دالر را به افغانستان اختصاص داده است

تصویر آرشیف: هند در سال های گذشته صد ها هزار تن گندم را نیز از طریق پاکستان به افغانستان ارسال کرده است

هند به بودجه سال ۲۰۲۳ افغانستان ۲۰۰ میلیون روپیه هندی را اختصاص داده است.

طالبان از این اقدام هند استقبال کردند.

سهیل شاهین، رئیس دفتر قطر طالبان به روز پنجشنبه به رسانه های هندی گفت که آنها از این کمک هند قدردانی می کنند.

نیرمالا سیتارامان وزیر مالیه هند روز چهارشنبه در دهلی نو گفت که این پول برای توسعه افغانستان در نظر گرفته شده است.

هند پارسال هم تخصص مشابهی را برای انکشاف افغانستان کمک کرده بود.

یازده هزار کودکان دارای بیماری سوراخ قلب در افغانستان ثبت شده اند

تصویر آرشیف: شماری از اطفال بیمار در یک شفاخانه در کابل

جمعیت هلال احمر افغانستان (سره میاشت) می گوید که ۱۱ هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب را ثبت کرده و در تلاش است تا این بیماران را در داخل یا خارج از کشور درمان کند.

این اداره می گوید، که روند تداوی این کودکان که یک سال متوقف بود،ازپنج ماه پیش از سرگرفته شده است.

عرفان الله شرفزوی، سخنگوی اداره هلال احمر(سره میاشت) شام پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که در ۵ ماه گذشته ۶۱۰ تن در۶ شفاخانه شهر کابل تداوی شدند و ۱۸۴ تن آنها بعدی تداوی دو باره به خانه برگشته اند.

«بدون تعدادی که به شفاخانه ها برای تداوی فرستاده شده اند، یازده هزار بیمار دیگرثبت نام سرمیاشت شده اند که ما تلاش می کنم، زمینه تداوی را برای آنها در داخل و خارج از کشور فراهم کنیم .»

شرفزوی می گوید، که از سال ۲۰۰۸ میلادی به این سو، ۱۳هزار کودک مبتلا به نارسایی قلبی در داخل و خارج از کشور درمان شده اند.

امر الله صالح اسلام آباد را به سوء استفاده از وضعیت در افغانستان متهم کرد

امر الله صالح

امرالله صالح، سابق معاون اول رئیس جمهور افغانستان در واکنش به اظهارات نماینده دایمی پاکستان در سازمان ملل متحد اسلام آباد را متهم کرد که از وضعیت افغانستان به بدترین شکل ممکن استفاده کرده است.

وی اسلام آباد را متهم کرد که و مدارس شبانه روزی تحت حمایت (آی اس آی) را با اکثریت پسران پشتون پر کرده است.

او این مطلب را به روز پنجشنبه در رشته تویت های خود نوشته است.

پیش از این، منیر اکرم، سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نیویورک گفت که مخالفت طالبان با آموزش و تحصیل زنان به فرهنگ پشتون ها مربوط می شود.

این اظهارات منیر اکرم با واکنش شدید برخی از سیاستمداران افغانستان و پاکستانی مواجه شده و کمیته روابط خارجی اسامبلی ملی پاکستان نیز منیر اکرم را برای وضاحب موضوع به این کمیته فراخوانده است.

سیگار: ایالات متحده ۸ ملیارد دالر را در بیشتر از یک سال گذشته به افغانستان اختصاص داده

لوگوی اداره سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار )

سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان یا ( سیگار)، می گوید که پس از به قدرت رسیدن طالبان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ ، ایالات متحده امریکا در ارتباط به افغانستان ۸ میلیارد دالر فراهم کرده که بیشتر آن به شهروندان و مهاجران افغان اختصاص یافته است.

سیگار این مطلب را در گزارش سه ماهه اش به کانگرس امریکا بیان کرده است.

این گزارش به روز پنجشنبه منتشر شد.

در گزارش آمده که این مبلغ شامل سه و نیم میلیارد دالر پول بانک مرکزی افغانستان هم است که ایالات متحده آن را به یک صندوق تازه ایجاد شده برای افغانستان در سوئیس انتقال داده است.

بر اساس گزارش سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان، ایالات متحده در این دوره بیش از ۲ میلیارد دالر عمدتاً برای امور بشردوستانه به افغانستان کمک کرده است.

سرمفتش خاص امریکا در گزارش خود از اعضای کنگرس خواسته تا کمک های بشردوستانه به افغانستان را به گونه ای ارائه کند که به دست طالبان نیفتد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG