لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۰

برخی فعالان مدنی ننگرهار خواستار رهایی ظاهر عمار شدند


یکی از اعضای خانوادۀ عمار: او زمانی بازداشت شد که لت و کوب دانشجویان دختر پوهنتون بدخشان از سوی طالبان را محکوم کرده بود.

اعضای خانوادۀ ظاهر عمار ادعا می‌کنند که وی به تاریخ ۳۱ اکتوبر از سوی طالبان در ننگرهار بازداشت شده و سه روز بعد به ضمانت بزرگان قومی آزاد شده بود، اما به گفتۀ آنان، فردای روزی که آزاد شد دوباره از سوی طالبان جلب شد.

به گفتۀ آنان، امروز یکشنبه دهمین روز است که به خانواده‌اش در بارۀ وی هیچ معلوماتی داده نمی‌شود.

یکی از اعضای خانوادۀ عمار که نمی‌خواهد در این گزارش از او نام گرفته شود به رادیو آزادی می‌گوید، وی زمانی بازداشت شد که لت و کوب دانشجویان دختر پوهنتون بدخشان از سوی طالبان را محکوم کرده بود.

راحت گل: بازداشت این‌گونه جوانان، آزار و اذیت و شکنجه کردن آنان دل مردم جامعه را می‌شکند

این عضو خانواده ظاهر عمار و شماری از فعالان مدنی و فرهنگی از حکومت طالبان می‌خواهند وی را آزاد کند.

دانشجویان دختر پوهنتون بدخشان که به تاریخ ۸ عقرب در اعتراض به ممنوعیت ورودشان به این پوهنتون اعتراض کرده بودند، به رادیو آزادی گفته بودند که، از سوی افراد طالبان مورد خشونت فزیکی قرار گرفتند.

دانشجویان دختر پوهنتون بدخشان: از سوی افراد طالبان لت و کوب شدیم
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

راحت گل زیارمل، نویسنده و فعال مدنی می‌گوید، بازداشت جوانان بخاطر انتقادهای سالم‌شان، روحیۀ آنان را تضعیف می‌کند: "بازداشت این‌گونه جوانان، آزار و اذیت و شکنجه کردن آنان دل مردم جامعه را می‌شکند، عمار را هر کس که بازداشت کرده ما آرزو داریم که این آدم بی‌آزار، معتدل و انسان نرم خوی است او را دیگر آزار ندهند."

رضوان الله شپون، نویسنده و فعال مدنی هم می‌گوید، بازداشت جوانان به خاطر انتقادها، به آنان این پیام را می‌رساند که حرف‌شان شنیده نمی‌شود: "این کار به جوانان پیام ناامیدی می‌دهد و این پیام را می‌رساند که جوانان وطن را ترک کنند و به جای بروند که صدای شان شنیده شود و به گپ‌شان ارزش داده شود، من بسیار ناراحت هستم که این حالت را می‌بینم خواهش من این است هر چه زودتر که ممکن است آقای عمار با خانواده و اطفالش یکجا شود."

ادارۀ استخبارات حکومت طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در مورد بازداشت ظاهر عمار پاسخ نداد.

ظاهر عمار مترجم و نویسنده که در حکومت جمهوری پیشین به عنوان سخنگوی ریاست برشنای ننگرهار گماشته شده بود، در حکومت طالبان هم تا روز بازداشت به وظیفه‌اش ادامه داد.

ظاهر عمار در حالی بازداشت شده که ادعا می‌شود طالبان ظریفه یعقوبی و فرحت پوپلزی، دو تن از زنان فعال را هم بازداشت کردند.

با وجود خواست سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای جهانی حقوق بشری، طالبان تا هنوز هم این زنان فعال را که هر از گاهی در اعتراض‌ها شرکت می‌کردند، رها نکرده اند.

هرچند که سخنگویان طالبان همیشه می‌گویند حقوق بشری افغانان تامین است و با فعالیت‌های سیاسی، مدنی و رسانه‌ای مخالفت نمی‌کنند، اما تاکنون ادعاهای زیادی مطرح شده که طالبان فعالان سیاسی، مدنی، خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را بازداشت و زندانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG