لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۱۳

دیلی صباح: ترکیه بیش از صد هزار مهاجر افغان را رد مرز کرده است


آرشیف - یک پسر افغان که از ترکیه رد مرز شده است

دیلی صباح روزنامه چاپ ترکیه در مقاله‌ای می نویسد که انقره از آغاز سال ۲۰۲۲ بیش از صد هزار مهاجر غیر قانونی به شمول شهروندان افغانستان را رد مرز کرده است.

در مطلب می خوانیم که شمار مهاجران رد مرز شده امسال نسبت به سال گذشته ۱۵۲ فیصد افزایش یافته است.

در مطلب همچنان آمده که تعداد زیادی از پناهجویان رد مرز شده از ترکیه، افغان و پس از آن، پناهجویان پاکستانی اند.

نویسند می‌گوید که ترکیه امسال ۵۷ هزار افغان را ذریعه طیاره های چارتر و یا عادی دوباره به افغانستان انتقال داده است.

در مطلب آمده که مقام‌های ترکیه در حال حاضر بر سر رد مرز کردن نزدیک به ۱۹ هزار مهاجر غیر قانونی کار می‌کنند که در جمع آنها هم تقریباً ۵ هزار پناهجوی افغان حضور دارند.

هرچند، موج مهاجرت افغانها پس از حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان سرعت یافته، اما به نقل از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نوشته که کشورش برای فراهم آوری محل بودوباش به افغانهای مهاجر مسئولیت ندارد.

در ادامه می‌خوانیم که ترکیه نیروهای سرحدی خود را در مرز ایران افزایش داده تا جلوی ورود مهاجران را بگیرد.

ترکیه در حال حاضر میزبان حدود ۵ میلیون مهاجر غیرقانونی است.

زمستان دشوار در انتظار خانواده‌های بیجا شده در افغانستان و اوکراین.

عنوان مقاله روزنامه آنلاین هندی به نام پرنت است.

در مقاله می‌خوانیم که کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان هشدار می‌دهد که بسیاری از خانواده‌ها در افغانستان، اوکراین و شرق میانه که مجبور به ترک مناطق‌شان شده اند در زمستان آینده امسال نسبت با سال‌های اخیر، به چالش‌های زیادی رو به رو اند.

پرنت در این مطلب به نقل از کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان می‌نویسد که در حالی که بسیاری از خانواده‌های بیجا شده در تلاش گرم کردن سرپناه، تهیه لباس گرم و پختن غذا اند، راهی جز انتخاب بین غذا و گرما نخواهند داشت.

نویسنده می‌گوید که در فصل زمستان درجه هوا در برخی مناطق سردسیر افغانستان به منفی ۲۵ درجه می‌رسد، اما این نگرانی وجود دارد که بسیاری از خانواده‌ها در این هوا، زیر خیمه زندگی می‌کنند.

در پایان مقاله آمده که سیل و زلزله در سال جاری هزاران خانه را در افغانستان ویران کرده و اکثر ساکنان آن نتوانسته اند تاکنون خانه‌های ویران شده خود را بازسازی کنند.

XS
SM
MD
LG