لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۲۲

انفجار در جاده استقلال استانبول ۶ کشته و ۸۱ زخمی برجا گذاشت


امبولانس ها برای انتقال قربانیان انفجار در جاده استقلال در استانبول

انفجار در شهر استانبول ۶ کشته و ۸۱ زخمی برجای گذاشته است.

انفجار ساعت ۴:۲۰ دقیقه عصر دیروز یکشنبه در جادۀ استقلال استانبول رخ داد.

جاده استقلال، هنگام انفجار مملو از مردم و جهانگردان بود.

در ویدیو‌های نشر شده از کمره‌های امنیتی دیده می‌شود که به دنبال انفجار و شعله ور شدن آتش، چندین تن در جاده میافتند.

پولیس محل رویداد را بست و کسانی را که در محل باقی مانده بودند، بیرون کرد.

جمال دینیز یکی از شاهدان رویداد به خبرگزاری فرانس پرس گفت که انفجار نیرومند بود: "ما اندکی دورتر بودیم. اما چند تن را دیدیم که بر زمین افتادند. صدای انفجار خیلی نیرومند بود. سپس دود سیاه بلند شد. مردم از محل گریختند. به مردم گفتم که ترس نداشته باشند زیرا کودکان و خانواده‌ها آنجا بودند. سپس پولیس به محل رویداد رسید."

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که برای اشتراک در اجلاس ۲۰ کشور صنعتی جهان روانه اندونیزیا بود، پیش از سفرش در یک سخنرانی تلویزیونی، وقوع این رویداد را نکوهش کرد: "پیش از همه، می‌خواهم با کسانی ابراز همبستگی کنم که در جاده استقلال کشته شدند. برای آنهای که زخمی شده اند، شفای عاجل می‌خواهم."

اردوغان افزود که بر اساس معلومات ابتدایی، در عقب این حمله یک زن دست داشته. او از این رویداد به عنوان اقدام مظنون تروریستی یاد کرده و گفته است که چنین رویداد‌ها برای تسلیم شدن ترکیه و مردمش به تروریزم، نتیجه نخواهد داد.

واکنش‌ها به حمله استانبول

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو گفته است که تصاویر تکان دهنده از انفجار استانبول را دیده و ناراحت شده است. او در توییتر گفته که ناتو در کنار متحدش "ترکیه" ایستاده خواهد بود.

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در توییترش نوشته که از این رویداد متاثر شده و درد مردم ترکیه را درد خود فکر می‌کند.

وزارت خارجه حکومت طالبان هم انفجار استانبول را نکوهش و همبستگی‌اش را با حکومت و مردم ترکیه ابراز کرده است.

شهباز شریف صدراعظم پاکستان هم گفته که کشورش از انفجار در استانبول خیلی متاثر شده و با قربانیان آن همدردی می‌کند.

وزارت خارجه عربستان سعودی نیز در یک اعلامیه، این رویداد را نکوهش کرده و گفته است که ریاض به حمایت از انقره ادامه می‌دهد و با خانواده‌های قربانیان غمشریکی می‌کند.

تا اکنون مسئولیت را کسی یا گروهی نپذیرفته اما در گذشته حزب کارگران کردستان و گروه دولت اسلامی معروف به داعش، مسئولیت چندین رویداد را در ترکیه پذیرفته بودند.

XS
SM
MD
LG