لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۹

افغانستان

شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان افزایش یافته است

یک کودک مبتلا به سوء تغذیه برای درمان در یکی از شفاخانه های قندهار بستری شده است. عکس از آرشیف

اداره بین‌المللی نجات کودکان خبر داده که شمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان از ماه جنوری امسال ۴۷ درصد افزایش یافته است.

این سازمان در گزارش تازه خود که دیروز نشر شد، گفته است که برخی از نوزادان مبتلا به سوء تغذیه پیش از درمان جانشان را از دست می‌دهند.

در این گزارش گفته شده که ۵۷ تیم سیار این سازمان تنها در ماه جنوری حدود دوهزار و پنجصد کودک مبتلا به سوء تغذیه را بستری و معالجه کردند

وقتی که رژیم غذایی فرد، مواد مغذی کافی یا تعادل مناسب مواد مغذی را برای سلامتی مطلوب، فراهم نکند به سوء تغذیه مبتلا می‌شود.

همچنان تغذیه ناکافی از انواع سوءتغذیه است. این اتفاق، وقتی می افتد که بدن غذای کافی دریافت نمی‌کند. کمبود مواد غذایی می‌تواند منجر به تاخیر در رشد و وزن کم بدن شود.

پیش از این سازمان نجات کودکان گفته بود که خشکسالی دوامدار، فروپاشی اقتصاد افغانستان، بیکاری و بلند رفتن قیمت مواد غذایی باعث شده که بسیاری از خانواده‌ها با کمبود مواد خوراکی دچار شوند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ملل متحد: برای هزاران زلزله زده‌ پکتیکا و خوست پناهگاه‌های گرم فراهم شده است

خانه های جدیداً اعمار شده از سوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ولایت پکتیکا 13.12.2022

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که برای هزاران نفر از افرادیکه خانه‌هایشان در زلزله تابستان پارسال در ولایات پکتیکا و خوست ویران شده بود، پناهگاه‌های گرم فراهم کرده است.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان دیروز یکشنبه در صفحه توییتر خود در مورد تعداد سرپناه‌های گرم جزئیات بیشتر ارائه نکرده، اما گفته که قبل از شروع زمستان در ولسوالی گیان خوست، به بیش از هفت هزار خانواده پول نقد و وسایل منزل کمک کرده است.

به گفته کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، هدف کمک‌های که از سوی قزاقستان فراهم شده این بوده که خانواده‌های زلزله زده توانایی خرید مواد سوخت و وسایل گرم کننده را در زمستان داشته باشند.

این زلزله خسارات جانی و مالی سنگینی را به مردم ولسوالی‌های گیان و برمل پکتیکا و ولسوالی سپری خوست وارد کرد.

اوچا: وضعیت بشری در ۲۰۲۳ هم در افغانستان مبهم و دشوار به نظر می‌رسد

توزیع مواد غذایی به خانواده های بی بضاعت در ولایت غور

اداره هماهنگ کننده امور بشردوستانه ملل متحد "اوچا" در افغانستان می‌گوید که با وجود کمک‌های این اداره به ۲۵.۳ میلیون نفر در افغانستان در سال ۲۰۲۲، نیازها هنوز بسیار زیاد اند.

اوچا دیروز یکشنبه در توییتی گفت که علیرغم پاسخ سال گذشته، وضعیت بشری سال ۲۰۲۳ هم مبهم و دشوار به نظر می‌رسد.

اوچا گفت که بودجه فوری و یک محیط عملیاتی مناسب برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت نیاز است.

اوچا این سخنان را در زمانی بیان کرد که بسیاری از نهادهای امدادرسان به دلیل وضع محدودیت طالبان بر کار زنان در سازمان‌های غیردولتی، فعالیت خود را در این کشور به طور کامل یا جزئی متوقف کرده اند.

سازمان جهانی صحت: برای افغانستان عاری از پولیو تمام کودکان زیر ۵ سال باید واکسین شوند

آرشیف - شماری از کودکان زیر پنج سال که واکسین ضد پولیو دریافت کرده اند.

سازمان جهانی صحت می‌گوید که برای یک افغانستان عاری از فلج اطفال، لازم است در هر کمپاین واکسیناسیون ضد فلج اطفال، کودکان کوچک‌تر از پنج سال واکسین شوند.

این سازمان دیروز یکشنبه در توییتی اعلام کرد که فلج اطفال یک بیماری لاعلاج است، اما تنها در صورتی می‌توان از آن پیش‌گیری کرد که همه کودکان زیر پنج سال در هر کمپاین واکسین شوند.

در افغانستان دو مورد مثبت فلج اطفال در سال ۲۰۲۲ ثبت شده است. اما امسال مورد مثبت این بیماری در افغانستان تاکنون دیده نشده است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی صحت، سال گذشته ۲۰ مورد مثبت فلج اطفال در پاکستان و ۸ مورد در موزمبیق وجود داشت.

اوتونبایوا: در آموزش‌های مسلکی زنان و دختران نیز باید اشتراک داشته باشند

رزا اوتونبایوا، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان

رزا اوتونبایوا، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان می‌گوید که آموزش مسلکی برای توسعه اقتصادی افغانستان بسیار مهم است و زنان و دختران باید در آن اشتراک داشته باشند.

دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان "یوناما" روز یکشنبه در توئیتی گفت که اوتونبایوا از اداره آموزش فنی و مسلکی حکومت طالبان دیدن کرد تا بداند که چه تعداد دختر به آموزش‌های مسلکی می‌پردازند.

غلام حیدر شهامت رئیس اداره آموزش فنی و مسلکی حکومت طالبان در توئیتی در باره این نشست گفت این اداره متعهد است که از هر جوانی حمایت کند که قصد خدمت به کشور را دارد.

او به آموزش و تحصیل دختران اشاره‌ای نکرد.

طالبان که قبلاً دختران و زنان را از تحصیلات عالی و بالاتر از صنف ششم محروم کرده اند، در دسامبر پارسال زنان را از کار در سازمان‌های غیردولتی هم منع کردند.

یک هیئت طالبان هفته آینده به ازبیکستان می‌رود

بندر حیرتان

اداره راه آهن حکومت طالبان می‌گوید که هیئت در هفته آینده به ازبیکستان می‌رود تا مشکل به میان آمده در راستای انتقال کالاهای تجارتی از طریق خط آهن حیرتان‌مزارشریف را حل کند.

سمیع درانی سخنگوی اداره راه آهن حکومت طالبان دیروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت، که پیش از این هیئت در سفر اخیر خود به ازبیکستان روی یک پلان عمل توافق کرد:
"قرار است در جریان همین هفته هیئت به ازبیکستان سفر کند و به اساس یک تفاهم‌نامه بخشی از مسئولیت های راه آهن حیرتان‌مزارشریف به جانب ازبیکستان واگذار شود و اما در کل مدیریت آن افغانی است."

او ابراز امیدواری کرد که به ازبیکستان به یک نتیجه خوب برسند و انتقالات از این مسیر دوباره از سرگرفته شود.

اداره راه آهن ازبیکستان هفته گذشته اعلام کرد که فعالیت این خط آهن را به دلیل عدم توانایی افغانستان در تامین تخنیکی این پروژه، متوقف کرد.

راه‌های دایکندی، غور و بامیان به سوی کابل بر اثر طوفان شدید بسته شده اند

آرشیف - عکس جنبه تزئینی دارد

مقام‌های طالبان در ولایات دایکندی، غور و بامیان می‌گویند که راه‌های این سه ولایت به طرف کابل بر اثر طوفان شدید به روی ترافیک روز یکشنبه بسته شد.

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی، عبدالواحد حماس سخنگوی والی طالبان در غور با تایید مسدود شدن شاهراه غور‌کابل گفته که راه‌های شش ولسوالی جنوب غرب این ولایت نیز بسته شده اند.

حماس افزوده که ۳۸ مسافر گیرمانده در مسیر این ولسوالی‌ها نجات داده شده اند.

مسئولان در بامیان از مسافران خواسته اند تا بهتر شدن اوضاع جوی از سفر در شاهراه مناطق مرکزی خودداری کنند.

گزارش‌ها: عربستان سعودی سفارتخانه‌اش را در کابل بست

بیرق عربستان سعودی

چند رسانه از بسته شدن سفارت عربستان سعودی در کابل خبر می‌دهند.

بر اساس گزارش‌ها، این اقدام سعودی پس از آن صورت گرفت که طالبان به کار زنان در موسسه های غیر دولتی محدودیت وضع کردند.

در گزارش‌ها گفته شده که بدون کارمندان زن، وظایف سفارت عربستان سعودی با مشکل روبرو شده بود.

با آنکه منابع رسمی این خبر را تائید نکرده اند اما گفته شده که در حال حاضر ۱۹ دیپلمات و کارمند سفارت عربستان در کابل، به اسلام آباد منتقل شده اند.

پیش از این سازمان همکاری اسلامی که مقرش در عربستان سعودی است، از حکومت طالبان خواسته بود تا محدودیت های کاری و آموزشی را بر زنان و دختران در افغانستان بردارد.

تام وست با رهبری دو سازمان بین‌المللی در مورد افغانستان گفتگو کرد

تام وست نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا برای افغانستان

تام وست نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا برای افغانستان می‌گوید که با رهبری سازمان بین‌المللی مهاجرت و سازمان جهانی صحت در ژنو در مورد افغانستان گفتگو کرده است.

آقای وست در رشته تویت‌های نوشته که این نهاد‌ها و دیگر اداره‌های امداد رسان فعالیت هایی نجات زندگی مانند حمایت از مهاجرین، کمک با سیستم‌های صحی و قربانیان حوادث طبیعی و دیگر کار‌ها را انجام می‌دهند.

این در حالیست که نگرانی‌های فزاینده در مورد وضعیت ناگوار بشری در زمستان جاری در افغانستان وجود دارد.

طالبان حدود یک و نیم ماه پیش، زنان را از کار کردن در موسسات غیر دولتی در افغانستان منع کردند.

به دنبال این اقدام طالبان، چندین موسسه خیریه و مددرسان بین‌المللی فعالیت‌های‌شان را در این کشور تعلیق کردند.

تام وست پیش از سفر به ژنو ، با مقام‌ها در پاکستان و جرمنی در بارۀ افغانستان گفتگو کرده بود.

جریان پرواز های مستقیم از قندهار به دُبی احیا گردید

میدان هوایی کندهار

وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی طالبان از آغاز پروازهای مستقیم از قندهار به دبی خبر داده است.

این وزارت ناوقت روز(شنبه 4 جنوری) در صفحه تویتر خود گفت که نخستین پرواز شرکت کام ایر از میدان هوایی"احمد شاه بابا" از قندهار به مقصد دبی انجام شد.

از این میدان هوایی پروازهایی به عربستان سعودی نیز انجام می شود.

مقامات طالبان ابراز امیدواری کرده اند که پروازهای دو طرفه را از قندهار به دهلی و چین نیز آغاز شود.

از تسلط دوباره طالبان در اگست سال ۲۰۲۱ تا هنوز هم، پروازهای بین المللی به افغانستان به حالت عادی برنگشته است.

هزاران پناهجوی افغان که به ایران رفته بودند از راه نیمروز به افغانستان برگشته اند

تصویر آرشیف: برگشت مهاجرین افغان از ایران

مقامات محلی طالبان می گویند که هزاران مهاجر افغان از طریق نیمروز دوباره به افغانستان برگشته اند.

آژانس خبری باختر در کنترل طالبان، به روز شنبه در حساب تویتر خود نوشته که مسئولان محلی طالبان در نیمروز، از بازگشت بیش از هفت‌هزار و شش‌صد مهاجر افغان از ایران در جریان یک هفته گذشته به افغانستان، خبر داده‌اند.

این درحالیست که بعد از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱ میلادی، افزایش بحران اقتصادی و میزان فقر، میلیون ها افغان به کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان مهاجر شده اند و براساس گزارش ها، این پروسه هنوز هم ادامه دارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG