لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۴۴

ایران غنی سازی یورانیم تا شصت درصد را آغاز کرده است


تاسیسات هسته‌ای نطنز، عکس از آرشیف

رسانه‌های دولتی ایران گزارش داده اند که حکومت این کشور به سازمان بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده که غنی سازی یورانیم شصت درصدی را آغاز کرده است.

به گفتۀ تهران، این یورانیم در پایگاه اتمی فوردو غنی سازی می‌شود.

خبرگزاری نیمه دولتی ایسنا گزارش داده که ایران طی نامه‌ای در مورد غنی سازی شصت درصدی یورانیم در ریکتور فوردو به سازمان بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده است.

تهران همچنین گفته که این اقدام در پاسخ به قطعنامه اخیر این سازمان روی دست گرفته شده است.

هیئت مدیره سازمان بین‌المللی انرژی اتمی متشکل از ۳۵ کشور پنجشنبه گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن خواستار همکاری فوری تهران برای بررسی آثار یورانیم یافت شده در سه پایگاه هسته‌ای آنکشور شد.

یکی دیگر از شبکه‌های خبری ایران به نام (اس ان ان) گزارش داده که تهران می‌خواهد سانتریفیوژ‌های جدید را در تاسیسات هسته‌ای نطنز و فوردو نصب کند.

خبرگزاری رویترز در ماه جون گزارش داد که تهران قصد دارد که نوع جدیدی از سانتریفیوژ‌های را نصب کند که توانایی رد و بدل بین سطوح مختلف غنی سازی یورانیم را دارند.

بر اساس توافق‌نامه هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران با کشورهای مقتدر جهان، این کشور تنها اجازه دارد تا سانتریفیوژ‌های نسل اول با موثریت کم را در پایگاه هسته‌ای نطنز استفاده کند.

سازمان بین‌المللی انرژی اتمی برای دومین بار در جریان امسال میلادی قطعنامه‌ای مربوط به بررسی برنامه هسته‌ای ایران را تصویب کرد، اما وزارت خارجه ایران این قطعنامه‌ها را رد کرد و گفت که آنها انگیزه‌های سیاسی دارند.

XS
SM
MD
LG