لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۶ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۳۸

جهان

رئیس جمهور اوکراین: دشمن نتوانسته راه برای شکست ما پیدا کند و نخواهد یافت

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می‌گوید که ۹ ماه از تهاجم تمام عیار روسیه بر این کشور می‌گذرد، اما دشمن "نتوانسته راه برای شکست آن‌ها پیدا کند و نخواهد یافت".

او که در سخنرانی روزانه خود صحبت می‌کرد افزود که نیروهای نظامی این کشور همه استقامت‌های کلیدی را در دست دارند.

بر اساس گزارش‌ها، در نتیجه راکت پراکنی‌های روسیه به زیربناهای غیر نظامی اوکراین، بسیاری از اتباع اوکراینی در تاریکی و بدون آب به سر می‌برند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

جنبش تحفظ پشتون و سایر فعالین مدنی در پشاور راهپیمایی کردند

تصویر از راهپیمایی در شهر پشاور پاکستان

شهر پشاور روز شنبه (۴ جنوری) شاهد تظاهرات هزاران تن برضد ناامنی ها و تروریزم بود.

در این راهپیمایی رهبران احزاب مختلف سیاسی، فعالان جامعۀ مدنی و مردم شرکت داشتند.

منظور پشتین رهبر جنبش تحفظ پشتون هنگام سخنرانی در این گردهمایی، حمله بر مسجد پولیس لاینز در پشاور را محکوم کرده، آن را حمله بر پشتون ها خواند.

تظاهرکنندگان که از مناطق مختلف ایالت خیبر پختونخوا به شهر پشاور آمده بودند، نخست در برابر کلب خبرنگاران تجمع کرده، سپس به استقامت اسامبلۀ ایالتی راهپیمایی کردند.

این تظاهرات"صلح خواهی" در ایالت خیبر پختونخوا در حالی صورت گرفته که به گفته مریم اورنگ زیب، وزیر اطلاعات پاکستان، تعداد کشته شدگان حمله انتحاری ۳۰ جنوری بر مسجد پولیس لاینز در پشاور به ۱۲۴ تن رسید و بیش از ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند که بیشتر قربانیان، پرسونل نیروهای پولیس پشاور بودند.

تصاویر تازه و جوان تر صدراعظم پیشین جرمنی منتشر شده است

گرهارد شرودر صدراعظم سابق جرمنی

گرهارد شرودر(Gerhard Schröder) صدراعظم سابق جرمنی، بعد از اینکه در سال ۲۰۲۲ ساسچ مورد علاقه اش را با غذای سالم نباتی مبادله کرد، در یکسال مرد جدیدی شده و در عکس هایی که اخیراً همسرش در شبکۀ اینستاگرام منتشر کرده، این پیرمرد ۷۸ ساله، بسیار لاغرتر و حداقل ۱۰ سال جوانتر به نظر می رسد.

براساس خبرگزاری دی. پی. ای جرمنی، او در سال۲۰۲۱ به اقدام شرکت موترسازی فولکس واگن در مورد جایگزینی ساسچ با غذاهای نباتی در مینوی کارمندان آن شرکت، به شدت انتقاد کرده بود.

گرهارد شرودر، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ صدراعظم و رهبر حزب سوسیال دموکرات جرمنی بود.

پرتگال اعلان کرد که تانک های « لیوپارد ۲» را به اوکراین می فرستد

تصویر آرشیف: تانک لیوپارد ۲ که قرار است این نوع تانک ها در اختیار اردوی اوکراین قرار داده شود

صدراعظم پرتگال می گوید که کشورش تانک های لئوپارد ۲ را به اوکراین خواهد فرستاد.

انتونیو کوستا امروز از این تصمیم پرتگال خبر داد اما نگفت که به چی تعداد از این نوع تانک ، به اوکراین فرستاده خواهند شد.

او در جریان سفر به جمهوری افریقای مرکزی به خبرگزاری لوسا گفت، می داند که چند تانک به اوکراین خواهند فرستاد اما آن را در زمان مناسب اعلام خواهند کرد.

پیش از این جرمنی گفته بود که تصمیم دارد که از این نوع تانک به اوکراین بفرستد.

کیف برای مبارزه در برابر تهاجم ناموجۀ روسیه خواستار کمک های نظامی بیشتر از کشور های غربی شده است.

صفحه « ویکی‌پیدیا» در پاکستان به دلیل توهین به اسلام مسدود شد

تصویر آرشیف: صفحه انترنتی ویکی پیدیا

وبسایت ویکی پیدیا در پاکستان امروز پس از آن مسدود شد که مقام های پاکستانی گفتند که این وبسایت محتوای کفرآمیز را نشر می کند.

توهین به مقدسات یک موضوع حساس در پاکستان پنداشته می شود.

ملاحت عبید سخنگوی ادارۀ مخابرات پاکستان به خبرگزاری فرانسپرس امروز گفت که این دانش نامۀ انلاین در سراسر این کشور روز جمعه پس از آن بسته شد که به گفتۀ او ویکی پیدیا به درخواست ها برای حذف محتوای توهین آمیز پاسخ نداد و ضرب الاجل ۴۸ ساعته را رعایت نکرد.

پیش از این پاکستان ، شبکه های اجتماعی فیس بوک و یوتیوب را به دلیل نشر آنچه محتوای توهین آمیز می داند ممنوع کرده بود.

جان کربی : طالبان خود را در انزوای بیشتر قرار می دهند

جان کربی، هماهنگ کنندۀ ارتباطات استراتیژیک شورای امنیت ملی ایالات متحده

جان کربی، هماهنگ کنندۀ ارتباطات استراتیژیک شورای امنیت ملی ایالات متحده می گوید که طالبان خود را در انزوای بیشتر قرار می دهند.

آقای کربی به روز جمعه در گفتگو با صدای امریکا گفت که طالبان در دوحه تعهداتی سپردند و پس از تصرف کابل باز هم گفتند که به پیشرفت هایی که زنان و دختران در افغانستان دست یافته اند، ارج می گذارند.

اما به گفتۀ آقای کربی، طالبان به وعده های خود عمل نمی کنند.

طالبان پیش از این سخنان مشابه در مورد پایبند نماندن به وعده های شان را رد کرده اند.

جان کربی افزود که اگر طالبان می خواهند نظام مشروع داشته باشند، از سوی جامعۀ جهانی به رسمیت شناخته شوند و در افغانستان هم کمک های مالی سرازیر و سرمایه گذاری شود، باید به وعده های خود عمل کنند.

امریکا از تمدید ماموریت صندوق جمعیت سازمان ملل در افغانستان استقبال کرد

تصویر آرشیف

نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد حمایت خود را از تمدید فعالیت صندوق نفوس سازمان ملل متحد برای افغانستان برای یک سال دیگر اعلام کرد.

دفتر نمایندگی ویژه امریکا در سازمان ملل متحد اواخر روز جمعه در بیانیه ای نوشت که ایالات متحده از جمله استرالیا، اتریش، بلجیم، کانادا، هالند، نیوزیلند و انگلستان از تمدید فعالیت صندوق نفوس سازمان ملل متحد برای افغانستان حمایت می کند تا این اداره بتواند به کمک های خود برای رفع نیازهای بشردوستانه و اساسی افغان ها ادامه دهد.

این اداره در بیانیه خود همچنین محدودیت های تحمیل شده از سوی طالبان بر تحصیل، کار و سایر عرصه های اجتماعی دختران و زنان افغان را محکوم کرده و از طالبان خواسته است تا از این گونه سیاست های تبعیض آمیز و ضد پیشرفت که مانع از حقوق بشر و آزادی های اساسی می شود، دست بردارد.

در بیانیه نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد آمده است که تصمیمات طالبان پیش از این از ارسال کمک های مهم در زمستان سرد و در این شرایط سخت اقتصادی جلوگیری کرده است.

نماینده ویژه ایالات متحده در سازمان ملل متحد حمایت خود را از کارکنان امداد رسان زن در افغانستان نیز نشان داده است تا آنها بتوانند به دسترسی کامل، امن و بدون مانع به آسیب پذیر ترین افراد جامعه از جمله زنان و دختران ادامه دهند.

مجلس نماینده گان امریکا از رویا رحمانی دعوت کرد تا در مورد وضعیت زنان افغان صحبت کند

رویا رحمانی سفیر پیشین افغانستان در ایالات متحده امریکا

مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا می گوید که پس از خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، وضعیت زنان در این کشور بدتر شده است.

مک کال این اظهارات را در رابطه با دعوت رویا رحمانی سفیر پیشین افغانستان در واشنگتن به مجلس نمایندگان بیان کرد.

در خبرنامه مطبوعاتی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان که اواخر روز جمعه منتشر شد، نوشته شده است که در افغانستان هر نوع آزادی از زنان سلب شده است.

در خبرنامه مطبوعاتی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، به تعطیلی پوهنتون ها برای دختران افغان، ممنوعیت رفتن به پارک ها، جلوگیری از کار در سازمان های غیر دولتی و محدودیت های دیگر نیز اشاره شده است.

به گفته مک کال، افغانستان تنها کشوری در جهان است که طالبان از رفتن دختران به مکتب و پوهنتون جلوگیری کرده است.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید که هدف از دعوت از رویا رحمانی به مجلس نمایندگان رساندن این پیام به زنان افغان است که فراموش نشده اند.

پاکستان شرایط قرضهٔ صندوق بین المللی پول را نپذیرفت

تصویر آرشیف: لوگوی صندوق بین المللی پول

شهباز شریف صدراعظم پاکستان می گوید، صندوق بین المللی پول (IMF) شرایط خیلی دشوار را برای قرضه دهی، در برابر اسلام آباد گذاشته.

شریف روز جمعه (۳ فبروری) در نشستی با اشتراک شماری از رهبران سیاسی و نظامی در پشاور گفت که این شرایط برای پاکستان قابل پذیرش نیست.

تا اکنون نماینده های صندوق بین المللی پول در این مورد چیزی نگفته اند.

پاکستان خواهان قرضه شش و نیم میلیارد دالر از این صندوق است.

بر اساس گزارش ها، دارایی های اسعاری بانک مرکزی پاکستان به ۳.۹ میلیارد دالر کاهش یافته که حتی برای واردات چند هفته یی هم کافی دانسته نمی شود.

وضعیت بحرانی اقتصادی در پاکستان، باعث کاهش سر سام آور ارزش پول آنکشور شده و به روز جمعه یک دالر به ۲۷۵ روپیه پاکستانی مبادله می شد.

حکومت هالند برای بازمانده گان قربانیان یک رویداد در ارزگان غرامت می پردازد

بیرق هالند

حکومت هالند می گوید، در برابر آن تصمیم محکمه که اردوی اینکشور را به کشتن ۲۰ تن از غیر نظامیان در افغانستان متهم کرده بود، استیناف طلب نخواهد شد.

یک محکمه محلی در هاگ، در ماه نومبر سال گذشته از حکومت هالند خواسته بود به بازمانده های قربانیان، غرامت بپردازد.

وزارت دفاع هالند گفته که نیرو های اینکشور در سال ۲۰۰۷ هنگامی در یک روستا در ولسوالی چورۀ ولایت اورزگان بمباران کردند که طالبان می خواستند از آنجا، هلیکوپتر های نیرو های هالندی را هدف قرار دهند.

کایسا اولونگرین وزیر دفاع هالند روز جمعه (۳ فبروری) در یک نامه به اعضای پارلمان کشورش گفت که از این رویداد ۱۵ سال سپری شده و اکنون برای وضاحت اسناد و مدارک زیاد در دست نیست.

بناء او افزوده که استیناف طلب نخواهند شد اما برای زیان ها غرامت خواهند پرداخت.

رئیس جمهور زلنسکی : از باخموت به شدت دفاع خواهیم کرد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

رئیس جمهور اوکراین می‌گوید که به دفاع از شهر باخموت ادامه می‌دهند و آنجا را تنها نمی‌گذارند.

ولودیمیر زلنسکی به روز جمعه (۳ فبروری) در نشستی با رهبران اتحادیه اروپا در کی‌یف، بر دفاع از کشورش تاکید کرد.

باخموت در شرق اوکراین واقع شده که شاهد جنگ های خیلی شدید بوده.

زلنسکی در حالی از دفاع این شهر خبر داده که روزنامه امریکایی بلومبرگ به نقل از مقام های اینکشور گزارش داده که نیرو های اوکراینی شهر باخموت را ترک کرده اند و نظامیان برای عملیات بهاری آمادگی می‌گیرند.

این مقام‌ها که نام‌های شان گرفته نشده، همچنان گفته اند که ترک باخموت، مسیر جنگ را تغییر نخواهد داد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG