لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۳ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۲۶

خبر ها

سومین بازی کریکت میان تیم های افغانستان و سریلانکا به روز سه شنبه برگزار می‌شود

یکی از بازی های کریکت که میان تیم های افغانستان و سریلانکا در آسترالیا برگزار شده بود

قرار است سومین بازی پنجاه اووره بین تیم های ملی کریکت افغانستان و سریلانکا به روز سه شنبه برگزار شود.

این بازی ساعت یک و نیم پس از ظهر به وقت افغانستان در ورزشگاه پالیکیلی آغاز خواهد شد.

افغانستان در اولین بازی اش در این سلسله ، کشورمیزبان سریلانکا را با تفاوت ۶۰ دوش روز جمعه شکست داد و دومین بازی بین آنها براثر بارندگی روزیکشنبه ناتمام ماند.

شورای بین المللی کریکت گفته است که افغانستان با دومین بازی یک روزه در برابر سریلانکا ، ۵ امتیاز کسب کرده و می تواند سال آیندۀ میلادی در جام جهانی کریکت شرکت کند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

انفجار در ولسوالی سید خیل ولایت پروان یک کشته بجا گذاشت

ولایت پروان در نقشه افغانستان

وقوع انفجار در ولسوالی سیدخیل ولایت پروان جان یک تن را گرفت .


مقام‌های حکومت محلی طالبان در ولایت پروان تایید می‌کنند که حوالی ساعت هشت صبح روز پنج‌شنبه، ۱۳دلو در منطقه رسول‌ دادخیل ولسوالی سیدخیل این ولایت یک انفجار به وقوع پیوسته است.

سید حکمت‌الله شمیم، سخنگوی والی طالبان در پروان به رادیو آزادی می‌گوید، که این رویداد ناشی از انفجار یک ماین دست‌ساز در یک خانه مسکونی بوده که قبل از رسیدن به هدف انفجار کرده و درنتیجه آن عامل ساخت ماین، جان باخته است.

آقای شمیم می‌افزاید که در پیوند به این رویداد، پسر و داماد فرد جان باخته بازداشت و بررسی‌ها از آنان آغاز شده است.

استاد اسماعیل مشعل از سوی طالبان 'بازداشت' شد

استاد اسماعیل مشعل

اسماعیل مشعل استاد پوهنتون و یکی از معترضان که در برابر ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان اعتراض کرده بود، از سوی طالبان دستگیر شده‌است.

استاد فرید مدیر دفتر استاد اسماعیل مشعل به رادیو آزادی می‌گوید که طالبان آقای مشعل را از حوزه سوم شهر کابل بازداشت و به جای نامعلومی انتقال داده اند.

استاد فرید می‌افزاید: "ساعت دوازده، دوازده و نیم، کارمندان امارت اسلامی در مربوطات حوزه سوم منطقه پارک دهبوری دستگیر، لت و کوب و به جای نامعلومی برد. با استاد برخورد بسیار منفی کرد و لت و کوب که چرا به مردم کتاب توزیع می‌کنید."

استاد مشعل که چندی پیش در اعتراض به ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان در یک برنامه زنده تلویزیونی اسناد تحصیلی خود را پاره کرده بود، به تازه‌گی کراچی سیاری را به نام «اقراء» یا بخوان ساخته و می‌خواست که در سه روز ۲۱ هزار جلد کتاب‌های شخصی خود را به افراد با سواد اهدا کند.

اسماعیل مشعل پیش از چاشت امروز پیش از گرفتاری‌اش به رادیو آزادی گفته است که در اعتراض به ممنوعیت طالبان بر آموزش زنان و دختران افغان مکتب خصوصی و دارالمعلمین خود را بسته و در سه پوهنتون از سمت استادی‌اش هم استعفا کرده‌است.

طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

طالبان ۱۶ تن را در هلمند دره زدند

موقعیت ولایت هلمند در نقشه عمومی افغانستان

مقامات طالبان ۱۶ تن را در ولایت هلمند در محضر عام دره زدند.

ستره محکمه طالبان در اعلامیه‌ای این افراد را به داشتن روابط نامشروع، دزدی، لواطت و سایر جرایم متهم کرده است.

طالبان در چند ماه گذشته صدها متهم را در محضر عام مجازات کرده اند.

بسیاری از سازمان‌های حقوق بشر از حرکت طالبان انتقاد کرده و گفته‌اند که متهمان اغلباً بدون دسترسی به عدالت محاکمه شده و به طور خودسرانه به مجازات‌های مختلف محکوم می‌شوند.

رئیس پولیس خیبر پشتونخوا: انتحار کننده لباس پولیس بر تن داشته است

مسجدی در پشاور که در آن حمله انتحاری رخ داد

یک مقام ارشد پولیس پاکستان می گوید، بمب گذار انتحاری که در این هفته بیش از ۱۰۰ تن را در مسجدی در یک مجتمع پولیس در شهر پشاور به قتل رسانید، لباس پولیس بر تن داشت و با موترسایکل وارد آن منطقه امنیتی شده بود.

معظم جاه انصاری، رئیس پولیس ایالت خیبر پشتونخوا، بدون ارائه جزئیات بیشتر امروز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که فرد انتحاری در عقب این حمله، عضو یک شبکه جنگجویان است.

حمله انتحاری روز دوشنبه بر یک مسجد در منطقه "پولیس لاینز"، مرگبارترین رویداد یک دهه گذشته در شهر پشاورد بود که در نتیجۀ آن ۱۰۱ تن کشته و ۲۲۱ تن زخمی شدند.

شهر پشاور، در شمال غرب پاکستان از ده‌ها سال به اینسو متاثر از خشونت‌های شبه‌نظامیان اسلام‌گرا بوده است.

رینا امیری: تصامیم طالبان در مورد زنان فاصله شان با جامعه جهانی را افزایش می‌دهد

رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحدۀ آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان

رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحدۀ آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان می‌گوید که طالبان با افزایش محدودیت‌ها بر زنان و دختران افغان، فاصله‌شان را با جامعه جهانی افزایش می‌دهند.

رینا امیری امروز پنجشنبه (۲ فبروری) در توییتر خود همچنان نوشته که طالبان به سیاست‌های قبلی دهه ۹۰ که در قدرت بودند، بازگشته اند.

نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر در افغانستان این اظهارات را در حالی نموده که انتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا محدودیت‌های جدید را بر ویزای طالبان اعلام کرد.

بلینکن دیروز چهارشنبه در اعلامیه‌ای گفت که این محدودیت‌ها روی برخی از اعضای فعلی و سابق طالبان، اعضای گروه‌های امنیتی غیر دولتی و سایر افرادی که تصور می‌شود، مسئول یا دخیل در محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران افغان اند، وضع می‌شود.

در پایان سال ۲۰۲۲ میلادی طالبان زنان را از کار در سازمان‌ها و ادارات غیردولتی منع کردند و پیش از آن نیز دروازه‌های پوهنتون‌ها را به روی دختران افغان بستند.

طالبان علاوه بر این دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه‌های دختران را بیش از ۵۰۰ روز می‌شود که مسدود نگهداشته اند.

ایران: انتقام حمله از اسرائیل گرفته خواهد شد

حمله طیاره بی‌پیلوت بر یک فابریکۀ نظامی در نزدیک شهر مرکزی اصفهان

ایران اسرائیل را مسئول حمله طیاره بی‌پیلوت بر یک فابریکۀ نظامی در نزدیک شهر مرکزی اصفهان دانسته است.

خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا امروز (۲ جنوری) با نشر این خبر گفت، ایران تعهد کرده که انتقام این حمله را خواهد گرفت.

امیر سعید ایروانی، نمایندۀ ایران در ملل متحد در نامه‌ای به سرمنشی این سازمان گفته که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که اسرائیل مسئول حمله شب شنبه در اصفهان بوده است.

این حمله در حالی صورت گرفته که بین ایران و غرب در مورد فعالیت هسته‌ای تهران و تامین تسلیحات از جمله "طیارات بی‌پیلوت انتحاری" دوربرد برای جنگ روسیه در اوکراین، تنش هایی وجود دارد.

یک کتابخانه ویژه بانوان در بامیان گشایش یافت

شماری از زنان حین مطالعه کتاب در کتابخانه ویژه بانوان در ولایت بامیان.

یک کتابخانه ویژه بانوان در ولایت بامیان افتتاح شد.

مسئولان این کتابخانه می‌گویند هدف آنان ترویج مطالعه و کتابخوانی در میان بانوان است.

نیکبخت ثنا یک مسئول این کتابخانه به رادیو آزادی می‌گوید که این کتابخانه تحت نام "کاج" به ابتکار او و حمایت مالی موسسه برک با هزینه ۱۵۰ هزار افغانی راه اندازی شده است.

خانم ثنا می‌گوید که اکنون ۵۰۰ الی ۶۰۰ جلد کتاب در بخش‌های مختلف به ویژه فلسفه، روانشناسی، جامعه شناسی و رومان در این کتابخانه موجود است.

او به رادیو آزادی گفت :" خواست من از دولت همین است که خانم‌ها را اجازه بدهد حداقل همین فضا که من ایجاد کرده‌ام خانم‌ها بیایند کتاب مطالعه کنند و در خانه نمانند خود را قید نکنند از همین فضای مطالعه استفاده کنند."

به گفته این خانم در هنگام افتتاح کتابخانه کاج رئیس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در بامیان از ابتکار او حمایت کرده و گفته است که با آنان همکاری می‌کند.

این در حالیست که طالبان پس از حاکمیت‌شان محدودیت‌های زیادی در بخش‌های آموزشی، تحصیلی و کار بر زنان وضع کرده اند.

نتانیاهو: اسرائیل آماده است تا سیستم دفاعی ضد راکت به اوکراین بدهد

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل می‌گوید که کشورش ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین را رد نمی‌کند.

نتانیاهو دیروز چهارشنبه در مصاحبه با تلویزیون امریکایی (سی ان ان) گفت که یقیناً حمایت نظامی از کی‌یف را مورد غور قرار داده است.

او بطور جداگانه اشاره کرد که اسرائیل آماده است تا سیستم دفاعی ضد راکت به نام "گنبد آهنین " را به دسترس اوکراین قرار دهد.

صدراعظم اسرائیل افزود که آماده است بگونه میانجی در گفتگو میان روسیه و اوکراین نقش ایفاء کند اما او تاکید کرد که تنها در صورتی میانجیگری خواهد کرد که دو طرف و ایالات متحده آمریکا موافقت کنند.

پولیس‌های معترض خواستار تحقیقات شفاف در مورد حمله خونین پشاور شدند

پولیس های معترض در شهر پشاور

ده‌ها پولیس دیروز چهارشنبه در یک تجمع اعتراضی در شهر پشاور از حکومت پاکستان خواستند تا تحقیقات کامل و شفاف را در مورد حمله انتحاری مرگبار اخیر در این شهر انجام دهد.

این حمله روز دوشنبه که در داخل یک مسجد در منطقه پولیس لاینز رخ داد، ۱۰۱ کشته بجای ماند و حدود ۲۲۱ نفر دیگر را زخمی کرد.

گفته شده که بیشتر قربانیان این رویداد افسران پولیس اند.

معترضان در مقابل مرکز خبرنگاران در شهر پشاور تجمع کردند و شماری از فعالان مدنی و سیاسی هم با آنها پیوستند.

پس از این حمله، یک قوماندان تحریک طالبان پاکستان به نام (سر به کف مهمند ) مسئولیت این حمله را پذیرفته بود اما بعداً محمد خراسانی سخنگوی این گروه مسئولیت رویداد را رد کرد و گفت که حمله بر مساجد و اماکن مذهبی پالیسی آنها نیست.

مسابقات فوتبال لالیگا؛ بارسلونا تیم فوتبال رئال بتیس را شکست داد

عکس از آرشیف - جنبه تزئینی دارد

در هفته هفدهم لالیگای اسپانیا بارسلونا توانست که ۲ بر یک رئال بتیس را شکست بدهد و با این پیروزی سه امتیاز این مسابقه را بدست آورد.

تیم فوتبال بارسلونا هم اکنون با داشتن ۵۰ امتیاز صدر جدول لالیگا را در اختیار دارد.

رئال مادرید با هشت امتیاز کمتر دوم است و تیم رئال سوسیداد ۳۹ امتیاز دارد و سوم می‌باشد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG