لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۱۹

گروه داعش کشته شدن رهبرش را تایید کرد


آرشیف - بیرق داعش در دست یک جنگجوی آن

گروه دولت اسلامی معروف به داعش کشته شدن رهبرش را در نتیجه جنگ‌های اخیر تایید کرده است.

سخنگوی این گروه شورشی، در پیام صوتی که دیروز (۳۰ نوامبر) پخش شد، تنها کشته شدن ابو الحسن الهاشمی القریشی را تایید کرده اما در مورد چگونگی رویداد، جزئیات نداده است.

این دومین رهبر گروه داعش است که در جریان امسال در حالی کشته می‌شود که این گروه تلاش دارد تا از پایگاه‌های مخفی خود در سوریه و عراق حملات مرگبار اش را از سرگیرد.

براساس گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، القریشی حدود بیش از یک ماه پیش در شهر جنوبی درعا در سوریه کشته شد، گفته شده که او در جریان یک عملیات نظامی کشته شده است.

جان کربی سخنگوی امنیت ملی قصر سفید روز گذشته در واشنگتن گفت که از خبر کشته شدن رهبر داعش استقبال می‌کند اما افزود که معلومات بیشتر در این مورد در دسترسش قرار ندارد که با رسانه‌ها فعلاً شریک سازد.

براساس قوماندانی مرکزی نیروهای امریکایی گروه داعش هنوز هم یک تهدید در منطقه است.

گروه مستقر در بریتانیا که موارد حقوق بشری سوریه را نظارت می‌کند در ماه اکتوبر اعلام کرده بود که شورشیان سوری که قبلاً با دولت صلح کرده بودند، شماری از شبه نظامیان داعش را در روستای جاسم در شهر درعا کشته اند.

در گزارش این گروه گفته شده بود که یکی از رهبران عراقی داعش هم در جمع کشته شده‌ها شامل است که مواد انفجاری جاسازی شده در بدنش را در جریان درگیری منفجر کرده بود.

پیش از این ابو ابراهیم الهاشمی که او هم به القریشی معروف بود در ماه فبروری در شمال شرق سوریه در یک حمله امریکایی‌ها کشته شده بود.

پس از کشته شدن ابو ابراهیم الهاشمی، ابو عمرالمهاجر سخنگوی داعش گفته بود که ابو الحسن القریشی پسر الهاشمی به عنوان رهبر جدید این گروه تعیین شده است.

کشته شدن رهبر داعش ضربه شدید به این گروه محسوب می‌شود، گروۀ که در ۲۰۱۷ در عراق و در ۲۰۱۹ در سوریه سرکوب شد.

XS
SM
MD
LG