لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۲۱

افغانستان

ملل متحد: حذف سیستماتیک زنان افغان از همه امور زندگی قابل تأسف است

شماری از کارمندان برکنار شدۀ زن وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان حکومت طالبان

ولکر تورک کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر از آن‌چه «حذف سیستماتیک زنان افغان تحت حاکمیت طالبان از همه امور زندگی" خواند، ابراز تأسف کرده است.

او این مطلب را امروز جمعه در یک کنفرانس خبری در ژینو به خبرنگاران گفت.

ولکر تورک گفت که "تداوم حذف شدن سیستماتیک زنان و دختران از تقریباً تمام جنبه‌های زندگی، در این جهان بی‌مانند است".

حکومت سرپرست طالبان گفته است که بر اساس اصول شریعت اسلامی به زنان حق می‌دهد، اما بالای کار، آموزش و دیگر فعالیت‌های اجتماعی زنان و دختران محدودیت وضع کرده‌است.

در حکومت طالبان همچنان زنان بدون همراه، به یک فاصلۀ معین سفر کرده نمی‌توانند و در تازه‌ترین مورد، زنان از رفتن به پارک‌های تفریحی و حمام‌ها منع شدند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

جو بایدن در سخنرانی خطاب به ملت به موضوع افغانستان هم تماس می‌گیرد

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

قرار است جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، در سخنرانی امشب خطاب به ملت، در کنار سایر مسایل روی پایان جنگ ۲۰ ساله افغانستان هم تماس گیرد.

بایدن دیروز دوشنبه (۶ فبروری) گفت که می‌خواهد در همه موارد به مردم آمریکا معلومات دهد.

اداره جو بایدن به خاطر نحوه خروج شتابزده از افغانستان با انتقاد‌ها از سوی شماری از اعضای حزب جمهوریخواه و منتقدانش روبه‌رو شده.

اما مقام‌ها در اداره رئیس جمهور بایدن از این تصمیم دفاع کرده و گفته اند که توافق برای خروج مکمل نیرو‌های امریکایی از سوی اداره دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین اینکشور صورت گرفته بود.

با خروج نظامیان امریکایی و سایر کشور‌های متحدش، طالبان پس از بیست سال دوباره در افغانستان به قدرت رسیدند.

۴۰ شهروند افغانستان از یک زندان پاکستان رها شدند

آرشیف - افغان ها در یک زندان شهر کراچی پاکستان

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان از رهایی ۴۰ شهروند افغانستان از یک زندان در ایالت سند پاکستان خبر می‌دهد.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان امروز (۱۸ دلو) گزارش داد که این ۴۰ افغان در نتیجه تلاش‌های سفارت افغانستان و اداره پناهجویان اسلام آباد رها شده اند.

در ادامه خبرنامه آمده که تمامی این افغان‌ها به زودی از طریق مرز سپین بولدک به افغانستان باز گردانده خواهند شد.

به نقل از منبع، تلاش‌ها برای رهایی ۱۶۰ تن از شهروندان افغانستان که در زندان‌های لندی و پیچی در بند بسر می‌برند، ادامه دارد و شاید تا دو یا سه روز دیگر، محکمه مربوط در مورد رهایی آنها تصمیم‌گیری کند.

منیزه کاکر وکیل مدافع زندانیان افغان در کراچی پیش از این به رادیو آزادی گفته بود که ۱۴۰۰ شهروند افغانستان در زندان مرکزی این شهر به سر می‌برند.

صندوق حمایت از کودکان: افغانستان نیاز فراوان به کمک های بشری دارد

تصویر آرشیف: شماری از زنان و کودکان فقیر در کابل

عمر عبدی معاون اجرائیه صندوق حمایت از کودکان ملل متحد یونسیف می گویدکه افغانستان بدترین زمستان را در ۱۵ سال اخیر تجربه می کند.

او به روز دوشنبه در تویتی گفت که «نیازهای بشردوستانه بسیار زیاد است»

این مقام صندوق حمایت از کودکان افزود که اگر افغانها مورد حمایت قرار نگیرند، فاجعه به بار می آورد.

به گفتهٔ عبدی، ۲۸ میلیون افغان به کمک نیاز دارند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که نهادهای مختلف سازمان ملل بر نیاز جدی افغان ها به کمک های بشردوستانه در زمستان امسال تاکید کرده اند.

سازمان همکاری اسلامی در مورد افغانستان بحث می‌کند

تصویر آرشیف: یکی از جلسات رهبران کشور های عضو سازمان همکاری اسلامی

حسین ابراهیم طها منشی عمومی سازمان همکاری اسلامی می گوید که تحولات افغانستان و فلسطین در محور جلسه فوق العاده کمیته اجرایی این سازمان قرار دارد .

او این مطلب را در سخنرانی افتتاحیه نشست مقدماتی مقام های ارشد کشور های عضو همکاری اسلامی برای برگزاری چهل نهمین اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو بیان کرد.

چهل و نهمین اجلاس وزرای خارجه به تاریخ ۱۶ و ۱۷ ماه مارچ برگزار می شود.

منشی عمومی سازمان همکاری اسلامی به روز دوشنبه در اعلامیه گفت که این نشست برخی از توصیه ها به شمول تعامل با مقام های حکومت سرپرست طالبان در افغانستان را،از طریق طارق علی بخیت نماینده ویژه این سازمان برای افغانستان، سفارش کرد.

پیش از این سازمان همکاری اسلامی در اعلامیه پس از نشست اضطراری از حکومت طالبان خواست تا اجازه تحصیل دختران و کار زنان را بدهد.

سازمان همکاری اسلامی گفت که دسترسی دختران به آموزش و تحصیل حق اولیه انسانی است و نباید محدود شود.

شرکت هوایی کام ایر پرواز‌هایش را از کندهار به دوبی از سر گرفت

آرشیف - یک طیاره شرکت هواپیمایی کام ایر

شرکت هوایی کام ایر، پرواز‌هایش را از کندهار به دوبی از سر گرفته است.

نخستین بار است که پس از حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان در اگست ۲۰۲۱ این پرواز‌ها آغاز شده.

بر اساس اطلاعات کام ایر، پرواز‌ها هفته یک مرتبه، روز‌های شنبه از کندهار به دوبی و روز‌های یکشنبه از دوبی به کندهار صورت می‌گیرد.

به گفتۀ این شرکت هوایی، قرار است پرواز‌ها از کندهار به هند و چین نیز به زودی آغاز شود اما تاریخ آن دقیقه نشده است.

ملل متحد: برای هزاران زلزله زده‌ پکتیکا و خوست پناهگاه‌های گرم فراهم شده است

خانه های جدیداً اعمار شده از سوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ولایت پکتیکا 13.12.2022

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که برای هزاران نفر از افرادیکه خانه‌هایشان در زلزله تابستان پارسال در ولایات پکتیکا و خوست ویران شده بود، پناهگاه‌های گرم فراهم کرده است.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان دیروز یکشنبه در صفحه توییتر خود در مورد تعداد سرپناه‌های گرم جزئیات بیشتر ارائه نکرده، اما گفته که قبل از شروع زمستان در ولسوالی گیان خوست، به بیش از هفت هزار خانواده پول نقد و وسایل منزل کمک کرده است.

به گفته کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، هدف کمک‌های که از سوی قزاقستان فراهم شده این بوده که خانواده‌های زلزله زده توانایی خرید مواد سوخت و وسایل گرم کننده را در زمستان داشته باشند.

این زلزله خسارات جانی و مالی سنگینی را به مردم ولسوالی‌های گیان و برمل پکتیکا و ولسوالی سپری خوست وارد کرد.

اوچا: وضعیت بشری در ۲۰۲۳ هم در افغانستان مبهم و دشوار به نظر می‌رسد

توزیع مواد غذایی به خانواده های بی بضاعت در ولایت غور

اداره هماهنگ کننده امور بشردوستانه ملل متحد "اوچا" در افغانستان می‌گوید که با وجود کمک‌های این اداره به ۲۵.۳ میلیون نفر در افغانستان در سال ۲۰۲۲، نیازها هنوز بسیار زیاد اند.

اوچا دیروز یکشنبه در توییتی گفت که علیرغم پاسخ سال گذشته، وضعیت بشری سال ۲۰۲۳ هم مبهم و دشوار به نظر می‌رسد.

اوچا گفت که بودجه فوری و یک محیط عملیاتی مناسب برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت نیاز است.

اوچا این سخنان را در زمانی بیان کرد که بسیاری از نهادهای امدادرسان به دلیل وضع محدودیت طالبان بر کار زنان در سازمان‌های غیردولتی، فعالیت خود را در این کشور به طور کامل یا جزئی متوقف کرده اند.

سازمان جهانی صحت: برای افغانستان عاری از پولیو تمام کودکان زیر ۵ سال باید واکسین شوند

آرشیف - شماری از کودکان زیر پنج سال که واکسین ضد پولیو دریافت کرده اند.

سازمان جهانی صحت می‌گوید که برای یک افغانستان عاری از فلج اطفال، لازم است در هر کمپاین واکسیناسیون ضد فلج اطفال، کودکان کوچک‌تر از پنج سال واکسین شوند.

این سازمان دیروز یکشنبه در توییتی اعلام کرد که فلج اطفال یک بیماری لاعلاج است، اما تنها در صورتی می‌توان از آن پیش‌گیری کرد که همه کودکان زیر پنج سال در هر کمپاین واکسین شوند.

در افغانستان دو مورد مثبت فلج اطفال در سال ۲۰۲۲ ثبت شده است. اما امسال مورد مثبت این بیماری در افغانستان تاکنون دیده نشده است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی صحت، سال گذشته ۲۰ مورد مثبت فلج اطفال در پاکستان و ۸ مورد در موزمبیق وجود داشت.

اوتونبایوا: در آموزش‌های مسلکی زنان و دختران نیز باید اشتراک داشته باشند

رزا اوتونبایوا، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان

رزا اوتونبایوا، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان می‌گوید که آموزش مسلکی برای توسعه اقتصادی افغانستان بسیار مهم است و زنان و دختران باید در آن اشتراک داشته باشند.

دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان "یوناما" روز یکشنبه در توئیتی گفت که اوتونبایوا از اداره آموزش فنی و مسلکی حکومت طالبان دیدن کرد تا بداند که چه تعداد دختر به آموزش‌های مسلکی می‌پردازند.

غلام حیدر شهامت رئیس اداره آموزش فنی و مسلکی حکومت طالبان در توئیتی در باره این نشست گفت این اداره متعهد است که از هر جوانی حمایت کند که قصد خدمت به کشور را دارد.

او به آموزش و تحصیل دختران اشاره‌ای نکرد.

طالبان که قبلاً دختران و زنان را از تحصیلات عالی و بالاتر از صنف ششم محروم کرده اند، در دسامبر پارسال زنان را از کار در سازمان‌های غیردولتی هم منع کردند.

یک هیئت طالبان هفته آینده به ازبیکستان می‌رود

بندر حیرتان

اداره راه آهن حکومت طالبان می‌گوید که هیئت در هفته آینده به ازبیکستان می‌رود تا مشکل به میان آمده در راستای انتقال کالاهای تجارتی از طریق خط آهن حیرتان‌مزارشریف را حل کند.

سمیع درانی سخنگوی اداره راه آهن حکومت طالبان دیروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت، که پیش از این هیئت در سفر اخیر خود به ازبیکستان روی یک پلان عمل توافق کرد:
"قرار است در جریان همین هفته هیئت به ازبیکستان سفر کند و به اساس یک تفاهم‌نامه بخشی از مسئولیت های راه آهن حیرتان‌مزارشریف به جانب ازبیکستان واگذار شود و اما در کل مدیریت آن افغانی است."

او ابراز امیدواری کرد که به ازبیکستان به یک نتیجه خوب برسند و انتقالات از این مسیر دوباره از سرگرفته شود.

اداره راه آهن ازبیکستان هفته گذشته اعلام کرد که فعالیت این خط آهن را به دلیل عدم توانایی افغانستان در تامین تخنیکی این پروژه، متوقف کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG